Ashwagandha: działanie lecznicze rośliny zwanej również żeń-szeniem indyjskim

Zauważyliście, że coraz częściej sięgamy po naturalne środki lecznicze? Wracamy m.in. do ziołowych herbat i naparów, czy syropów produkowanych domowym sposobem. Wiele z nas stara się utrzymywać zdrową dietę bez dodatku "sztucznych" suplementów. Są fani szotów z kurkumy, czy złotego mleka, teraz czekamy aż pojawią się wielbiciele Ashwagandhy. Witania ospała jest dobrze znana osobom, które interesują się medycyną ajurwedyjską. Składniki znajdujące się w korzeniach i owocach tego gatunku świetnie wpływają na zdrowie. Sprawdźcie jej właściwości.

Ashwagandha: właściwości rośliny

Początkowo Ashwagandhę stosowano przy takich schorzeniach jak artretyzm, gruźlica, zapalenie oskrzeli, czy bielactwo, ale okazuje się, że to nie wszystko jeśli chodzi o jej działania prozdrowotne. Żeń-szeń indyjski przyjmowany jest również przy problemach ze snem czy zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Na co jeszcze pomaga? Ashwagandha poprawia pamięć i koncentrację (także u osób starszych), uodparnia na stres i poprawia kondycję fizyczną (pomaga przy budowie tkanki mięśniowej, zwiększa wydolność organizmu). Naukowcy uważają również, że działa niczym antydepresant. Jeśli cierpicie na ciągłe zmiany nastroju, nerwicę, stany lękowe, czy przygnębienie to powinniście sięgnąć po tabletki z Witanią ospałą. Pojawiły się również badania świadczące o tym, że Ashwagandha może być skuteczna przy leczeniu choroby Alzheimera,  nowotworów (raka piersi, płuc, trzustki oraz jelita grubego), cukrzycy oraz zapaleń stawów. A jeśli macie problemy z odpornością organizmu to ta zielona roślina również pomoże wam w tym temacie. W Indiach wykorzystuje się ją też do leczenia niepłodności u mężczyzn. 

Ashwagandha: przeciwskazania

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Herbal Academy (@herbalacademy) Sie 7, 2019 o 5:01 PDT

Niestety nie każdy może przyjmować Ashwagandhę. Kobiety w ciąży lub karmiące, dzieci, a także osoby przyjmujące leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe oraz niektóre preparaty przeciwbólowe nie powinny spożywać żeń-szeniu indyjskiego lub najpierw skonsultować to z lekarzem. W niektórych przypadkach odnotowano, że po zażyciu Witanii ospałej u niektórych pojawiła się nadczynność tarczycy albo problemy skórne typu świąd, przebarwienia lub pieczenie.