Strój wieczorowy męski: co to jest? 

„Moda się zmienia, styl pozostaje” – mawiała Coco Chanel. Jak doskonale wiadomo, normy w zakresie męskiego stroju wieczorowego definiuje oficjalny dress code. Ułatwia on wybory oraz skomponowanie odpowiedniego zestawu ubrań. Zdecydowanie pomaga odnaleźć się w świecie strojów. Ten swoisty elementarz kulturowy pozwala poruszać się swobodnie tam, gdzie odpowiedni ubiór jest ważnym elementem profesjonalnego wizerunku. 

Męski strój wieczorowy to z definicji eleganckie ubranie, które zakłada się po godzinie 18.00 na specjalne okazje, jak gala lub bankiet. Jakie są zatem elementy garderoby, które pozwalają prawidłowo stworzyć nienaganny i uroczysty strój wieczorowy? Należą do nich: 

  • czarny frak (styl formalny), smoking (styl półformalny), czarny lub granatowy garnitur (styl nieformalny), 
  • biała koszula smokingowa, 
  • kamizelka,  
  • biała mucha (styl formalny) lub czarna mucha (styl wieczorowy), krawat (styl nieformalny), 
  • czarne skarpety, 
  • jednolite czarne buty. 

Czym się różni black tie od white tie? 

Co w przypadku uroczystości, na których obowiązują rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o dress code? Jak się ubierzemy na wydarzenie typu „black tie”, a jak na „white tie”?

Warto zacząć, że te restrykcyjne zasady dotyczące doboru garderoby wieczorowej wyklarowały się w XIX wieku i wywodzą się z tradycji brytyjskiej oraz amerykańskiej. Poprawne rozkodowanie ich definicji pozwoli uniknąć gaf i pomyłek podczas oficjalnych wydarzeń. 

Black tie to półformalny elegancki strój wieczorowy. Kojarzony jest przede wszystkim z czarnym smokingiem oraz kamizelką lub czarnym pasem (tzw. cummerbund). Do tego uroczystego zestawu obowiązkowa jest nieskazitelnie biała koszula smokingowa. Uzupełnia go czarny krawat oraz eleganckie czarne buty galowe. W przypadku stylizacji black tie surowo przestrzega się dewizy, by unikać jakichkolwiek kolorowych dodatków w stylizacji. 

White tie to z kolei elegancki strój wieczorowy o najbardziej formalnym charakterze wśród wszystkich rodzajów oficjalnych stylizacji. Z uwagi na to jest również jednym z najrzadziej stosowanych. Zarezerwowany jest dla naprawdę wyjątkowych okazji, jak dzień ślubu czy uroczysty bal. Od black tie różni go podstawa stylizacji – w tym wypadku to frak, najlepiej z błyszczącymi wyłogami marynarki oraz spodnie z lampasami. W przypadku white tie kamizelka obowiązkowo musi być biała, podobnie jak mucha (najlepiej wiązana!). Tę uroczystą stylizację uzupełnia biała koszula smokingowa oraz czarne galowe lakierki, które są jedynym dopuszczalnym obuwiem w takim zestawie. 

Prawidłowy wybór garderoby to niezwykle ważna sprawa, jeśli chodzi o męski wizerunek. Tutaj nie ma mowy o odstępstwach od zasady czy drobnych modyfikacjach. Przestrzeganie tych reguł to przede wszystkim świadectwo dotyczące świadomości społecznej mężczyzny. Nie warto zatem modyfikować tych zasad pod żadnym pozorem, a kreatywność należy bezwzględnie zostawić na inne, nieformalne okazje. 

Strój wieczorowy męski na galę, na bankiet

Oprócz nielicznych okazji, o których wspomnieliśmy wyżej, kiedy bezwzględnie obowiązuje smoking czy frak, strój wieczorowy wypada założyć na wesele, uroczystą kolację, eleganckie spotkanie biznesowe, okrągłe urodziny i ważne jubileusze, chrzciny oraz pogrzeby. W tym wypadku obowiązuje tzw. styl cocktail attire. Strój koktajlowy zakładamy również do teatru czy filharmonii. 

Odpowiednie dopasowanie stroju wieczorowego oraz dodatków zdecydowanie ułatwia informacja o miejscu, w którym ma się ono odbyć. Jeśli lokalizacja czy charakter spotkania pozwalają na więcej swobody można odrobinę pokombinować z odcieniem kamizelki lub krawata. To właśnie te detale będą decydowały o tym, jak bardzo formalny i odświętny jest strój wieczorowy.  

Projektanci od strojów wieczorowych

Wśród światowych sław, które proponują stroje wieczorowe dla panów od lat zachwycają Giorgio Armani czy Hugo Boss. Stroje tego pierwszego domu mody to przede wszystkim nienagannie skrojone garnitury z wyjątkowych i prestiżowych tkanin. Z kolei stylizacje spod znaku Hugo Bossa to klasyki, które są nieustannie ważnym punktem odniesienia dla pozostałych twórców eleganckich kreacji wieczorowych dla panów.

Bardzo interesującym przykładem promowania formalnego stroju wieczorowego męskiego okazało się zobowiązanie Joaquina Phoenixa do noszenia tego samego czarnego niestandardowego smokingu od Stelli McCartney na wszystkie gale w 2020 roku. 

Na rynku polskim również nie brakuje projektantów, których propozycje inspirują, jeśli chodzi o stroje wieczorowe i stylizacje na wyjątkowe okoliczności. Wśród nich są choćby Mariusz Przybylski czy Tomasz Ossoliński, których znakiem rozpoznawczym są dopracowane w każdym calu eleganckie garnitury. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tomasz Ossoliński (@tomasz_ossolinski) Gru 12, 2019 o 12:15 PST

Najlepsze marki strojów wieczorowych dla mężczyzn 

Do marek, które specjalizują się w najbardziej formalnych strojach wieczorowych dla mężczyzn zalicza się Purple Label. Ten brand należący do Ralpha Laurena oferuje ekskluzywne stroje wieczorowe dla eleganckich i wymagających mężczyzn, którzy cenią kombinację klasycznego stylu z wyrafinowaną fantazją. 

Strellson to z kolei szwajcarska marka o międzynarodowym zasięgu. Główną linię jej kolekcji również tworzą stylowe garnitury. Ta wykreowana w 1984 roku marka proponuje nowoczesnym mężczyznom stroje wieczorowe premium o klasycznych krojach, wykonane z tkanin o niebywałej jakości.  

Wśród polskich marek, które szczycą się niezwykłą tradycją prym wiodą Bytom oraz Vistula. Obie marki bardzo konsekwentnie starają się odzwierciedlać w swoich propozycjach nowoczesne trendy, które obowiązują w męskiej modzie wieczorowej. 

ZOBACZ: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: garnitur dwurzędowy [CZĘŚĆ 1]

CZYTAJ TEŻ: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: garnitur jednorzędowy [CZĘŚĆ 2]

WIĘCEJ W TEMACIE: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: smoking [CZEŚĆ 3]