W poprzednim artykule starałyśmy się udowodnić, że macie w kieszeni potężne narzędzie fotograficzne. Nawet jeśli Wasz smartfon nie dysponuje parametrami najświeższych flagowców, to nic straconego. Liczba pikseli na ekranie jest tylko jednym z czynników sukcesu. Kolejny to świetne oko, które pozwoli Ci zabawić się perspektywą, kadrowaniem i światłem.

Jak robić dobre zdjęcia? Porady fotografa

W przypadku fotografii prawdą jest, że praktyka czyni mistrza. Im częściej będziesz łapać momenty w kadrze, tym lepiej będzie prezentować się każdy kolejny. Jednak na początku drogi warto też korzystać z wiedzy starszych kolegów i koleżanek po fachu. W ramach konkursu organizowanego przez markę Huawei poproszono profesjonalnych fotografów o kilka rad dla młodych adeptów sztuki fotografii. Nie przedłużając, przedstawiamy kilka prostych trików, dzięki którym Twoje zdjęcia zawalczą o najnowsze smartfony i wernisaż w Warszawie. A więcej szczegółów odnośnie do konkursu (i porady w wersji wideo) znajdziecie TUTAJ.

Poznaj zasady kompozycji 

Jak robić zdjęcia telefonem (i każdym innym urządzeniem)? Na początek należy poznać najważniejsze zasady kompozycji. To właśnie proporcje i rozstawienie poszczególnych elementów decydują w dużej mierze o estetyce zdjęcia. Zapewne znana jest Ci już reguła trójpodziału i mocnych punktów. Aby poprawnie wdrożyć je w życie możesz skorzystać z siatek pomocniczych. Cztery linie przecinające ekran smartfonu wyznaczą miejsca, na które najczęściej pada wzrok w czasie oglądania zdjęć. Postaraj się umieścić w nich najbardziej interesujące elementy fotografii, aby przyciągnąć uwagę jury. Inną opcją często dostępną w nowoczesnych telefonach jest „spirala”, czyli metoda kompozycji oparta na zakrzywionej linii. 

Co jeszcze może Ci się przydać? Bądź uważną obserwatorką. Wykorzystuj naturalne ramki, jakich nie brakuje w miejskich przestrzeniach. Zdjęcie zrobione przez misternie kutą balustradę mostu czy przez otwarte okno może wyglądać spektakularnie. Nie zapominaj również, że ludzkie oko lubi doszukiwać się na obrazach linii. Proste ulice, smuga zmąconej wody, odległy horyzont – wszystko to działa na Twoją korzyść.

Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie portretu, fotograf radzi, aby fotografowana osoba znalazła się w centrum kadru. Pamiętaj, żeby jej twarz była dobrze oświetlona. Warto korzystać również z wbudowanego trybu portretowego, dzięki któremu uzyskamy bardziej artystyczny efekt z lekko rozmytym tłem. Co ważne, w czasie sesji zdjęciowej nie należy się spieszyć. Lepiej jest zrobić więcej zdjęć, a następnie dokonać selekcji.

Dajmy chwilę fotografowi. Niech zrobi więcej zdjęć. Może nawet nacisnąć i przytrzymać migawkę, a wtedy wyjdą zdjęcia seryjne. 

Światło w fotografii 

Dlaczego dobry fotograf powinien mieć w sobie cechy rannego ptaszka? Odpowiedź na to pytanie związana jest z tzw. golden hour. Tym terminem nazywamy ulotny moment zaraz po wschodzie słońca, kiedy światło jest wyjątkowo przychylne wszelkim sprzętom rejestrującym obraz. Co prawda „złotą godzinę” obserwujemy też na chwilę przed zachodem słońca, ale to świt oferuje nam zwykle spokój i opustoszałe ulice (szczególnie w turystycznych miejscach). Poza porą dnia w kontekście światła równie ważny jest kąt jego padania i nasza pozycja w czasie robienia zdjęcia.

Zapewne spotkałaś się już kiedyś z twierdzeniem, że najlepiej jest, gdy źródło światła znajduje się na Twoim ramieniem. To dobra rada dla początkujących fotografów. Jeśli decydujesz się na udział w konkursach, pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Pamiętaj, że cienie mogą dodać zdjęciu tajemniczego charakteru, a pojedyncza smuga przebijająca się przez chmury wyraźnie zaznaczy najważniejszy akcent kompozycji. Umiejscowienie światła wpływa również na głębie obrazu i podkreśla teksturę fotografowanych obiektów. 

