Virgil Abloh nie żyje. Jaka była przyczyna śmierci? 

Świat mody pogrążył się w żałobie. W niedzielę wieczorem dotarła do nas smutna informacja za oceanu o tym, że nie żyje Virgil Abloh. Znany i ceniony na całym świecie projektant zmarł 28 listopada 2021 roku w wieku 41 lat. „Jesteśmy zdruzgotani, musząc ogłosić śmierć naszego ukochanego Virgila Abloha, oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Pozostawił kochającą żonę Shannon Abloh, dzieci Lowe Abloh i Gray Abloh, siostrę Edwinę Abloh, rodziców Nee i Eunice Abloh oraz wielu przyjaciół i kolegów”  – czytamy na jego instagramowym profilu. 

Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że przyczyną śmierci artysty była rzadka postać raka – naczyniakomięsak serca. 

Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną postacią raka – naczyniakomięsakiem serca. Od momentu diagnozy w 2019 r. swą walkę toczył prywatnie, przechodząc liczne terapie, jednocześnie kierując kilkoma ważnymi instytucjami, zajmującymi się modą, sztuką i kulturą. Etyka jego pracy, nieskończona ciekawość i optymizm pozostały nienaruszone”.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @virgilabloh

Gwiazdy żegnają Virgila Abloha

Virgila Abloha nie żyje – ta wiadomość wstrząsnęła nie tylko jego bliskimi czy fanami, ale i przyjaciółmi z branży. Za pośrednictwem mediów społecznościowych hołd zmarłemu założycielowi marki streetwearowej Off-White i dyrektorowi artystycznemu odzieży męskiej w Louis Vuitton oddały największe gwiazdy Hollywood. We wzruszających słowach cenionego projektanta pożegnali m.in. Timothée Chalamet, Pharrell Williams, Bruno Mars, a także Hailey Bieber, Kendall Jenner oraz Victoria i David Beckhamowie. 

„Virgil całkowicie zmienił sposób, w jaki patrzyłam na styl uliczny i modę, sposób, w jaki on patrzył na rzeczy, głęboko mnie zainspirował. Nigdy nie będę w stanie w pełni wyrazić, jak bardzo jestem wdzięczna, że go poznałam i pracowałam z nim, od chodzenia po jego wybiegach po projekt mojej sukni ślubnej i wszystkie inne niesamowite chwile pomiędzy nimi. Czułam, że zawsze mi kibicował . Był kimś, kto zawsze wnosił życie, charyzmę, miłość i radość do każdej sytuacji i do każdego miejsca, w którym się pojawiał. Zdarzający się raz na pokolenie kreatywny umysł, który jest tak rzadki, że nigdy nie zapomnę jego wpływu. Kochamy cię, Virgil” – napisała żona Justina Biebera.

„Moje serce jest złamane. Virgil, byłeś miłym, hojnym, rozważnym i kreatywnym geniuszem. Twoja praca jako człowieka i praca jako istoty duchowej będą żyć wiecznie” oznajmił Pharrell Williams. 

„Nie mogę uwierzyć, że to piszę. Jeśli miałeś przywilej poznać Virgila, byłeś jednym ze szczęściarzy. Był najmilszą, najbardziej pozytywną, pokorną, radosną i pełną światła osobą, jaką kiedykolwiek poznałam” – czytamy we wpisie Kendall Jenner.

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, lecz także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH łączy się w wielkim smutku, wszyscy myślimy o jego bliskich, żegnających męża, ojca, brata czy przyjaciela” – przekazał Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez LVMH (@lvmh)

Druzgocące wieści o odejściu Virgila Abloha. Prawdziwy pionier, którego spuścizna będzie trwać wiecznie. Myślami jestem z jego żoną, dziećmi i przyjaciółmi” – zaznaczył David Beckham.

Prawdziwa inspiracja na tak wielu płaszczyznach. Spoczywaj w pokoju, Virgil. Łączę się w bólu z twoją piękną rodziną. Wszyscy będziemy za tobą bardzo tęsknić” – dodała żona piłkarza.

Kim był Virgil Abloh? 

Virgil Abloh był jednym z najpopularniejszych amerykańskich projektantów. W 2013 roku założył swój pierwszy dom mody i drugą firmę z ekskluzywną odzieżą streetwearową Off-White z siedzibą w Mediolanie. Na początku 2018 objął funkcję dyrektora artystycznego linii męskiej Louis Vuitton, a swoją pierwszą kolekcję dla luksusowego, francuskiego domu mody przedstawił podczas Men’s Fashion Week 2018 w Paryżu. Tego samego roku amerykański magazyn „Time” umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Wizkid podczas swojego koncertu w Londynie upamiętnił projektanta / Getty Images

Co ciekawe, Virgil współpracował z polskim domem handlowym Vitkac, czego efektem była mini-kolekcja „SIMPLICITY”. Inspiracją do jej stworzenia była sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza. Abloh odnosił spore sukcesy także w branży muzycznej. Od wielu lat współpracował z Kanyem Westem i Jayem Z. Prywatnie był mężem Shannon Sundberg, którą poznał w czasach licealnych. Osierocił dwójkę dzieci – Lowe i Gray. Miał 41 lat.