Kojarzy się z przemysłem i fabrykami. Niesłusznie! To tętniące życiem miasto pełne barów, butików, pracowni młodych projektantów. Odbywa się tu słynny festiwal filmowy i świetna jest kuchnia. Nieprzypadkowo Turyn jest stolicą ruchu slow food.

Spacer najlepiej zacząć od włoskiego śniadania. Poranne espresso i brioszka z marmoladą morelową w cukierni Raspino (Corso Regio Parco 24) gwarantują udany poranek. Kafeteria mieści się na uboczu, ale warto ją znaleźć. Na zakupy wybierzcie się do centrum. Pod arkadami Via Roma zajrzyjcie do butiku Manila Grace. Kierując się w stronę głównego dworca kolejowego Porta Nuova, dojdziecie do Piazza San Carlo. Tu znajduje się San Carlo dal 1973, sklep z najbardziej luksusowymi markami. Wejście wygląda niepozornie, w środku sprawia wrażenie, jakby nie miał końca. To adres niezbyt przyjazny dla portfela, ale obowiązkowy dla wielbicielek trendów. Miłośniczki czekolady powinny odwiedzić historyczną kawiarnię Baratti & Milano działającą od 1858 roku (Piazza Castello 29). Czasem można natknąć się tu na ekipę filmową, bo Turyn coraz częściej staje się filmową scenografią. Zresztą tradycje filmowe są tu silne w słynnej wieży Mole Antonelliana znajduje się Narodowe Muzeum Kinematografii. Odwiedźcie koniecznie.

Jeśli chcecie poznać Turyn nieoczywisty, wybierzcie się na spacer do dzielnic Quadrilatero RomanoSan Salvario. W wąskich uliczkach Quadrilatero Romano ulokowały się sklepy z niezależną modą. Zajrzyjcie do atelier Orfane 30 (Via delle Orfane 30) znajdziecie tu rzeczy produkowane w pojedynczych egzemplarzach. Adresy dla smakoszy: E’ Cucina (Via Bertola 27/A) świetne jedzenie w ascetycznym wnętrzu, pizzeria Le Rondini (Piazza della Repubblica 1bis/C) – słynne w mieście risotto i największy w Europie rynek pod gołym niebem przy Porta Palazzo. San Salvario to miks kultur. Bary i restauracje oferują kuchnie etniczne. W concept storze Rrriot (Via Berthollet 25/A) znajdziecie niezależne marki z Londynu i ze Skandynawii i autorską linię właścicielki: WLY.

Wieczorem wybierzcie się na aperitif w okolice Piazza Vittorio Veneto między 19 a 21 w wielu lokalach płaci się tylko za drinki, jedzenie w formie bufetu jest wliczone w cenę. Przed snem pamiętajcie o passeggiata, czyli wieczornym spacerze. Wtedy się przekonacie, jak wiele tajemnic skrywa jeszcze Turyn.

GDZIE SPAĆ

Pacific Hotel Fortino ****

od 199 zł,

ocena turystów: 5,4, rekomendacja: 100 proc.

GDZIE JEŚĆ

Piper Pub, Via del Ridotto 22,

ocena turystów: 5,8, rekomendacja: 100 proc.

Więcej sprawdzonych i polecanych przez turystów hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych i biletów lotniczych szukaj na: www.holidaycheck.pl

TEKST: Aleksandra Kozłowska, Anna Luboń, Marta Rudowicz

Źródło: magazyn ELLE