O ochronie przeciwsłonecznej i makijażu rozmawiamy z Agnieszką Janoszką, założycielką vloga „Dressed in Mint”, i jej obserwatorką Anetą.

CZY MAKIJAŻ LATEM JEST POTRZEBNY?

Agnieszka: Dziewczyny z idealną cerą oczywiście go nie potrzebują. Ale te, które mają trądzik i blizny, często nie wyobrażają sobie, by miały bez niego wyjść z domu. Dla nich ważne jest, aby makijaż ukrywał niedoskonałości, był trwały nawet w upale, a jednocześnie lekki i nie zatykał porów. Dobrze, żeby jego pierwszym etapem była ochrona przeciwsłoneczna.


DLACZEGO JEST TAK WAŻNA?

Agnieszka: Słońce sprzyja nie tylko chorobom skóry, w tym nowotworom, lecz także przyspiesza jej starzenie, nasila przebarwienia i zaczerwienienia. A wiele z nas nie chroni się wystarczająco przed słońcem. Po filtr sięgamy na wakacjach, a powinnyśmy robić to codziennie, nawet w pochmurny dzień i zima. Trzeba też pamiętać, żeby kosmetyk chronił nie tylko przed promieniowaniem UVB, lecz także UVA, bo to ono wyrządza najwięcej szkód.


JAKI POWINIEN BYĆ TEN IDEALNY?

Aneta: Lekki, żeby nie zatykał porów ani nie nasilał przetłuszczania skóry. To dla mnie bardzo ważne, bo mam mieszaną cerę, która świeci się w strefie T. W ciągu dnia matowię ją bibułkami, ale wolę rano użyć kosmetyku, który będzie kontrolował wydzielanie sebum przez cały dzień.

Agnieszka: Dla mnie ważne jest, żeby zawierał filtry mineralne. Wtedy w naturalny sposób odbija promieniowanie i jest bezpieczny dla skóry. I oczywiście miał wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Moim ostatnim odkryciem jest podkład z filtrem Photoderm NUDE Touch marki Bioderma. Jak na podkład ma bardzo wysoki filtr SPF 50+, a większość ma maksymalnie 20. I mimo że jest całkowicie mineralny, to nie bieli skóry, co często zdarza się w przypadku takich kosmetyków. Do tego daje natychmiastowy efekt zmatowienia skóry dzięki pudrom matującym i rozpraszającym światło. Ale to nie wszystko. Specjalny, opatentowany kompleks składników wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry. To właśnie w skórze Bioderma odkryła sposób na najlepszą ochronę przed zgubnymi skutkami promieniowania UV, aby była bezpieczna, zdrowa i piękna.


WASZ PATENT NA TRWAŁY MAKIJAŻ LATEM?

Agnieszka: Podkład nakładam zwilżoną gąbeczką do makijażu. Wtedy nie pochłania zbyt dużo kosmetyku, ale dobrze rozprowadza go na skórze. Na koniec lekko pudruję skórę, dzięki czemu makijaż jest lekki i trwały.

Aneta: Dla mnie to minimum makijażu. Latem mam na twarzy jedynie krem z filtrem i ewentualnie odrobinę złotego rozświetlacza pod kośćmi policzkowymi. Nie używam za to wodoodpornych kosmetyków, bo są zbyt ciężkie.


Photoderm NUDE Touch  to podkład z bardzo wysokim filtrem SPF 50+. Chroni przed promieniowaniem UVB i UVA i ma w składzie wyłącznie bezpieczne dla skóry filtry mineralne. Nie tylko dobrze kryje niedoskonałości, ale dzięki zawartości kwasu salicylowego wygładza powierzchnię skóry i ją rozświetla.

Bioderma