W końcu! Już nie musimy dłużej zagryzać zębów i odliczać kolejne dni w kalendarzu. "The Crown 4", w końcu dostępne jest na Netflix. To sezon, który śmiało można okrzyknąć najlepszym. Powód? Jest ich aż pięć. 

Seriale na jesień 2020, na które czekamy. 5 tytułów, których nie możecie przegapić [Netflix, HBO GO] >>

1. Lata 80.

"The Crown 4" na Netflix

W najnowszym sezonie  "The Crown" wchodzimy w dekadę, którą pewnie pamiętamy z dzieciństwa albo przynajmniej znamy ją z historii popkultury czy ważnych wydarzeń. W Wielkiej Brytanii nastają nowe rządy, zaczyna się pieriestrojka w ZSRR, toczone są różne wojny i to na całym świecie, powstał pierwszy telefon komórkowy, a do sprzedaży weszły pierwsze komputery osobiste. W radio prym wiodą ABBA, A-ha, Annie Lennox, George Michael, Genesis, David Bowie, Bon Jovi, czy Queen. Za to w kinach wyświetlane są takie filmy jak "Dirty Dancing", "Wybór Zofii", "Lśnienie", "Flashdance", czy "Kiedy Harry poznał Sally" oraz "Powrót do przyszłości". Z obsadą ostatnich dwóch tytułów spotkała się nawet księżna Diana. 

2. Diana

"The Crown 4" na Netflix

O tej postaci mówiło się już przy pierwszych sezonach "The Crown". "Czy doczekamy się historii Diany?" - pytali fani serialu o brytyjskiej rodzinie królewskiej na Netflix. Choć Lady Di zmarła w 1997 roku nadal jest mocno "obecna" w popkulturze oraz modzie. Jak wyglądał jej związek z księciem Karolem? Kiedy zaczęło się między nimi psuć? Dlaczego Diana Spencer zgodziła się wyjść za syna królowej Elżbiety? To wszystko zobaczymy w najnowszych odcinkach serialu. "The Crown 4" pokaże też metamorfozę księżnej Walii. Od zakochanej i trochę naiwnej młodej dziewczyny po ulubienicę tłumów, której słowa i czyny zaczynają coraz bardziej się liczyć. A to nie wszystkim się podoba...

Trzeba przyznać, że casting twórcom udał się znakomicie. Emma Corrin wygląda jak prawdziwa księżna Walii! Czasem widz będzie miał wrażenie, że to jedna i to sama osoba, a nie aktorka wcielająca się w arystokratkę. Na dodatek, Peter Morgan kolejny raz zdecydował się pokazać blaski i cienie życia na świeczniku. Diana przez wiele lat nie radziła sobie z problemami w życiu osobistym oraz sławą. A przejawem tego były ataki bulimii. Ten wątek również pojawi się w "The Crown 4" na Netflix. 

3. Margaret Thatcher

"The Crown 4" na Netflix

"The Crown 4" to ewidentnie sezon silnych kobiet. Margaret Thatcher była pierwszą kobietą premier w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia chemiczka i prawniczka, "Żelazna Dama" rządziła stanowczą ręką, co sprawiło że miała wielu wrogów, a jej relacja z królową nie należała do przyjacielskich. Thatcher podniosła stopy procentowe, podwyższyła podatki, za jej rządów wzrosło mocno bezrobocie (spadło dopiero po kilku latach), ograniczyła władzę związków zawodowych, sprywatyzowała wiele przedsiębiorstw, zamknęła większość kopalń i wdała się w wojnę o Falklandy (którą wygrała). Nie do końca lubiana we własnym kraju, zyskała szacunek u wielu ważnych zagranicznych polityków. 

W rolę słynnej premier Wielkiej Brytanii wcieliła się Gillian Anderson. Choć ten wybór niektórych zaskoczył, okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Aktorka znana z takich produkcji jak "Z archiwum X", "The Fall", czy "Sex Education" prezentuje swoją kolejną twarz. Kostyczną i kontrowersyjną panią premier. 

4. Królowa

"The Crown 4" na Netflix

Oczywiście nie zapominamy o Elżbiecie. To wokół niej i korony wszystko się dzieje. Po raz pierwszy królowa wejdzie w konflikt z urzędującym premierem. Kto wygra tę dyplomatyczną batalię? Na dodatek pojawią się problemy rodzinne i to dosyć poważne, związane głównie z następcą brytyjskiego tronu. Czy w końcu Elżbieta II zachowa się jak kochająca matka? Czy może znów stwierdzi, że najważniejsza jest korona? Musicie to zobaczyć!

Filmy i seriale dokumentalne o brytyjskiej rodzinie królewskiej, które warto obejrzeć. Zwłaszcza jeśli jesteś fanem The Crown! Niektóre z nich znajdziesz na Netflixie >>

5. Stylizacje

"The Crown 4" na Netflix

Kostiumami w "The Crown" zachwycamy się od pierwszego sezonu serialu. Pokazane stylizacje często są odwzorowaniem tych prawdziwych. A to nie takie proste, żeby znaleźć ten sam materiał czy uszyć prawie identyczną suknię ślubną. Kreacja na ślub Diany i Karola specjalnie miała trudną konstrukcję i setki ręcznie doszywanych elementów, aby nikt potem jej nie skopiował. To się udało dopiero twórcom produkcji Netflix, a dokładnie kostiumografce Amy Roberts. Takich "smaczków" jest o wiele więcej.

Najlepsze i najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany. Większość z nich jest modna i dziś! >>