Zielone batoniki KitKat z herbatą matcha to popularna przekąska, którą można przywieźć z Japonii. Świat oszalał na punkcie słodkiego duetu, jakim jest słynny superfood i biała czekolada. Trend na herbaciane słodycze rozprzestrzenił się w Europie. Czy niedługo będzie mieć konkurencję? Możliwe, bo na rynek wchodzą produkty wykonane z nowego rodzaju czekolady

Nowy gatunek nosi dźwięczną nazwę "ruby", od swojego rubinowego, różowego koloru, uzyskanego w całkowicie naturalny sposób. Podobno posiada kremową konsystencję oraz łączy w sobie słodki i słony smak. Wyróżnia go także owocowa nuta będąca zasługą ziaren kakaowca pochodzących z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii.

Ruby powstała w laboratorium największego producenta czekolady na świecie, firmy Ballet Callebaut. Prace nad nią trwały ponad dziesięć lat.

Japończykom nowy smak bardzo przypadł do gustu. Firma Nestlé Japan postanowiła stworzyć baton KitKat z różowej czekolady! To pierwsza masowa słodycz z ruby, która właśnie wchodzi do sprzedaży. Do tej pory zrobiono z niej luksusowy  tort wydrukowany w drukarce 3D. Mamy nadzieję, że w tym roku różowa czekolada stanie się ogólnodostępna. Nie tylko w Azji!