Co roku o tej porze szukamy sposobów na kaca. Bo choć alkohol znany jest od ponad 5000 lat (skutki jego nadużycia również), to w Sylwestra sięgamy po niego wyjątkowo chętnie. Nic zatem dziwnego, że 1 stycznia to dzień, kiedy tysiące, jeśli nie miliony Polaków leczą ból głowy, zmęczenie i nudności. A najczęściej wszystko na raz. Lekarstwa na kaca nie wynaleziono do dziś i nie zanosi się na to w najbliższym czasie. Pozostaje nam zatem stosowanie starych, sprawdzonych sposobów na kaca, a więc po prostu zatrucie alkoholowe organizmu. Które sposoby na kaca po noworocznej imprezie są najskuteczniejsze? Mamy ich całą listę!

 

Kac to zespół nieprzyjemnych objawów, będących reakcją organizmu na zmiany metaboliczne, które zachodzą po spożyciu alkoholu. Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu miała z nim do czynienia i doskonale wiedzą, że nie jego przeżywanie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Jak sobie z nim poradzić? Jak planować spożycie alkoholu tak, żeby uniknąć „syndromu dnia poprzedniego"? Poznaj domowe sposoby na kaca i dowiedz się, które z nich są rzeczywiście skuteczne.

Skąd się bierze kac?

Choć przykre dolegliwości po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu męczą ludzkość od wielu tysiącleci i znane są różne sposoby na kaca, jak do tej pory nie ustalono jednoznacznie, co jest jego przyczyną. Przypuszcza się, że za większość nieprzyjemnych objawów odpowiedzialny jest aldehyd octowy, który powstaje w wątrobie przy udziale enzymu nazywanego dehydrogenazą alkoholową. Aldehyd octowy jest substancją silnie toksyczną (szacuje się, że nawet do 30 razy bardziej niż etanol). Dodatkowo, alkohol blokuje działanie wazopresyny, która odpowiedzialna jest za prawidłowe nawodnienie organizmu. W wyniku zaburzeń tego hormonu po spożyciu alkoholu wydalamy dużo więcej moczu niż zazwyczaj, co w szybkim tempie prowadzi do odwodnienia organizmu i wielu męczących dolegliwości.

Najczęstsze objawy kaca to zmęczenie, suchość w ustach, ból głowy, mięśni i żołądka, któremu często towarzyszy brak apetytu i mdłości. Mogą pojawić się też światłowstręt, biegunka, wymioty, czy obniżony nastrój. Niestety nie istnieje żadne uniwersalne lekarstwo, które skutecznie zapobiegałoby powstawaniu kaca lub zlikwidowało wszystkie jego objawy. Nie oznacza to jednak, że trzeba cierpieć za każdym razem, kiedy zdarzy nam się przesadzić z alkoholem. Istnieją sprawdzone sposoby na kaca, które mogą znacznie złagodzić jego skutki i pomóc szybciej powrócić do formy po imprezie.

Domowe sposoby na kaca

"Syndrom dnia następnego" może przydarzyć się każdemu, dlatego też warto wiedzieć, jak pozbyć się kaca, żeby szybko wrócić do formy i nie tracić całego dnia. Co jest dobre na kaca? Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym sposobem, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pić należy zarówno przed sięgnięciem po alkohol, w trakcie jego spożywania, jak i następnego dnia, kiedy dręczy nas kac. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, jednak soki owocowe też dobrze się sprawdzą. Należy natomiast unikać gazowanych i sztucznie barwionych napojów.

Drugim polecanym przez nas sposobem jest soda na kaca. Przepis? Łyżeczkę sody oczyszczonej należy rozpuścić w szklance niegazowanej wody i najlepiej wypić duszkiem.

Domowe, sprawdzone metody na kaca to również kąpiel w letniej wodzie lub naprzemienny, ciepło – zimny prysznic oraz spacer na świeżym powietrzu, który doda energii. 

Elektrolity na kaca

Efekt diuretyczny wywołany przez alkohol nie tylko prowadzi do odwodnienia, ale także powoduje utratę elektrolitów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór jest przyczyną osłabienia, drżenia rąk i mięśni, bólów głowy, a czasem także wymiotów. Dlatego też kolejnym z polecanych przez nas sposobów na kaca jest jak najszybsze uzupełnienie elektrolitów. W tym celu warto sięgnąć po preparaty apteczne. Niektóre tabletki na kaca, które przyjmuje się podczas picia, zawierają w swoim składzie również elektrolity.

Ostatnio coraz popularniejszym sposobem radzenia sobie z poimprezowymi dolegliwościami jest kroplówka na kaca zawierająca elektrolity i glukozę. Choć jest to rozwiązanie szybko poprawiające samopoczucie, specjaliści podkreślają, że przeznaczone jest ono przede wszystkim dla osób nadużywających alkoholu przez dłuższy czas. Jeśli nasz kac jest sporadyczny, nie ma potrzeby po nie sięgać.

