Jakiś czas temu TikTok był świadkiem kolejnego starcia dwóch światów: generacja Z (dla nieświadomych – są to osoby urodzone po 1996 roku) vs. millenialsi. Poszło o… wyznaczanie przedziałka na głowie. Według najmłodszego pokolenia, tylko dzielenie włosów przez środek jest cool i świadczy o wyczuciu stylu. Obruszone pokolenie Y potraktowało to jak zamach na swoje popkulturowe dziedzictwo i zadeklarowało, że zostaje przy swoim starym, dobrym przedziałku na boku. Sprawdzamy, jak wygląda krajobraz po bitwie i czy faktycznie przedziałek na środku jest uniwersalną receptą na młodszą, bardziej atrakcyjną twarz.

Przedziałek na środku vs. na boku

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ulubiona platforma „pokolenia internetu”, czyli TikTok, została wprost zalana filmikami, na których przedstawiciele gen Z dowodzą, że można wyglądać dobrze tylko w przedziałku na środku. „Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że nie ma na świecie ani jednej osoby, która wygląda lepiej w przedziałku na boku niż na środku” – to wyzwanie rzucone przez tiktokerkę @ladygleep zyskało gigantyczną popularność wśród użytkowników platformy. Pod hashtagiem #MiddlePartChallenge pojawiło się zatrzęsienie filmików, na których userzy podkładając głos tiktokerki w swoich klipach, pokazywali jak prezentują się z „middle part” i „side part”. Naturalnie większość komentujących była zdania, że „middle part” wygląda zdecydowanie bardziej stylowo.

@emluder

I’m way late to this but that’s what happens when you’re in your 20’s alright #middlepart #middlepartchallenge #fyp

♬ Middle part baddies - lady gleep

Na odpowiedź millenialsów nie trzeba było długo czekać. Do zakomunikowania swojego stanowiska wybierali zarówno TikToka, jak i Twittera, gdzie ironicznie komentowali przekonania gen Z. „To także część naszego dziedzictwa” – przekonywali starsi i pokazywali stare, najntisowe fotografie swoich idoli z dzieciństwa, którzy nosili „curtains haircut”. Wśród nich byli Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Johnny Depp czy David Beckham (w Polsce - Marek Mostowiak).

Finał wojny na TikToku był do przewidzenia – obie strony sporu pozostały przy swoich racjach i sprawa nie została rozstrzygnięta. Z perspektywy millenialsa cały ten bój o przedziałki może wydawać się absurdalny, w końcu ważniejsze jest to, jakie uczesanie pasuje do naszego kształtu twarzy. Mimo to gen Z zasiała w nas ziarnko niepewności – a może coś w tym jest? Może przedziałek na środku faktycznie ma moc zmieniania rysów twarzy i dzięki niemu można wyglądać bardziej młodzieńczo i cool?

Zalety przedziałka na środku

Nawet jeśli podchodzisz z nieufnością do tiktokowych trendów, zmiana przedziałka na środkowy może wyjść u ciebie na plus. To uczesanie ma kilka niewątpliwych zalet – na przykład potrafi wyszczuplić zbyt krągłą twarz. Pasma, zakrywając częściowo policzki, dają złudzenie bardziej pociągłych rysów. Poza tym, generacja Z postrzega tę fryzurę jako bardziej tajemniczą. No i noszą ją wszystkie idolki pokolenia Z: Billie Eilish, Kaia Gerber, Hailey Bieber, Zendaya, Millie Bobby Brown czy gwiazdy TikToka Addison Rae i Charli D'Amelio.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#middlepart2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#middlepart5

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#middlepart8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#middlepartchallenge1

Wady środkowego przedziałka

Ale jest druga strona medalu – środkowy przedziałek bezlitośnie uwypukla wszelkie niesymetryczne aspekty twarzy. Najlepiej wyglądają w nim osoby o drobnych, harmonijnych rysach, dlatego posiadanie takiego przedziałka to dla gen Z swoisty challenge, który ma dowodzić, że są na tyle ładni, by nosić go bez kompleksów. Poza tym, środkowy przedziałek może sprawiać, że włosów wydaje się optycznie mniej i są przyklapnięte. W tej kwestii przewagę ma zdecydowanie przedziałek na boku, dzięki któremu można uzyskać wrażenie bujniejszej, pełnej objętości fryzury. „Side part” jest też łaskawsze dla nie do końca idealnych rysów twarzy, bo pomaga odwrócić uwagę od asymetrii i defektów skórnych.

Jaki przedziałek wybrać?

W podjęciu tej decyzji możesz kierować się modą, ale lepiej skupić się na przeanalizowaniu, który typ przedziałka będzie lepiej korespondował z typem twojej urody i kształtem twarzy. Jeśli chciałabyś go wyszczuplić, idź śmiało w „middle part”. Jeżeli natomiast chcesz przełamać np. zbyt mocno zarysowaną żuchwę albo nadmiernie wydłużony podbródek, celuj w przedziałek na boku, który „zmiękcza” i wysubtelnia rysy. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, w modzie zawsze są zdrowo wyglądające, gładkie, błyszczące włosy. Równo podcięte końcówki i odżywione, lśniące pasma obronią się same, niezależnie od tego, jaki zastosujesz przedziałek. Oto dobre odżywki i maski, które warto stosować po każdym myciu, żeby włosy dobrze się układały i wyglądały na zadbane: