Akcja Olśnienie.eu to inicjatywa zachęcająca do głosowania w wyborach prezydenckich. Udział w akcji wzięły osoby związane ze światem sztuki i rozrywki - raper Taco Hemingway, aktor Bartosz Bielenia i Krzysztof Gonciarz. Każdy z bohaterów opowiada o swojej wyśnionej Polsce, w której nie uczy się nienawiści, nie zagląda ludziom do sypialni i do modlitewnika.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez olsnienie.eu (@olsnienie.eu) Cze 24, 2020 o 12:07 PDT

 

To nie jedyna akcja mająca na celu zmobilizowanie młodych ludzi do oddania głosu w wyborach prezydenckich. Na profilach społecznościowych Dawida Podsiadło pojawił się film, w którym gwiazdy opowiadają o tym, dlaczego pójdą na wybory. Udział w akcji wzięli m.in. Dawid Podsiadło, Julia Wieniawa, Monika Brodka, Joanna Jędrzejczyk, Joanna Kulig, Julia „Maffashion” Kuczyńska, Anja Rubik.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dawid Podsiadło (@dylanwishop) Cze 24, 2020 o 9:41 PDT

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2020 poza miejscem zameldowania albo w miejscu, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów? W takiej sytuacji musimy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Możemy to zrobić przez internet lub w urzędzie. Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych online i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu.

Wielu wyborców, którzy dopisali się do spisu wyborców np. podczas ostatnich wyborów parlamentarnych może nie wiedzieć, że to działanie jednorazowe, czyli dotyczy to tylko jednych wyborów. Z kolei, wpis do rejestru wyborców oznacza, że chcemy zmienić na stałe miejsce głosowania. Tutaj ważne jest złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem. 

Wszystkie pomocne informacje znajdziecie TU