Poznajcie doktora nauk medycznych Macieja Michalak – jedynego Polaka, który został zaproszony do elitarnego grona World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry, największej na świecie organizacji zrzeszającej lekarzy zajmujących się badaniami w zakresie zastosowania czynników wzrostu oraz komórek macierzystych w stomatologii. 

Jak zaczęła się Pana przygoda ze stomatologią? 

dr Maciej Michalak: Prawdą jest, że wykonywanie zawodu lekarza dentysty to dla mnie także przygoda, wielka pasja. Zrozumiałem to już na studiach, kiedy szczególnie zainteresowała mnie chirurgia stomatologiczna i twarzowo-szczękowa, a wyjątkowo implantologia. Nauka w tej dziedzinie nigdy nie sprawiała mi problemu, była wręcz przyjemnością. 

Kiedy praca jest realizacją pasji i przyjemnością, muszą być tego wymierne efekty. Jest Pan twórcą sieci warszawskich klinik stomatologicznych MAESTRIA. Proszę wskazać ich walory i różnice między poszczególnymi placówkami

- Dzisiaj pod nazwą MAESTRIA mamy trzy ważne, podobne, a jednak różniące się miedzy sobą miejsca stworzone z myślą o potrzebach pacjentów stomatologicznych. Wszystkie znajdują się w Warszawie. W klinice Maestria Digital Dental and Face Clinic na Mokotowie (ul. Rodziny Hiszpańskich 8) specjalizujemy się w świadczeniu usług z zakresu stomatologii estetycznej, np. spełniamy marzenia naszych pacjentów, którzy pragną poprawić swój uśmiech poprzez licówki, korony, implanty, zabiegi laserowe itp. Oferujemy również usługi specjalisty likwidującego blizny nie tylko z okolic głowy. W Śródmieściu, w klinice Maestria Swiss Dental Clinic (ul. Karmelicka 21) oferujemy szeroki zakres usług chirurgicznych, w tym implantologicznych (także pod narkozą), protetycznych i ortodontycznych. Trzecim, najnowszym miejscem, jest – znajdująca się w sercu Warszawy przy Al. Jerozolimskich 56C – klinika Maestria Art. Łączymy w niej wprost medycynę ze sztuką. W Maestrii Art., tak jak w pozostałych dwóch klinikach, pacjenci otrzymują kompleksową pomoc najlepszych lekarzy dentystów wszystkich specjalności z zakresu stomatologii zachowawczej, chirurgii, ortodoncji, periodontologii, endodoncji, leczenia stawów skroniowo-żuchwowych, logopedii, stomatologii estetycznej, protetyki i  rehabilitacji. Tylko u nas na dzieci czeka „tata stomatolog” Michał Kaczmarek, specjalista pedodonta. Dzięki wypracowanym terapiom wykorzystującym komórki macierzyste i czynniki wzrostu bardzo często leczą się u nas pacjenci, którzy wcześniej w wielu miejscach słyszeli, iż leczenie ich problemu nie jest możliwe.  

Maestria Art różni się jednak nie tylko od pozostałych dwóch Pana Klinik, ale od wszystkich innych klinik stomatologicznych w Polsce. 

Pacjenci mają tu możliwość obcowania z prawdziwą sztuką. I nie jest to żadna przenośnia, stworzyliśmy tu bowiem galerię, która gościła dzieła takich artystów, jak Danuta Muszyńska-Zamorska, nazywana mamą „Dziewczynki z gołąbkiem”, czy krakowskiej artystki Małgorzaty Karp-Soi. Aktualnie można obejrzeć tu prace Marcelego Nałęcza-Dobrowolskiego, ucznia Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego. 

Zajmuje się Pan także projektami przyszłości. Rewolucyjny na miarę światową projekt implantu UNIVERSE 2.9 powstał właśnie w Pana klinice. Jak to się stało? 

- Można powiedzieć, że jest to efekt wieloletnich poszukiwań najlepszego rozwiązania dla pacjentów posiadających zbyt małą ilość tkanki kostnej, żeby umieścić w niej tradycyjny implant stomatologiczny. Zaprojektowany implant to szansa dla pacjentów, którzy wcześniej już wielokrotnie usłyszeli, że nie posiadają warunków do wszczepienia implantu. Jest on zdecydowanie węższy od odpowiedników szeroko dostępnych, a spełnia wszystkie wymogi jakościowe. Jest mi szczególnie miło, że produkcji implantu UNIVERSE 2.9 podjęła się renomowana szwajcarska firma IML. 

