MONIKA KRAJEWSKA, reporterka "Faktów", od trzech lat w dziale zagranicznym.

1. "Modlitwa o deszcz" Wojciecha Jagielskiego. Zaczęłam czytać tę książkę w pociągu, czasie podróży z Wrocławia do Warszawy. I p[ierwszy raz w życiu przegapiłam swoją stację. konduktor oderwał mnie do niej na stacji Warszawa Wschodnia. Gdy kilka godzin później skończyłam czytać, marzyłam by móc kiedyś zobaczyć Afganistan. Pod płaszczykiem wielkiej polityki, klanowych konfliktów, terroryzmu, zobaczyłam fascynujący kraj pełen niezrozumianych przez nas zwyczajów.

2. "Dispatches from the Edge" Andersona Coopera - to nie do końca reportaż, raczej zapiski legendarnego dziennikarza CNN z czasów, gdy regularnie wysyłano go w strefy konfliktów i katastrof. Cooper pokazuje jak ciągłe obcowanie z cierpieniem i skutkami wojen wpływa na dziennikarza. Nie tyle na jego pracę, co na samopoczucie i psychiczną równowagę. Ważna lekcja dla każdego korespondenta.

3. "Ministerstwo przewodnictwa uprasza i niepozostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie" Hooman Majd. Wszystkie jego książki o Iranie są rewelacyjne. Wybrałam tę, bo jest doskonałą instrukcją dla każdego, kto chce odnaleźć się w tym kraju tuż po przyjeździe. Iran jest fascynujący, ale nam, Europejczykom, trudno go zrozumieć. Majd przygotowuje nas na jego osobliwości, wyjaśnia wiele rzeczy, na które sami nigdy byśmy nie wpadli.

4. "Wykluczeni" Artura Domosławskiego. W setkach przekazów z całego świata, które schodzą do redakcji trudno nie znaleźć cierpienia. Uchodźcy, wojna w Syrii, kataklizmy, wypadki, katastrofy - czasami wydaje nam się, że już tak dużo widzieliśmy. Ta książka pokazuje, jak wiele do nas nie dociera oraz ile jest cierpienia, którym nikt się nie interesuje.

5. "Iwaszkiewicz intymnie", Anny Król. Dawno nie czytałam tak pięknie napisanej książki o przemijaniu. Praca autorki nad odtwarzaniem różnych chwil z życia Iwaszkiewicza jest godna podziwu i zmusza do refleksji.

Fot.materiały prasowe