Co to jest stara dusza?

Wiek duszy to niekoniecznie coś, nad czym szczególnie się zastanawiamy. Wszyscy doskonale wiemy, że ludzie różnią się od siebie cechami charakteru, zainteresowaniami, sposobem bycia. Określony zestaw cech może jednak świadczyć o tym, że jesteś starą duszą – duszą „po przejściach”, z bogatym bagażem doświadczeń, zebranym podczas więcej niż jednego życia (według taoizmu – podczas pięciu inkarnacji). Stara dusza to dusza niezwykle mądra, głęboko rozumiejąca rzeczywistość. Jej spostrzegawczość i umiejętność łączenie faktów, a także polegania na swojej intuicji (u starych dusz niemalże niezawodnej) sprawia, że przez innych ludzi uważana jest za kogoś w rodzaju wyroczni lub mędrca. Ludzie z takimi duszami cechują się ponadprzeciętnie rozwiniętą empatią, szczerością i wewnętrznym spokojem. Często są uważani za wrażliwców i świetnych rozmówców, którzy potrafią słuchać i dobrze doradzić nawet komuś, kogo dobrze nie znają. Robią wrażenie osób, dla których ludzka natura nie stanowi żadnej tajemnicy. Stara dusza to dusza introwertyków, ludzi trzymających się trochę na uboczu, zdecydowanie idących własną drogą i nie podążających za nowymi trendami, znających swoją wartość i nie uzależniających jej od cudzych opinii.

Jak rozpoznać starą duszę?

Stare dusze zazwyczaj są uważane za ludzi staromodnych, nie idących z duchem czasu, a w skrajnych przypadkach nawet za dziwaków, którzy są jakby z innej epoki. Wynika to z tego, że stare dusze niezbyt dobrze czują się we współczesnym świecie, wolą natomiast świat, który już przeminął, dlatego szukają go w książkach, muzeach, starej muzyce, zabytkowych meblach i strojach. Czyżby to podświadomość wracała w ten sposób do głęboko ukrytych wspomnień z poprzednich żyć? Bywa, że takie osoby zmagają się z uczuciem osamotnienia, niezrozumienia, bywają melancholijne – nic dziwnego, w końcu czują się obco w otaczającej ich rzeczywistości, współczesność nie do końca im się podoba, odczuwają głęboką tęsknotę za tym, co minęło. Mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i zdolności artystyczne, co daje im możliwość tworzenia, a dzięki temu czują się spełnieni – bardzo chcą zostawić po sobie coś, co pozostanie, kiedy ich już nie będzie. Takie osoby możemy rozpoznać też po tym, że chętniej spędzają czas z ludźmi starszymi od siebie, nie mają zbyt wielu przyjaciół w gronie rówieśników. Są to bowiem jednostki bardzo dojrzałe jak na swój wiek. Mają skłonność do popadania w zamyślenie, kontemplowania, a także dogłębnego analizowania rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi.

Znaki zodiaku, które do siebie nie pasują. Pary spod tych znaków mogą mieć pod górkę>>

Stara dusza – test

Zawsze czułaś, że powinnaś urodzić się 100 lat temu i zdarza ci się ponarzekać na współczesnych ludzi? Przygotowaliśmy dla ciebie test, abyś mogła sprawdzić, jak stara jest twoja dusza! Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się, jaka jest twoja prawdziwa natura.

1. Co sprawia ci największą przyjemność?

a) impreza w towarzystwie przyjaciół

b) zakupy w centrum handlowym

c) podróże w egzotyczne miejsca

d) wieczór z ulubioną książką

2. Który rodzaj aktywności fizycznej wybierasz?

a) triathlon

b) łyżwiarstwo figurowe

c) siatkówka

d) wspinaczka górska

3. Idealne wakacje to według ciebie:

a) spływ kajakowy z grupą znajomych

b) wyjazd all-inclusive do jednego z egipskich kurortów

c) zwiedzanie wielkich miast, połączone z zakupami i imprezowaniem

d) samotny tydzień w Bieszczadach i przemierzanie w pojedynkę górskich szlaków

4. Co wolałabyś założyć na zabawę sylwestrową:

a) jaskrawą, odważną kreację – w końcu lubisz być w centrum zainteresowania

b) wygodne spodnie i sportową bluzkę – niech zobaczą, że nie przejmujesz się przestarzałymi konwenansami

c) kostium kosmity lub pielęgniarki

d) sukienkę, którą w młodości nosiła twoja mama – na tobie leży idealnie i ma w sobie coś ponadczasowego

