Tęczowy Piątek ma zasięg międzynarodowy, co oznacza, że obchodzony jest na całym świecie. W Polsce - trzeci raz. Podczas wydarzenia w szkołach pojawią się tęczowe plakaty, a uczniowie będą tego dnia mieli specjalny program dydaktyczny. Tematy lekcji obejmą m.in. akceptację i otwartość na rówieśników LGBTQI. Schemat nie jest narzucony, ale wszyscy dostaną specjalne materiały, gadżety i podpowiedzi, z których mogą swobodnie skorzystać podczas zajęć (np. plakaty "Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom". przypinki, publikacje, broszury). 

"W każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBTQI. To jak młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe czują się w szkole zależy przede wszystkim od ich nauczycieli i nauczycielek, którzy swoją postawą i zachowaniem tworzą atmosferę zaufania i bezpieczeństwa.

Przyjazna szkoła to szkoła, do której młodzież chodzi z przyjemnością i może w pełni się realizować" czytamy na stronie KPH.

Tęczowy Piątek - lista szkół? Nie tym razem

Placówki, które biorą udział w akcji, nie są podane nazwy do informacji publicznej. Dziś będziemy mogli jednak zobaczyć specjalną mapę i przekonać się, które miasta włączyły się do Tęczowego Piątku.

Cała akcja spotkała się jednak z kontrowersją - minister Anna Zalewska zwraca uwagę, że jego zorganizowanie jest nielegalne i łamie prawo oświatowe ze względu na brak formalnych procedur organizacji wydarzenia. Według MEN „obowiązkiem szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły”. Wydarzeniu sprzeciwia się organizacja kościoła, która uważa, że "szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQI". 

Tęczowy Piątek - jaki jest cel?

Tęczowy Piatek odbywa się co roku w ostatni piątek października. "Inicjatywa jest szansą na pokazanie, że każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły" podkreślają organizatorzy. Szkoły do Tęczowego Piątku mogli zgłosić m.in. nauczyciele, ale też sami uczniowie i rodzice. 

Jak podaje KPH, 30% przemocy fizycznej ma miejsce w szkole i aż 70% młodzieży LGBTQI doświadcza przemocy.