Wiktoriańskie sukienki i koronkowe bluzki z kryzą przypominają ubrania z szafy Marii Skłodowskiej-Curie. Przypadek? Raczej czysta fizyka. Moda inspirowana stylem z końca XIX wieku, choć bardzo mroczna, trafiła na wiosenne wybiegi. I tak u Loewe można podziwiać transparentne maksi z haftami, u Dries Van Notena zabudowane po szyję jedwabne żakiety, a u Alexandra McQueena kreacje z bufiastymi rękawami. Podobnie ponad 100 lat temu ubierała się polska noblistka – Maria Skłodowska-Curie.

Czy jest zatem zrządzeniem losu, że projektanci lansują taką właśnie modę w związku z filmem o jej życiu, „Radioactive”? Urodzona w 1867 roku Maria Skłodowska-Curie była chemiczką i fizyczką, która na początku XX wieku dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nobla. Film o jej życiu z Rosamund Pike w roli głównej miał premierę 20 marca 2020 roku.

„Ta suknia jest troszkę moim ukłonem w stronę sufrażystek”, mówiła Olga Tokarczuk. Specjalnie na ceremonię odebrania literackiej Nagrody Nobla zaprojektowała ją dla pisarki Gosia Baczyńska. W estetyce suknia nawiązywała do stylu pierwszych emancypantek.