Ostatnim sprawdzonym sposobem na kaca, którego skuteczność potwierdza wiele osób, jest zażycie witaminy C przed piciem. Jeśli jednak nie udało się uniknąć kaca, można ją zażyć również następnego dnia. Lepiej unikać innych tabletek. Wyjątkiem jest aspiryna na kaca, która może pomóc złagodzić ból głowy czy mięśni.

Co jeść na kaca?

Kolejnym, niezwykle skutecznym sposobem na kaca jest zjedzenie odpowiedniego posiłku. Choć „syndrom dnia następnego” często objawia się brakiem apetytu i ściśniętym żołądkiem, warto się przemóc. Odpowiednie śniadanie na kaca to np. jajecznica. Jajka zawierają cysteinę, która ma silne właściwości oczyszczające. Doskonale sprawdzają się kwaśne zupy, takie jak żurek, ogórkowa czy barszcz na zakwasie, a także owoce cytrusowe, kiszona kapusta czy ogórki. Pomocne może okazać się picie soku pomidorowego, mleka i jego przetworów lub naturalnego kakao. Dobrze sprawdzi się dieta bogata w banany, pomidory, suszone morele, a także orzechy i rośliny strączkowe, które pomagają uzupełnić utracony sód, potas i magnez.

Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom, warto jeszcze przed wyjściem na imprezę zjeść konkretny posiłek. Dobrze sprawdzają się tłuste potrawy. To z racji na fakt, że  tłuszcz osadzając się na ściankach żołądka osłabia wchłanianie alkoholu.

Jakie alkohole powodują największego kaca?

Znaczenie ma nie tylko jedzenie, ale także to, jaki alkohol spożywamy podczas imprezy. Jasne trunki w czystej postaci nie wywołują tak dotkliwych objawów jak ciemne. Ma to swoje naukowe uzasadnienie. Im ciemniejszy kolor alkoholu, tym większa zawartość kongenerów – związków, które są procesem ubocznym fermentacji i przyczyniają się do złego samopoczucia. Dlatego też kac po wódce u większości osób będzie lżejszy niż np. kac po winie. Szczególnie czerwone wina z niższej półki cenowej przyczyniają się do powstawania silnego kaca. Również ciemne piwa oraz alkohole typy whisky, burbon, brandy czy koniak mogą powodować dotkliwsze objawy następnego dnia. Warto też pamiętać o niemieszaniu ze sobą kilku różnych trunków. A jeśli to już się zdarzy, to spożywajmy je zgodnie z zasadą „od najsłabszego alkoholu do najmocniejszego". Choć w gruncie rzeczy najważniejsze podczas konsumpcji alkoholu jest pamiętanie, aby z nim nie przesadzać. W końcu zachowanie "umiaru w jedzeniu i piciu" jest absolutną podstawą dobrego samopoczucia!

Sposoby na kaca po Sylwestrze 

  • Wstań z łóżka i weź prysznic lub kąpiel – ożywisz ciało i umysł, a oczyszczona skóra lepiej oddycha.
  • Dużo pij, by nawodnić organizm – najlepsze są: niegazowana woda mineralna (uzupełnia minerały i mikroelementy), napój izotoniczny (bomba jonowa), kawa (zwężając naczynia krwionośne pomoże zwalczyć ból głowy), sok pomidorowy (zawiera potas korzystnie wpływający na układ nerwowy), soki owocowe i miód do słodzenia (dzięki fruktozie przyspieszają spalanie alkoholu).
  • Sięgnij po świeże owoce, jeśli udało Ci się je kupić przed Nowym Rokiem, fruktoza może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu alkoholu – owoce są doskonałym źródłem naturalnej fruktozy, a niektóre zawierają sporo potasu, który przy okazji pomoże nawadniać organizm.
  • Wypoć się; ćwicząc lub biorąc gorącą kąpiel pomagasz układowi limfatycznemu pozbyć się toksyn z organizmu (uważaj jednak na saunę! nadmierne pocenie się może cię odwodnić i obniżyć poziom cukru we krwi).
  • Gdy jest bardzo źle – sięgnij po klina, mała dawka rozcieńczonego alkoholu ułatwi komórkom powrót do normalności, ale uważaj, by nie wypić zbyt dużo, bo znów powstanie aldehyd octowy – sprawca całego kacowego nieszczęścia.
  • Zjedz coś tłustego – dobrze ci zrobi jajecznica czy rosół lub bulion, bo zawierają substancje, których twój organizm potrzebuje.
  • Nie łykaj tabletek na ból głowy na łapu capu - łatwo je w tym stanie przedawkować, poza tym żołądek, zmęczony wcześniejszymi szaleństwami, może źle na nie zareagować.
  • Sięgnij po imbir, który pomaga przy rozstroju żołądka, gdy masz wymioty i nudności – najlepiej przygotuj napar ze świeżego imbiru i powoli popijaj, masz na to cały dzień.
  • Wyjdź na spacer – spora dawka tlenu postawi cię na nogi i złagodzi ból głowy.