Kaszmirowe swetry są jak czarnobiałe film z Judy Garland, Ingrid Bergman czy Bette Davis w rolach głównych. Mimo ciekawszych i bardziej nowoczesnych propozycji stale pojawiających się na rynku, wciąż uparcie do nich wracamy. Z przyjemnością i nienadszarpniętym nigdy zaufaniem. W końcu Złota Era Hollywood to po prostu Złota Era Hollywood, a kaszmir to najbardziej luksusowa i najdroższa odmiana wełny. 

Wysoka w stosunku do alternatywnych wyrobów wełnianych cena nie bierze się znikąd. 

Przędza zwana po obróbce kaszmirem pozyskiwana jest z żyjących na odległych (głównie azjatyckich), trudno dostępnych terenach górskich kóz kaszmirskich. Unikalna charakterystyka sierści pozwala im przetrwać w temperaturach nierzadko spadających poniżej – 40 stopni Celsjusza (sic!). Otrzymane z niej włókna są więc aż 10 razy cieplejsze, a przy tym wyraźnie cieńsze i bardziej delikatne niż włókna wełny owczej. Zapewniają komfort termiczny w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach termicznych. Wśród licznych atutów kaszmiru wymienia się także brak podatności na gniecenie, trwałość oraz niesamowitą miękkość. Kaszmirowe ubrania są dodatkowo wysoce higroskopijne (pochłaniają pot z organizmu i odprowadzają go na zewnątrz), hipoelrgiczne (nie podrażniają, nie gryzą, nie uczulają) i biodegradowalne. 

Za niektóre zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Auć! Ale spokojnie Dzięki sieciówkowym adaptacjom swetrów z kaszmiru, w sprzedaży dostępne są również modele plasujące się w bardziej przystępnych punktach szerokiego spektrum cenowego. Czapki, szaliki, sukienki, płaszcze, a przede wszystkim swetry z zakładki „CASHMERE” wyodrębnionej na oficjalnej stronie www COSa, to jesienno-zimowi ulubieńcy dziewczyn z branży mody. 

Kaszmirowy sweter COS: hit sezonu jesień-zima 2023/2024

Powstają o nim Tik Toki, artykuły i opowiadane nad kawą z przyjaciółkami peany. Z 53 dostępnych obecnie na stronie szwedzkiej sieciówki produktów z kaszmirem w składzie, to ten jeden rozkochał w sobie influencerki i klientki z całego świata. Znajdziecie go w sieci pod nazwą Chunky pure cashmere crew-neck jumper. 

@flanerian_ I am definitely an autumn! #fall #coshaul #cosstore #cashmere #sweaterweather #studytok #gilmoregirls ♬ original sound - gilmoregirlstok

Wydziergany z 6-warstwowego czystego kaszmiru bestseller COSa poznacie po skrojonym blisko szyi, grubym, okrągłym dekolcie, obniżonej linii ramion, ściągaczowym wykończeniu i cudownie nonszalanckim fasonie oversize. Pulower ten dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: kremowej, granatowej i pomarańczowej oraz – to gorsza wiadomość – niewielu rozmiarach. Warto regularnie zaglądać jednak na stronę producenta. Istnieje bowiem duża szansa na otwierające nową pulę zakupów dotowarowanie. Cena? 225 EUR, czyli ok 1045 PLN. 

PS Ale uwaga, mimo usilnych prób twórców bajek Disneya, nie wierzymy w istnienie ideałów. Bez wad nie jest nawet kaszmir. Kluczem do długowieczności kaszmirowych swetrów jest odpowiednia pielęgnacja. Polubcie się z praniem ręcznym i rozważcie inwestycje w golarkę do ubrań, która w kilka chwil poradzi sobie z nieestetycznym „peelingowaniem” naszych łupów.