Słowo "retrogradacja" przyprawia nas o gęsią skórkę. Pewnie najbardziej kojarzycie je z Merkurym. Słusznie, bo kiedy ta planeta się cofa, w naszym życiu dochodzi do wielkich zawirowań. Jednak retrogradacja Merkurego, planety komunikacji, to krótkotrwałe zjawisko zachodzące kilka razy w roku. Diabeł nie jest taki straszny, jak go malują. Astrologia obserwuje ruch wsteczny także u pozostałych ciał niebieskich. Wpływ niektórych z nich odczuwamy miesiącami. W maju 2020 dojdzie do prawdziwego retro-gradu, ponieważ cofną się aż cztery planety. Jedną z nich jest Pluton, król transformacji, który już od 25 kwietnia wprowadza w nasze życie drastyczne zmiany. Następnymi w kolejce są Wenus, Jowisz i Saturn nazywany groźnie "władcą karmy". Ich pozorny ruch do tyłu rozpocznie się dzień po dniu, w nadchodzącym tygodniu. Zamiast spodziewać się apokalipsy, potraktuj te aspekty w pozytywny sposób. Planety w retrogradacji powodują, że nasza energia zostaje skierowana do wewnątrz. Tym samym skłaniają do głębokiej refleksji lub powtórzenia sytuacji, które mają dla nas cenną lekcję. Przygotuj się na ciekawe doświadczenia pogłębiające duchową mądrość. 

Retrogradacja Plutona

Czas trwania: 25.04-04.10

Pluton, czyli planeta transformacji, w retrogradacji spędza prawie pół roku. Ten tranzyt nie jest aż tak alarmujący, ponieważ zachodzi bardzo stopniowo. Miej na uwadze, że w jego trakcie w twoim życiu dojdzie do poważnych zmian. Pluton zachęca do tworzenia i zniszczenia. Sprawia, że "stare" ginie w płomieniach, aby "nowe" odrodziło się z popiołu, jak Feniks. Koncentruje się na ciemnej stronie życia, w której gromadzi się moc. Gdy energia Plutona jest skierowana do wewnątrz, jesteśmy wezwani, żeby połączyć się z mrokiem i zaakceptować swoje niedoskonałości. Ta retrogradacja rozpoczyna powolny, cierpliwy proces transformacji. Rozdrapuje stare rany, abyśmy na końcu docenili siłę, jaką dały nam przeżyte doświadczenia. 

Pluton wprowadza radykalną przemianę na korzyść naszego rozwoju wewnętrznego. 

Retrogradacja Saturna

Czas trwania: 11.05-29.10

Saturn to planeta ograniczeń, nazywana również "władcą karmy". Jej retrogradacja trwa prawie pięć miesięcy. To zjawisko pokazuje w jakim miejscu zatrzymaliśmy się w rozwoju osobistym oraz na czym powinniśmy skoncentrować swoje siły, żeby powrócić na właściwy tor. Lenistwo, unikanie odpowiedzialności czy odwlekanie swoich obowiązków będzie ukarane w trakcie tego tranzytu. Zbuntowane dusze otrzymają wyzwania, w które muszą włożyć dwukrotny wysiłek, aby odpracować swoją złą karmę. Saturn w ruchu wstecznym nie pozwala na zmiany, dopóki misja nie zostanie wykonana. 

Mistrz i władca karmy w ruchu wstecznym przywołuje trudne sytuacje, dzięki którym mamy odrobić cenną lekcję.

Retrogradacja Wenus

Czas trwania: 13.05-25.06

Wenus jest planetą miłości i bogactwa. Jej retrogradacja wskaże nam, co wymaga poprawy w relacjach oraz strefie finansów. Dowiemy się, gdzie popełniamy błędy po to, by zacząć funkcjonować inaczej. Otrzymamy szansę na rozwój w tych obszarach, żeby wzmocnić swoje fundamenty na przyszłość. Astrologiczna bogini piękna skieruje naszą uwagę na sprawy, które najbardziej nas dotyczą. Pod jej wpływem nie należy podejmować poważnych decyzji związanych z pieniędzmi czy zalegalizowaniem związku. Zamiast tego warto oddać się głębokiej refleksji.

Retrogradacja Wenus przywołuje niedokończone historie miłosne i przeszłe sytuacje związane z pieniędzmi, z których wynikają cenne wnioski na przyszłość. 

Retrogradacja Jowisza

Czas trwania: 14.05-12.09

Jowisz to planeta "zewnętrzna", podobnie jak Pluton i Saturn. Jego ruch wsteczny nie jest mocno odczuwalny. Ma lekki przebieg trwający od 14 maja do 12 września. Retrogradacja Jowisza stopniowo kształtuje nasze życie poprzez filozofię oraz przygody, które znacznie poszerzają horyzonty. Wibracja zjawiska prosi nas o to, abyśmy powstrzymali się od sytuacji podnoszących adrenalinę. Kieruje uwagę na sprawy zewnętrzne. Skłania do tego, by powrócić do studiów lub pasji porzuconych w przeszłości. Zmienia teraźniejsze przekonania i zachęca do pogłębienia duchowości. To aspekt, który wprowadza nasze "ja" na właściwą ścieżkę rozwoju. 

Cofający się Jowisz łamie blokady i kieruje nas zgodnie z pragnieniami duszy.

Retrogradacja Plutona - jak najlepiej ją przeżyć? >>