Ayobami Adebayo ma 31 lat i jest przepiękną młodą kobietą. Do Warszawy przyjedzie z Nigerii, gdzie się urodziła, studiowała literaturę i gdzie pracuje. Jest jedną z najbardziej cenionych nigeryjskich pisarek na świecie, za taką uznał ją m.in. dziennik Financial Times. W Polsce ukazała się jej debiutancka powieść „Zostań ze mną”. O przebudzeniu Nigeryjek, sile tradycji i rozwibrowanym życiu w wielomilionowym Lagosie będzie opowiadała w sobotę.

Z Włoch przyjedzie znany pisarz, Alessandro Baricco. Autor sztuk teatralnych, eseista, filozof, krytyk muzyczny i teatralny. Zasłużoną sławę zdobył powieścią „Jedwab”. To na podstawie jego monodramu powstał film „1900: Człowiek legenda” w reżyserii Giuseppe Tornatore. Możemy teraz czytać jego najnowszą powieść: „Trzy razy o świcie”. A spotkać się z nim będzie można w niedzielę o godz. 16.

Z kolei w niedzielę o 14:00 będzie można poznać Marię Hesse – jeśli znacie już książki o Fridzie Kahlo i Davidzie Bowie, których jest współautorką, nie trzeba Was namawiać. A jeśli nie znacie – tym bardziej warto. Maria jest hiszpańską rysowniczką i ilustratorką, jak mało kto potrafi opowiadać historie wielkich ludzi obrazkami.

Tegoroczna edycja najbardziej nieoczywistego festiwalu czytania, gdzie tematy literackie stają się punktami wyjścia dla działań, akcji i nowych narracji – będzie miała wątek przewodni: Skok w bok. Dokąd skoczą znane pisarki ze Szwecji: Therese Bohman i Anne Sward? Albo Helga Flatland z Norwegii (autorka wydanej właśnie „Współczesnej rodziny”), czy Gavin Francis, szkocki pisarz, lekarz i podróżnik zaliczany do grona najbardziej poczytnych autorów medycznych?

Festiwal BIG BOOK odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w Warszawie, na Mokotowie, osią wydarzeń będzie ulica Dąbrowskiego: to przy niej mieści się literackie centrum Big Book Cafe, muzeum Władysława Broniewskiego i Centrum Kultury Łowicka.

Anna Luboń, szefowa działu kultury ELLE.