Skąd moda na charakterystyczne martensy?

Chociaż ostateczny kształt martnesów zawdzięczamy brytyjskiej korporacji niegdyś kierowanej przez Billa Griggsa, wszystko zaczęło się od wyjątkowej koncepcji dr Klausa Martensa, który to tuż po zakończeniu II wojny światowej, wpadł na pomysł stworzenia butów na podeszwie z powietrzną amortyzacją. Na początku, z unikalnych na tamten czas udogodnień korzystały przede wszystkim niemieckie gospodynie domowe oraz robotnicy. Z czasem, masywne, nieco niezgrabne buty na grubej podeszwie pokochali głównie przedstawiciele rodzącej się dopiero subkultury punk, związanej wówczas z londyńskim zespołem Sex Pistols.

Getty Images

Jeśli wierzyć ówczesnym przekazom, w drugiej połowie lat 70 produkowano nawet do 6000 par na dobę! Nie znamy co prawda szczegółowych danych dotyczących sprzedaży martensów dzisiaj, jednak sądząc po tym, jak dużą popularnością znów cieszą się one na ulicach od przynajmniej kilku ostatnich sezonów, mamy prawo przypuszczać, że mówimy tu o co najmniej równie imponujących wartościach.

Modne buty na wakacje >>>

Martensy – jak stylizować najmodniejsze buty sezonu wiosna-lato 2019?

Chociaż ciężkie botki z charakterystycznym przeszyciem żółta nicią kojarzą się głównie z jesienno-zimą aurą, tym razem nosić je będziemy przede wszystkim wiosną. W swojej szafie mają je już polskie i światowe it-girls, wśród których Jessica Mercedes, Gigi Hadid, Hailey Bieber (Baldwin), czy Aylin Koening.

Masywne workery z metką Dr. Martnes łączcie na zasadzie kontrastu, ze zwiewnymi, romantycznymi sukienkami ozdobionymi kaskadą falban, lub ażurowymi topami wykonanymi na szydełku i kolorowymi spódniczkami mini w etnicznym stylu (najlepiej inspirowanymi tymi, które na wybiegu Chloe lansuje Natacha Ramsay-Levi). Jeśli lepiej czujecie w nieco bardziej zachowawczych stylizacjach, sięgnijcie po klasyczne jeansy, oversize’owy t-shirt i skórzaną ramoneskę. Całość uzupełnijcie kapeluszem typu bucket hat – absolutnym hitem sezonu wiosna-lato 2019

Modne botki na wiosnę [trendy wiosna-lato 2019] 

Alternatywa dla kultowych martnesów, czyli workery z sieciówek 

Popularne martensy to równie efektowne, co kosztowne rozwiązanie. Jak to jednak ze wszystkim co kultowe często bywa,  charakterystyczny design z ciężką, masywną podeszwą w roli głównej, doczekał się nie tylko wielu fanów, ale także naśladowców. Modne workery inspirowane klasykami z brytyjską metką znajdziecie teraz w ofercie wielu sieciówek i specjalistycznych sklepów obuwniczych. W Bershce w oko wpadły nam białe, militarne botki na grubej platformie, w Reserved wypatrzyłyśmy charakterystyczne, skórzane półbuty z krótką cholewką, za to dziewczęce workery z lakierowanej, różowej skóry, czekają na was w ofercie marki Trussardi Jeans

Ten żakiet z Mango to sprzedażowy hit. W swojej szafie mają go już popularne blogerki i redaktorki mody