Już dawno nie było tak głośno o żadnym serialu. Za każdym razem, gdy pojawia się informacja o tym tytule, fani lawinowo komentują dany post czy artykuł. Już kilka dni po premierze pojawiły się nawet prośby o drugi sezon (niestety to mało prawdopodobne), a odtwórczyni głównej roli nagle stała się gwiazdą światowego formatu. Na dodatek, Netflix właśnie podał ile milionów użytkowników obejrzało ten tytuł w ciągu miesiąca. Liczba jest zaskakująca!

Ten serial to niekwestionowany hit Netflixa. Miliony widzów na całym świecie zachwycają się główną rolą kobiecą

"To świetnie pokazana historia ze wszystkimi swoimi detalami, która nie potrzebuje kolejnych sezonów. (...) Te serial ogląda się świetnie i nie zdziwi nas, jeśli obejrzycie go za jednym zamachem. Tak jak my" - napisaliśmy w naszej recenzji premierowej wówczas produkcji od Netflix. W ciągu kilku tygodni ten miniserial podbił serca widzów na całym świecie. Nagle okazało się, że szachy mogą być sexy. Już domyśliliście się, o który tytuł chodzi? Najpopularniejszym serialem na amerykańskiej platformie jest "Gambit królowej" z 24-letnią Anya Taylor-Joy.

Okazuje się, że w ciągu 28 dni od premiery "Gambit królowej" na Netflix został obejrzany w 62 mln gospodarstw domowych (liczy się, gdy obejrzano co najmniej 2 minuty danej produkcji). Astronomiczna oglądalność przyczyniła się do pobicia rekordu - to teraz najpopularniejszy limitowany serial w historii serwisu. To nie wszystko, tytuł zdobył TOP10 w 92 krajach (a w 63 zdobył podium), m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu, RPA oraz Rosji. Powieść Tevisa, na podstawie której oparto miniserial, trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, 37 lat po premierze, co więcej, znacznie wzrosło wyszukiwanie hasła "jak grać w szachy" w wyszukiwarce Google. 

"Gambit królowej" na Netflix to adaptacja powieści Waltera Tevisa z 1983 roku. Główną bohaterką jest Beth Harmon. W wieku 8 lat dziewczynka trafia do sierocińca, a tam całkiem przypadkowo zaczyna uczyć się gray w szachy. Jej trenerem zostaje pracujący w placówce woźny. Mężczyzna szybko odkrywa, że ta zamknięta w sobie dziewczynka ma ogromny talent. To nie jedyna rzecz, która staje się ważna dla dziewczynki. W domu dziecka każdy z wychowanków dostaje środki odurzające - Beth szybko się od nich uzależnia, łykając kolejne pastylki jak cukierki. Gdy ma 10 lat Harmon wygrywa już partie z licealistami grając symultanicznie. Jak potoczą się jej losy?

Anya Taylor-Joy to gwiazda tegorocznej "Emmy" oraz filmu "Nowi Mutanci". Angaż otrzymali także: Marcin Dorociński, Moses Ingram, Harry Melling, Chloe Pirrie, Jacob Fortune-Lloyd, Dolores Carbonari, Matthew Dennis Lewis oraz Patrick Kennedy.