Wąkrota azjatycka znana także pod nazwą Gotu Kola albo trawa tygrysia to roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Afryki oraz Azji. Ma jasnozielone liście i rośnie w zacienionych i wilgotnych miejscach wokół zbiorników wodnych. Właściwości wąkrotki azjatyckiej  od wieków znane w hinduskiej medycynie naturalnej. Ziele wąkrotki ma działanie uspokajające, poprawiające pamięć i koncentrację. W kosmetyce jest znane ze swoich właściwości regeneracyjnych i przeciwzapalnych. Legendy głoszą, że zraniony w walce tygrys bengalski podświadomie wyczuł lecznicze właściwości tej rośliny. Zwierzę wytarzało się w liściach wąkroty porastającej brzegi rzeki, a rany wkrótce się zagoiły. Inna opowieść głosi, że pewien chiński zielarz dożył aż 200 lat, dzięki stosowaniu wąkrotki.

Trawa tygrysia (Gotu Kola) właściwości kosmetyczne

Okazuje się, że w legendzie z tygrysem jest sporo prawdy. Badania naukowe potwierdzają - Gotu Kola wykazuje działanie odmładzające, przeciwzapalne i łagodzące. Wąkrotę stosuje się przy leczeniu trądziku, opryszczek, pokrzywek. Roślina działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, dlatego jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków do cery naczynkowej, a także do walki z "pajączkami" i obrzękami nóg. Z czasem odkryto, że roślina wykazuje zdolność do stymulowania produkcji kolagenu, dlatego stosowanie preparatów pielęgnacyjnych z jej dodatkiem poprawia napięcie, elastyczność i nawilżenie skóry. Tygrysia trawa jest także cennym źródłem antyoksydantów i witamin.

Na europejskim rynku pojawiło się mnóstwo azjatyckich kosmetyków z wyciągiem z trawy tygrysiej. Wąkrtokę azjatycką znajdziecie w produktach Holika Holika, Klairs, Bioliq i DR. JART+. Nowością jest seria IT’S SKIN Tiger Cica zawierająca wysokoprocentowy wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Produkty mają na celu łagodzenie i redukcję stanów zapalnych oraz wyprysków, a także regenerację skóry.