Obecnie istnieje wiele zaawansowanych technologicznie tkanin termoregulacyjnych, które zapewnią ci ciepło z większą wydajnością od dzianinowych swetrów, ale nie da się ukryć, że  nie mają one startu do nich pod kątem stylu. Dzierganie jest jednym z najstarszych sposobów robienia ubrań, stąd naturalne jest to, że dało początek wielu stylom odzieży, które są z nami od bardzo dawna.

Sweter ma to do siebie, że może być dla nas warstwą podstawową, warstwą środkową pod jeansową kurtką, a nawet poważną odzieżą wierzchnią. Ludzie jak James Dean, Steve McQueen czy Ernest Hemingway sprawili, że noszenie swetrów na zawsze stało się cool. Jakie rodzaje powinieneś mieć w swojej szafie?

Sweter z okrągłym dekoltem

Sweter crew neck (z okrągłym dekoltem) jest być może najbardziej wszechstronny ze wszystkich typów swetra. Ta prosta konstrukcja można być noszona właściwie ze wszystkim – z koszulą, T-shirtem, a nawet z garniturem lub marynarką w kratę. Dostępny w różnych tkaninach, jest najłatwiejszym wyborem w chwili, gdy musimy szybko wyjść z domu.

Zwykły design swetra działa najlepiej i jest niezbędny w przypadku strojów biurowych, nawet jeśli ostatnimi czasy wplata się jakieś wzory lub obrazy. Jeśli jednak takie są twoje preferencje, to uderzaj w abstrakcyjne rejony, aby uniknąć swetra, który możesz nosić jedynie podczas świąt Bożego Narodzenia.

Golf

Początki golfa sięgają XV wieku. Ten strój początkowo pełnił funkcję bielizny – wykonany z grubej dzianiny miał chronić przed zimnem. Używany był chętnie przez robotników i żołnierzy, noszących go pod mundurem. Powszechnie zaczął być stosowany od lat 60. XIX wieku. Później był modny w latach 20. czy 60. XX wieku. Obecnie cieszy się niesłabnącą popularnością.

Golf prawdopodobnie najlepiej sprawdza się, gdy jest zestawiany z garniturem – pozwala uwolnić mężczyzn od potrzeby zakładania koszuli i krawata. Połączenie go z chinosami również daje świetny rezultat.  Z racji, że sam w sobie jest dość formalny i elegancki, to może być świetnym partnerem dla spodni jeansowych, które nadadzą stylizacji bardziej codzienny i roboczy look. Co tu dużo mówić – golf jest jednym z esencjonalnych elementów garderoby współczesnego mężczyzny.

Kardigan

Kardigan to rodzaj swetra bez kołnierza, zapinanego z przodu na guziki lub zamek. Nazwa pochodzi od tytułu angielskiego generała Jamesa Thomasa Brudenella – hrabiego Cardigan, który podczas wojny krymskiej w bitwie pod Bałakławą poprowadził szarżę lekkiej brygady kawalerii brytyjskiej.

Jest wzorowany na wełnianej kamizelce z dzianiny, którą podobno nosili brytyjscy oficerowie podczas wojny. Legenda wydarzenia i sława, którą Lord Cardigan osiągnął po wojnie, doprowadziły do wzrostu popularności tej odzieży – podobno Brudenell wynalazł kardigan po zauważeniu, że ogony jego płaszcza przypadkowo zostały spalone w kominku.

Kardigan można zestawiać zarówno z koszulkami z nadrukiem, jak i koszulami w kolorze białym czy niebieskim. Rozpinane swetry z cienkiego materiału (np. z kaszmiru) doskonale zgrywają się właśnie z koszulą. Do casualowej stylizacji wybieramy grubsze kardigany, które ładnie będą wyglądać z czarnymi jeansami. Pod tym swetrem możemy też ubrać flanelową koszulę w kratę, a jeansy zastąpić chinosami. Najlepiej uderzać w kardigan z szalowym kołnierzem – jego wszechstronność i stylowość jest nie do przecenienia.

Sweter V-Neck

Sweter V-Neck (w serek) jest nie tylko bardzo popularnym modelem, ale także zaskakująco wszechstronnym. Wywodzi się ze stroju golfowego, który spopularyzował Edward VII. Nadaje się do noszenia z koszulą i krawatem, więc sprawdza się zarówno w stylu business casual, jak i na co dzień. Dobrze wypada też z T-shirtem, ale trzeba zwrócić uwagę na to, co zamierzamy włożyć pod spodem.  

Nadal jednak powinniśmy unikać noszenia go na gołym ciele – nie wygląda to zbyt dobrze. Musimy pamiętać też o tym, że musi być dopasowany do naszej sylwetki, stąd najlepiej sprawdza się na mężczyznach o szczupłej budowie ciała.

Mając te cztery typy swetrów możesz być pewny, że jesteś kryty praktycznie w każdej sytuacji.