Aż do dzisiaj najpopularniejszą produkcją platformy Netflix był serial „Bridgertonowie”, którego pierwszy – niezwykle popularny – sezon zadebiutował pod koniec grudnia 2020 roku. Serial nie cieszył się jednak rekordem zbyt długo. Netflix poinformował właśnie, że najpopularniejszą produkcją w całej jego historii został serial „Squid Game”, którego premierowy sezon do biblioteki giganta streamingu trafił 17 września tego roku.

Niezwykły rekord koreańskiego hitu

Warto w tym momencie powiedzieć co nieco o liczbach. „Bridgertonowie” zostali zdeklasowani przez koreańską produkcję, która osiągnęła wynik oglądalności na poziomie 111 miliona kont! To o dokładnie 29 milionów więcej, niż poprzedni rekordzista. Warto w tym miejscu nadmienić, że zdaniem Netflixa konto, które „oglądało” daną produkcję to takie, na którym wybrany odcinek serialu był odtwarzany nieprzerwanie przez minimum dwie minuty. Nie są to zatem dane do końca miarodajne, ale wynik „Squid Game” jest niezmiennie imponujący.

Skąd takie zainteresowanie koreańską produkcją? Na to pytanie odpowiedzieć niedawno próbował nasz stały felietonista, Wojciech Chmielarz, który w swoim tekście polecał „Squid Game”. Oto jeden z argumentów, który przytoczył:

Co jeszcze działa? Maski! Maski działają! Pokazał to „Dom z papieru”. Dlatego wszyscy „źli” w „Squid game” noszą dziwne stroje (trochę nawiązujące do kombinezonów bohaterów hiszpańskiego hitu) i maski zasłaniające twarz. Ale patrząc na to szerzej, cała warstwa graficzna „Squid game” po prostu przykuwa wzrok. Jaskrawe kolory. Miejsca masakr nawiązujące do placów zabaw dla dzieci. Mamy zderzenie okrutnej treści z sielskim obrazem. To rodzi gigantyczny kontrast, a kontrast zawsze zwraca uwagę. Dodatkowo, to nawiązanie do pewnej komiksowej estetyki, a to sprawia, że od razu, mimowolnie bierzemy całą tą historię w pewien nawias. Bo gdyby podchodzić do niej na poważnie, jak do realistycznej opowieści, to ona oczywiście nie ma sensu. Ale kiedy widzimy, że to pewien rodzaj ponurej, makabrycznej satyry, to tak - wtedy „Squid game” znakomicie się broni.

„Squid Game” – o serialu

Serial, którego pierwszy sezon składa się z dziewięciu odcinków, opowiada o 456 osobach, które otrzymały zaproszenie do udziału w tajemniczej grze. Grze, w której stawką jest 45,6 miliarda południowokoreańskich wonów. Rzecz dzieje się na zamkniętym terenie, a uczestnicy muszą brać udział w prostych zabawach dla dzieci. Problem polega jednak na tym, że karą za porażkę jest... śmierć.

https://youtu.be/L9VzmFfOtCE

Choć nikt się tego nie spodziewał, serial „Squid Game” szybko stał się międzynarodowym przebojem chętnie oglądanym na całym świecie. Pewnym było, że produkcja osiągnie dobre wyniki, ale oglądalność na poziomie 111 milionów kont to wynik wręcz niewyobrażalny.