5. Jaki typ mężczyzny pociąga cię najbardziej:

a) nieokrzesany macho-zawadiaka – w końcu łobuzy kochają najbardziej

b) mężczyzna ekstrawagancki, metroseksualny – moglibyście razem chodzić na zakupy i wymieniać się kremami

c) żyjący w świecie programowania informatyk, który w razie problemów z komputerem będzie wiedział, jak naprawić usterkę

d) romantyczny, stonowany bibliotekarz lub pracownik lokalnego muzeum, który po przeczytaniu kolejnej książki zaproponowałby ci spacer w świetle księżyca, podczas którego moglibyście porozmawiać na egzystencjalne tematy

6. Które z poniższych dań zamówiłabyś w restauracji:

a) pikantną tajską zupę z przyprawami o nieznanych Ci nazwach i walorach smakowych – lubisz próbować nowych rzeczy

b) nie mogąc się zdecydować, zamówiłabyś wszystko na raz – przy okazji wszyscy zobaczą, że stać cię na to i z niczego nie musisz rezygnować

c) jesteś strasznym łakomczuchem, więc od razu przeszłabyś do deseru – nie ma to jak stare, dobre tiramisu

d) dobrze znane i lubiane przez ciebie pierogi ruskie – cenisz polskie, kulinarne klasyki

7. Co uważasz za prawdziwy sukces w życiu człowieka?

a) wysoką pozycję zawodową z dużymi zarobkami

b) zdobycie popularności

c) zwiedzenie całego świata

d) założenie stabilnego związku z osobą o podobnym do ciebie charakterze

8. Jakiej muzyki najchętniej słuchasz?

a) muzyki pop - uwielbiasz słuchać najnowszych hitów

b) techno i house – nie ma nic lepszego niż bujanie się do dźwięków muzyki elektronicznej

c) metalu

d) uwielbiasz stare szlagiery i muzykę retro

9. Które miejsce pracy bardziej Ci odpowiada?

a) międzynarodowa korporacja 

b) szkoła

c) sklep wielkopowierzchniowy

d) biblioteka

10. Twój sposób na relaks to:

a) plotkowanie z przyjaciółką przez telefon

b) spotkania ze znajomymi w centrum handlowym

c) gry komputerowe

d) czytanie książek

Jeżeli udzieliłaś odpowiedzi D przynajmniej 5 razy, wysoce prawdopodobne, że można określić cię mianem starej duszy.

Stara dusza a miłość

W miłości stare dusze nie szukają przygód ani dramatycznych emocjonalnych uniesień. To, czego im trzeba, to stabilność i świadomość, że mają na kim polegać. Zdecydowanie są wiernymi partnerami, którzy nie lubią, kiedy ktoś ich ogranicza i przytłacza. Potrzebują poczucia swobody po to, żeby móc pozwolić sobie na pozostanie sobą i nie musieć się dostosowywać do czyichkolwiek standardów. W związkach mogą czasem sprawiać wrażenie obojętnych, a nawet znudzonych – nic bardziej mylnego. Stare dusze po prostu nie mają potrzeby ciągłego okazywania sowich uczuć. Każdy, kto był w relacji z takim człowiekiem doskonale wie, że stara dusza potrafi stworzyć atmosferę ciepła i miłości bez ostentacyjnego i bezpośredniego wyrażania jej. Dobrym kompanem dla starej duszy będzie ktoś, kto - tak jak ona - jest raczej introwertykiem, człowiekiem ceniącym sobie kulturę, literaturę, sztukę, a przy tym potrafiącym cieszyć się z małych rzeczy. Stara dusza bowiem nie ma wygórowanych ambicji i zadowala się prostym, nieskomplikowanym życiem. Ceni sobie małe przyjemności i spełnia się w rzeczach, które nie wymagają wielkich pieniędzy ani wspaniałej kariery.

Jak obliczyć wiek duszy?

Ważne, aby zdać sobie sprawę, że wiek duszy nie ma żadnego związku z wiekiem ciała. Nie ma też żadnej zależności pomiędzy wiekiem duszy, a wykształceniem czy pozycja społeczną, materialną. Dziecko może mieć duszę starszą niż jego rodzice. Przy określaniu wieku duszy bierze się pod uwagę elementy takie jak cechy charakteru człowieka, jego plany i sposób działania, a także stosunek do innych ludzi. Wiek duszy w numerologii jest też często możliwy do ustalenia dzięki liczbom. Starymi duszami w najczęściej są numerologiczne 8 i 9, przy czym nie jest to sztywna reguła. Zdarza się, że starą duszą będzie na przykład 6.

Roczny horoskop 2022. Jaki będzie ten rok i co zwiastuje dla twojego znaku zodiaku?>>