Pytanie, jak poradzić sobie z brakiem światła w zimowych miesiącach? Być może nie schowałaś jeszcze do szafy świątecznych ozdób? Choinkowe lampki to doskonały sposób na zabawy ze światłem. W czasie wieczornych spacerów zwróć też uwagę na miejskie neony i rozświetlone witryny sklepów. Tutaj może sprawdzić się również softbox domowej roboty. Kiedy nałożysz na lampę cienką białą tkaninę, jej światło stanie się bardziej miękkie i rozproszone. Tym samym doświetlisz zdjęcie bez sztucznego efektu. Oczywiście, jeśli dysponujesz smartfonem dobrej jakości, takie sztuczki nie będą konieczne. Zaawansowane obiektywy automatycznie wykonają piękne zdjęcia nawet w pochmurne dni, kiedy nasze mieszkania pogrążone są w półmroku. 

Kontrast i kolory w fotografii 

Profesjonaliści radzą, by zdjęcia zrobić przy dobrym świetle. Najlepiej, jeśli część kadru będzie delikatnie prześwietlona. Tym sposobem uzyskasz efekt większego kontrastu. Czym właściwie jest to zjawisko i dlaczego tak bardzo wpływa na odbiór zdjęcia? W dużym skrócie wyraża ono pewne rozbieżności między poszczególnymi częściami obrazu. Może odnosić się do najjaśniejszych i najciemniejszych obszarów fotografii, kontrastujących ze sobą kolorów lub całości kompozycji. Dobrym przykładem jest, chociażby samochód w wyrazistym odcieniu sfotografowany na tle szarych bloków. Większy kontrast oznacza zwykle więcej dramatyzmu i... większą przychylność osób oglądających Twoje prace.

Oczywiście nie zachęcamy też do przesady. Ważne, aby zachować umiar, ale jednocześnie sprawić, by nasze zdjęcie nie było zbyt mdłe czy „płaskie”. Odpowiednio zbilansowany kontrast i nasycone barwy dodadzą obrazowi głębi. Z kolei fotografie niskokontrastowe mogą urzekać sentymentalnym charakterem. Wszystko dlatego, że przywodzą na myśl rozmyte w słońcu wspomnienia wakacji czy stare, delikatnie wyblakłe albumy z rodzinnego domu. Po raz kolejny mówimy – eksperymentuj, zastanów się, co chcesz przekazać światu i odnajdź swój unikalny styl.

Wykorzystaj możliwość swojego smartfonu

Last but not least, nie bój się używać z udogodnień swojego telefonu. Przetestuj wszystkie funkcje, sprawdź, które ustawienia dają zadowalające rezultaty. Fotografowie w czasie testów najnowszego Huawei P50 Pro korzystał między innymi z obiektywu szerokokątnego. To sprawdzony sposób fotografa na optyczne powiększenie wnętrza.

Jak powiększyć Twoje kilkadziesiąt metrów, żeby wydawało się, że to jest pałac? Przełącz na obiektyw szerokokątny [...] Wow, patrzcie, ile przestrzeni.

Jeden z najbardziej uznanych polskich fotografów modowych docenił też możliwości technologii Super HDR, która znacznie poprawia szczegółowość zdjęć, a także TRUE-CHROMA odpowiedzialnego za precyzyjne odwzorowanie kolorów.

Konkurs fotograficzny Huawei

Sprawdź, czy Twój telefon również oferuje funkcje poprawiające jakość zdjęć. Każda z nich może przybliżyć Cię do wygrania konkursu fotografii mobilnej Huawei. Przypominamy, że masz czas do 20 lutego do końca dnia, aby przesłać swoją pracę za pośrednictwem formularza konkursowego (KLIK). Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Na zwycięzców czekają flagowe smartfony z serii P (w tym model P50 Pro testowany przez fotografów oraz stylowy P50 Pocket) oraz możliwość zaprezentowania swoich zdjęć na wyjątkowej wystawie. Zapoznaj się raz jeszcze z poradami ambasadora Huawei i do dzieła!