Olejowanie głęboko odżywia i wygładza zniszczone włosy. Żeby jednak przyniosło widoczne efekty, musi być regularnie powtarzane przez kilka tygodni.

Metoda olejowania, którą opisujemy, dodaje blasku włosom od razu po pierwszym zabiegu. Pasma stają się sypkie, lśniące i mocno wygładzone. Żeby utrzymać ten rezultat, wystarczy, że będziesz powtarzać zabieg raz na tydzień.

Olejowanie dwuetapowe krok po kroku

Cała procedura zajmie ci maksymalnie godzinę. Składa się z dwóch etapów – pierwszy polega na nawilżeniu włosów za pomocą mgiełki (humektant), a następnie nałożeniu oleju (emolient). Drugi etap to zemulgowanie oleju odżywką do włosów i umycie ich. Skuteczność metody dwuetapowej wynika z tego, że włosy otrzymują wszystkie potrzebne im substancje odżywcze podczas jednego zabiegu.

Oto dokładna instrukcja.

Etap 1

1. Spryskaj włosy mgiełką nawilżającą aż staną się wilgotne. Może to być mgiełka, którą używasz do rozczesywania, ale uwaga – musi być pozbawiona alkoholu i silikonów. W składzie znajdziesz je pod nazwą Alcohol Denat. oraz Dimethicone, Simethicone (a także inne składniki kończące się na „-thicone”), Dimethiconol, Cyclopentasiloxane (ogółem wszystkie kończące się na „-siloxane”).

Alternatywą dla gotowych mgiełek może być woda aloesowa, woda różana (także te, których używasz do twarzy) lub po prostu woda z miodem.

2. Po spryskaniu włosów mgiełką nawilżającą, nałóż wybrany olej. Powinien być dostosowany do porowatości twoich włosów. Najbardziej uniwersalne są: olej arganowy, rycynowy, oliwa z oliwek, olej awokado (muszą być jednak nierafinowane).

Sprawdź: Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?

3. Przytrzymaj olej na włosach przez 15 minut. Możesz zawinąć włosy w foliowy czepek i ręcznik, aby wytwarzające się ciepło ułatwiło wniknięcie oleju we włosy.

Etap 2

1. Spłucz olej polewając włosy ciepłym strumieniem wody. Odciśnij je w ręcznik.

2. Nałóż na włosy ulubioną odżywkę lub maskę. Może to być odżywka z keratyną, która dodatkowo dostarczy włosom budulca i wypełni ubytki w łuskach wywołane np. intensywną stylizacją czy rozjaśnianiem.

3. Ponownie przytrzymaj odżywkę na włosach przez 15 minut, najlepiej pod czepkiem z folii i ręcznikiem.

4. Umyj włosy szamponem i na koniec ponownie nałóż odżywkę, tym razem na chwilę, aby ułatwić ich rozczesywanie. Po olejowaniu używaj szamponów bez SLS i SLES – mogą wysuszać osłabione pasma i sprzyjać ich plątaniu.

Po zabiegu włosy powinny być miękkie, wygładzone i odżywione. Dla podkreślenia efektu możesz nałożyć na końcówki serum z jedwabiem albo serum silikonowe.

Zobacz też: Keratynowe prostowanie włosów - 4 fakty, o których musisz wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz