Badacie piersi? A wicie jak to robić prawidłowo? Wiele z nas albo o tym nie pamięta lub omija temat, ponieważ nie wie jak wygląda manualne sprawdzanie stanu naszego biustu. To błąd! Samobadanie pozwala wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie, co więcej, nie jest trudne. O tej procedurze powinna pamiętać każda kobieta powyżej 20. roku życia. Kiedy badać piersi? Najlepiej raz w miesiącu, tydzień po rozpoczęciu miesiączki (6-9 dzień cyklu). O tym wszystkim przypomina nowa kampania społeczna "Touch Your Tits"

"Touch Your Tits": nowa kampania społeczna przypominająca, że trzeba badać piersi.

Za "Touch Your Tits" odpowiedzialne są: dziennikarka Mona Chalabi oraz fotografka/twórczyni wideo Mae Ryan. Koleżanki z redakcji (obie pracowały dla The Guardian US) postanowiły zwrócić uwagę na problem samobadania piersi. Po prostu robimy to za rzadko lub wcale! Główny cel ich projektu? "Chcemy upewnić się, że kobiety będą tak samo pamiętać o badaniu piersi, jak o wizycie u lekarza. Powinny regularnie dotykać swoich piersi". Skąd wziął się pomysł na tę akcję? Dzięki badaniu ręcznemu Mona zauważyła, że pojawił się u niej guzek. A termin na coroczną kontrolę był jeszcze odległy. Chalabi poszła na biopsję - okazało się, że kobieta nie ma się czym martwić, ale strach pozostał. W trakcie pobytu we Włoszech Amerykanki zaczęły przeglądać filmiki na temat "Jak badać piersi?", niestety, większość z nich była zwyczajnie okropna. Postanowiły coś z tym zrobić i tak powstało 2-minutowe wideo zatytułowane "Touch Your Tits", które nie tylko wygląda pięknie wizualnie, ale przede wszystkim pokazuje w prosty sposób, jak powinno wyglądać to (nie)słynne samobadanie. Zaprezentowano je na kobietach w różnych wieku i o różnej wielkości biustu. Spokojnie, całość była konsultowana z lekarzami. Na dodatek, powstały też specjalne koszulki propagujące tę ideę!

Teaser "Touch Your Tits" pojawił się już na instagramie. Na szczęście nie został usunięty przez administratorów z powodu kontrowersyjnej polityki niepokazywania kobiecych sutków. Całość zobaczycie poniżej: