Valentina Sampaio w Sports Illustrated

Słynne Swimsuit Issue to zawsze plejada najważniejszych modelek - dla specjalnej edycji Sporsts Illustrated pozowały już Gigi Hadid, Tyra Banks, Kate Upton, Elle Macpherson, Bar Reaeli, Heidi Klum, Irina Shayk, Christie Brinkley, Carolyn Murphy, Lily Aldridge, Chrissy Teigen, Ashley Graham czy Halima Aden, która w zeszłym roku wystąpiła w sesji w burkini. Teraz redakcja zatrudniła cenioną transgenderową modelkę Valentinę Sampaio, która wzięła udział w specjalnej sesji w kostiumach kąpielowych.

Moda plażowa 2020: 7 must have'ów na wakacje (także w Polsce)>>

"Jestem podekscytowana i zaszczycona, że biorę udział w kultowym Sports Illustrated Swimsuit Issue. Zespół SI stworzył kolejny przełomowy numer, łącząc różnorodny zestaw szeroko utalentowanych, pięknych kobiet w kreatywny i godny sposób. Urodziłam się trans w odległej, skromnej wiosce rybackiej w północnej Brazylii. Brazylia jest pięknym krajem, ale jest także miejscem największej liczby brutalnych przestępstw i morderstw przeciwko społeczności trans na świecie - a ich liczba jest trzy razy większa niż w USA. Bycie transgenderowym zwykle oznacza zamknięcie drzwi do ludzkich serc i umysłów. Mamy do czynienia z wyśmiewaniem, zniewagami, przerażającymi reakcjami i fizycznymi naruszeniami tylko z powodu istnienia. Nasze możliwości dorastania w kochającej się i akceptującej rodzinie, owocnego doświadczenia w szkole lub znalezienia godnej pracy są niewyobrażalnie ograniczone i trudne" powiedziała w wywiadzie dla Sporsts Illustrated Valentina Sampaio. 

O okładkę i sesję zdjęciową z Sampaio, która jest nie tylko fenomenalną modelką, ale też aktywistką LGBTQIA, starał się szczególnie redaktor naczelny pisma, MJ Day.

To właśnie on zadbał o to, by w poprzednich edycjach Swimwear Issue można było podziwiać Ashley Graham, muzułmańską modelkę Halimę Aden w hijabie czy wówczas 45-letnią Tyrę Banks. Tym razem swoim charakterem zachwyciła go własnie Valentina Sampaio, którą w zeszłym roku mogliśmy podziwiać w szeregach Victoria's Secret. Do tej pory zdążyła już pracować dla najważniejszych magazynów mody, wystąpić na wybiegu między innymi Jean Paul Gaultier czy reklamować kosmetyki popularnych marek. Jednocześnie walczy z uprzedzeniami i stanowi wzór dla osób, które same upominają się o prawa LGBTQIA. 23- letnia modelka, jak często podkreśla, miała szczęśliwe dzieciństwo, a jej rodzice wspierali ją podczas decyzji o zmianie płci: "Wszyscy w mojej wiosce byli dla mnie wspaniali. Mimo mojej odmienności nie doświadczyłam żadnych aktów nietolerancji" powiedziała jakiś czas temu w rozmowie z magazynem i-D. Sampaio od ósmego roku życia nie czuła się dobrze w swojej skórze i jeszcze jako chłopiec uczęszczała do psychologa, który stwierdził u niej dysforię płciową. Dwa lata później zdecydowała, że chce przedstawiać się już jako Valentina. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sports Illustrated Swimsuit (@si_swimsuit) Lip 10, 2020 o 7:32 PDT

Ta modelka wygląda jak bliźniaczka Kate Moss. Występuje w kampaniach, a ostatnio pojawiła się na wybiegu Vetements>>