Każda restauracja marzy o tym wyróżnieniu, ale gwiazdkę Michelin mogą otrzymać tylko najlepsi. Od kilku godzin głośno jest o francuskim lokalu ONA, który właśnie debiutuje w zestawieniu najlepszych restauracji na świecie.

Wegańska restauracja z gwiazdką Michelin! Francuski lokal otwarto z pieniędzy z crowdfundingu

Kilka dni temu Michelin ujawnił, że restauracja ONA (Origine Non-Animale) w Arès, nieopodal Bordeaux, otrzymała słynną gwiazdkę. Właścicielką konceptu jest 41-letnia Claire Vallée, była archeolog. A wszystko zaczęło się od wycieczki do Tajlandii, wtedy Francuzka postanowiła zostać weganką, co więcej, postanowiła zarazić innych tą dietą. "Będziemy kontynuować tę ścieżkę. Ta gwiazdka jest nasza: moja i twoja. To sukces, który na stałe wprowadzi wegańską gastronomię do hermetycznego kręgu francuskiej i światowej kuchni (…) Spełniaj swoje marzenia!" - napisała Vallée na Facebooku po otrzymaniu gwiazdki. Na dodatek, lokal, który powstał w ramach akcji crowdfundingowej oraz kredytu od banku bank Le Nef (specjalizującego się we wspieraniu projektów etycznych) otrzymał dodatkową zieloną gwiazdkę za etyczne postępowanie w prowadzeniu biznesu. 

To pierwsza wegańska restauracja we Francji, która otrzymała takie wyróżnienie. W prestiżowym przewodniku są jeszcze tylko dwie wegańskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin - Kajitsu w Nowym Jorku oraz Seven Swan we Frankfurcie. Francuska ONA powstała w 2016 roku, a w menu znajdziemy tylko siedem dań. 

Pierwsza gwiazdka Michelin została przyznana restauracji w 1926 roku, a cztery lata później wprowadzono znany do dziś system trzygwiazdkowy. W 1933 roku gwiazdki otrzymały swoje definicje, które od tamtego czasu nie uległy zmianie. "Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy – wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży.

A VOTRE ETOILE ! C’est parce que vous avez cru en moi, en ce pari fou par-delà mes doutes, mes angoisses, mes peurs...

Opublikowany przez ONA restaurant gastronomique Bio&Vegan Poniedziałek, 18 stycznia 2021