Sylwetka męska – gruszka (typ A)

Ten typ sylwetki jest prawdopodobnie najbardziej powszechnym wśród mężczyzn. Dlaczego? Wielu panów wykazuje tendencje do tycia w okolicy brzucha – szczególnie, gdy robią się starsi. Wystający brzuch sprawia, że talia staje się za szeroka i ramiona wyglądają na węższe. Uda wydają się dość duże. Stąd kluczem w przypadku sylwetki typu A jest taki dobór ubrań, by wysmuklić talię i wydłużyć figurę, odciągając uwagę od brzucha. Co w takim razie powinni nosić mężczyźni o takiej figurze?

Świetnym sposobem na subtelne poprawienie postury jest postawienie na marynarki jednorzędowe z szerszymi klapami. Dobrze jest, jeśli marynarka ma lekko poszerzane ramiona. W przypadku kolorów powinno stawiać się na ciemniejsze odcienie – granat, grafit lub czerń. Przy dobieraniu koszul panowie z tym typem sylwetki powinny kupować modele bez wzorów. Do koszuli lepiej założyć muchę niż krawat – ten drugi dodatek naturalnie kieruje wzrok na brzuch, a tego raczej nikt nie chce.

Generalnie chodzi o to, by uderzać w fason, który nie jest ani zbyt luźny, ani slim fit. Podobnie jest z T-shirtami – w ich przypadku warto stawiać na V-neck. Górna i dolna połowa garderoby raczej nie powinna być kontrastowana w wyraźny sposób, jeśli chodzi o kolor – taki wyraźny podział zadziała niekorzystnie dla sylwetki. Jeśli chodzi o spodnie to najsensowniej jest postawić na te z podwyższonym stanem. Mężczyźni z figurą gruszki muszą unikać dopasowanych koszul, T-shirtów, obcisłych golfów, swetrów i spodni, czyli wszystkiego co podkreśli mankament.

Sylwetka męska – ołówek (typ I)

Jak już można domyśleć się po nazwie, panowie z sylwetką ołówka są wysocy i szczupli, a nawet chudzi. Można znaleźć określenia, że ten typ figury sprawia, że dorośli mężczyźni wyglądają chłopięco. Choć młody wygląd jest bez wątpienia atutem, to jednak tutaj istotne jest, by wzmocnić sylwetkę, uczynić ją bardziej mężną. Panowie z typem I raczej nie mają umięśnionych rąk, nóg i klatki piersiowej. Zatem nie ma mowy o jeszcze większym wyszczupleniu – w zamian dodaje się, rzecz jasna optycznie, kilku kilogramów.

Zatem bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dwurzędowej marynarki, która potrafi umiejętnie poszerzyć sylwetkę. Zalecane są spodnie bez kantów – w innej sytuacji jedynie niepotrzebnie zostanie wyszczuplona figura. Nie ma mowy o spodniach „rurkach” i golfach –wszystko, co jest obcisłe jeszcze bardziej wyszczupla mężczyznę z figurą ołówka. Swetry i koszule powinny być obszerniejsze (nie chowa się ich w spodnie, pomijając oczywiście sytuacje, gdy ma się na sobie garnitur). Jeśli sięga się po krawat, to z podwójnym węzłem.

Jeśli chodzi o kolory, to przyjęło się, że najlepiej sprawdzają się barwy ziemiste (np. beżowy, brązowy). Ta sylwetka akurat bardzo dobrze wypada przy kontrastach dolnej i górnej części garderoby, więc spokojnie można zrobić podział.

Sylwetka męska – jabłko (typ O)

Panowie z tą figurą są bardziej krągli – można u nich zauważyć trochę większy brzuch, masywniejsze nogi i ręce. To sprawia, że muszą dobierać luźniejsze ubrania, ale też nie może to iść w stronę, która jeszcze bardziej poszerzy już i tak korpulentną sylwetkę. Zaradzić temu można w prosty sposób – wystarczy postawić na fasony regular fit, które w tym przypadku dadzą swobodę, ale ominą sytuację, w której ktoś będzie wyglądał jak chodzący worek.

Mężczyźni z figurą jabłka powinni mieć w swojej garderobie marynarki jednorzędowe o szerszych ramionach (najlepiej, jak będą zapinane na jeden guzik) oraz koszule bez wzorów (dopuszczalne są w pionowe pasy). Dość powiedzieć, że koszul nie wpuszcza się w spodnie. Szerokie jeansy odpadają, to samo swetry z grubym splotem. Sensownym wyjściem jest ubieranie się w sposób warstwowy – może to być np. marynarka na golfie czy biała koszula z granatową marynarką i kamizelką.

Jeśli chodzi o kolory, to lepiej pomijać czerń – tutaj zdecydowanie jaśniejsze odcienie lepiej zamaskują figurę.

Sylwetka męska – trójkąt (typ V)

Ten typ sylwetki określa się jako figurę idealną – taki męski ekwiwalent kobiecej klepsydry. Pan trójkąt może pochwalić się szerokim torsem, wąskie biodra i wyrzeźbione ręce. Jest smukły i atletyczny, dzięki czemu ma ogromną dowolność w kwestii ubioru. Ba, może się ubrać niemal we wszystko. Jedynie czego raczej powinien unikać to zbyt obcisłych ubrań, w szczególności za bardzo dopasowanych koszul w ramionach – podkreślanie mięśni nie wypada korzystnie dla całości. Spodnie typu rurki też nie nadadzą się do niczego.

Slim fit to fason, który świetnie sprawdza się przy mężczyznach z tym typem figury. Podkreśli jej atrakcyjność, nie powodując przy tym nadmiernego wyszczuplenia. Regular fit też nie wypada najgorzej, ale tu już wchodzi kwestia preferencji danej osoby. Pan z sylwetką trójkąta z powodzeniem ubierze się w ciemne garnitury, spodnie z obniżonym stanem czy ubrania we wzory.

ELLE MAN POLECA: Koszulki polo to hit każdego lata. Z czym je łączyć, żebyś wyglądał modnie i stylowo?

ZOBACZ: Buty męskie trekkingowe na lato. Które modele najlepiej spakować na wyprawę w góry?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?