Na stronie klinik Maestria piszą Państwo o usuwaniu zębów przy pomocy ultradźwięków. Co to oznacza w praktyce? 

- Właściwie nie tylko usuwanie zębów, ale szereg innych zabiegów chirurgicznych można wykonać, zastępując konwencjonalne wiertła dużo delikatniejszymi ultradźwiękami. Poza bezpieczeństwem zabiegu technika ta znacznie poprawia jakość i tempo gojenia. 

Jednym z atutów Maestrii jest interdyscyplinarność leczenia pacjentów. Co dokładnie ma Pan na myśli? 

- Z perspektywy pacjenta to bardzo ważne, żeby w jednym miejscu miał dostęp do wsparcia wszystkich potrzebnych specjalistów. W Maestrii jest to możliwe dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze medycznej i fantastycznej współpracy lekarzy. U nas pracują specjaliści łączący pracę naukową z praktyką. Świetnym tego przykładem jest np. dr n. med. Andrzej Bożyk, specjalista dwóch rzadkich specjalności: ortodoncji i protetyki, a jednocześnie nauczyciel akademickich i pasjonat leczenia stawów skroniowo-żuchwowych. Pacjent, który trafi do jednego z lekarzy w Maestrii, otrzymuje w razie potrzeby wsparcie wszystkich innych, nie musi poszukiwać miejsca na dalszą pomoc. Kiedy udzielam pomocy chirurgicznej pacjentowi w znieczuleniu ogólnym, bez konieczności wybudzenia, bardzo często problemy rozwiązujemy zespołowo. Na przykład zaraz po laserowym odsłonięciu zatrzymanego zęba ortodonta zakłada zamki – elementy aparatu ortodontycznego. Do rzadkości nie należy sytuacja, gdy przy jednym pacjencie naprzemiennie pracuje trzech specjalistów różnych dziedzin.  

Odchodząc od tych najpoważniejszych zagadnień... Co by Pan zalecił każdemu z nas w codziennej pielęgnacji swoich zębów? 

- Poza codzienną domową profilaktyką, aby cieszyć się zdrowymi zębami, należy minimum co sześć miesięcy poddawać się zabiegom profilaktycznym. Lepiej zapobiegać niż leczyć – mając na uwadze tę maksymę zapraszamy Państwa do Maestrii, gdzie zadbamy o to, żeby Wasze zęby zachowały blask na długie lata. Nawet osoby bardzo dokładnie myjące zęby nie są w stanie w warunkach domowych pozbyć się w całości wytrącających się w jamie ustnej osadów odkładających się na szkliwie i poddziąsłowo na korzeniach. Osady te to mieszanina bakterii i złogów mineralnych, wytrącających się wskutek reakcji śliny z pożywieniem. To one bywają przyczyną całego zła – rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Częste zabiegi higienizacyjne, w połączeniu ze stosowaniem preparatów wzmacniających twardość powłoki zębów, to gwarancja na zdrowy uśmiech. 

Maciej Michalak jest dr n. med., ukończył z wyróżnieniem Rektora UM I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studia – zarządzanie podmiotami leczniczymi na SGH w Warszawie. Pracował w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Pierwszy i jedyny Polak w World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry. Koordynator szkoleń praktycznych kongresu FDI 2016 oraz członek sądu koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia. Współzałożyciel i Prezes Zarządu BE ACTIVE DENTIST. Prezydent ZG PTSS w latach 2010–2013, obecnie Członek Honorowy. 

Laureat ogólnopolskiej nagrody Nobel Studencki w branży medycznej i nauk o zdrowiu oraz nagrody Primus Inter Pares 2009. Autor i współautor 43 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu przemocy wobec dzieci” pomysłodawca tłumaczenia i tłumacz książki „Handbook of Local Anesthesia” dla wydawnictwa Elsevier oraz „Implantoprotetyka” dla wydawnictwa Edra. 

W 2022 r. otrzymał tytuł Master in Advanced Oral Surgery and Dental Implants na prestiżowym włoskim Uniwersytecie Degli Studi Di Bari Aldo Moro. 

Jest ojcem dwóch córek – Amelii i Hani. Pasjonuje go sport, w wolnych chwilach uprawia lekkoatletykę, snowboard oraz skoki spadochronowe. Jest mistrzem świata lekarzy w skoku w dal oraz kilkukrotnym mistrz świata lekarzy w biegu na 100 i 200 metrów.