Sporo miejsca poświęciliśmy już na łamach ELLE MAN mocnym alkoholom, dlatego teraz postanowiliśmy się przyjrzeć trunkom, które choć zawierają objętościowo mniej alkoholu, to bynajmniej nie są przez to mniej smaczne. Pod lupę bierzemy jeden z najpopularniejszych irlandzkich towarów eksportowych, czyli likier Sheridan’s.

Sheridan’s – co to za alkohol?

Sheridan’s po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 1994 roku, ale jego historia sięga lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Na pomysł jego stworzenia wpadł Pat Rigney, który pełnił wówczas funkcję Dyrektora Badań i Rozwoju w firmie Baileys (należała i nadal należy do niego destylarnia Thomas Sheridan and Son). Rigney chciał, aby portfolio firmy wzbogaciło się o nowy, ciekawy produkt. Produktem tym stał się likier składający się w 1/3 z likieru śmietankowego i w 2/3 z likieru kawowego zmieszanego z irlandzką whiskey. Tym, co miało go wyróżniać na tle konkurencji było opakowanie – Sheridan’s jest bowiem sprzedawany w butelce z dodatkową ścianką, która oddziela część śmietankową od kawowej z whiskey. To właśnie z butelkami firma miała duży problem – w Irlandii nie było firmy, która zdecydowałaby się na produkcję tak niecodziennego szkła. Ostatecznie wyzwania podjęło się przedsiębiorstwo z Włoch, a obecnie butelki Sheridan’s pochodzą z Francji i Anglii.

Sheridan’s – jak nalewać?

Sheridan’s nie bez powodu jest sprzedawany w charakterystycznych butelkach, które oddzielają od siebie oba likiery. Bo choć ostatecznie zarówno część śmietankowa, jak i kawowa z whisky trafiają do żołądka, to Sheridan’s najlepiej się prezentuje i smakuje wówczas, gdy po nalaniu do kieliszka tworzy dwie warstwy – ciemniejsza na dole, jaśniejsza na górze. Aby uzyskać taki efekt, należy przelewać trunek do kieliszka umiejętnie i ostrożnie. Najpierw do szkła powinna trafić część kawowa. Aby tak się stało, butelkę należy trzymać bokiem, białą stroną w dół. Gdy kieliszek zostanie wypełniony w około dwóch trzecich objętości, przekręcamy butelkę o sto osiemdziesiąt stopni, aby jej ciemna strona znalazła się na dole. Wówczas do kieliszka poleci część śmietankowa, a my uzyskamy pożądany efekt.

PRZECZYTAJ TEŻ: Alkohol na wieczór kawalerski. Jaki wybrać i jakie drinki przyrządzić?

Sheridan’s – jak pić?

Sheridan’s jest, jak już wspomnieliśmy we wstępie, trunkiem o stosunkowo niewielkiej zawartości alkoholu – ten stanowi 15,5 procent jego objętości. Fakt ten w połączeniu z dość słodkim smakiem i charakterystycznym sposobem podawania sprawia, że w ogromnej większości przypadków Sheridan’s jest serwowany bez żadnych dodatków. Szkłem, do którego najczęściej trafia jest standardowy kieliszek do wódek i nalewek. Co ważne, serwowany Sheridan’s nie powinien być mocno schłodzony. Ba, najlepiej nie schładzać go w ogóle! Producent zaleca, aby likier był podawany w temperaturze pokojowej, czyli około 21-22 stopni Celsjusza. Likier ten można też stosować jako dodatek do kawy, ale złym pomysłem będzie mieszanie go z wodą (konsystencja proponowana przez producenta jest odpowiednia i w tej kwestii warto mu zaufać) oraz sokami owocowymi (chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego). Sheridan’s będzie dobrym uzupełnieniem deserów – najlepsi towarzysze tego trunku to:

  • ciasto drożdżowe,
  • biszkopty,
  • lody,
  • czekolada.

PRZECZYTAJ TEŻ: Becherovka. Z czym pić ten czeski likier? Sprawdź nasze przepisy na drinki!

Sheridan’s – drinki

Ze względu na swoją unikatowość Sheridan’s nie jest zbyt częstym składnikiem drinków. Nie oznacza to jednak, że nie da się go wykorzystać w tym celu. Jednym z najłatwiejszych do zrealizowania pomysłów będzie stworzenie wariacji na temat popularnego drinka espresso martini. Aby wykonać wersję z Sheridan’s w roli głównej, będziemy potrzebowali:

  • espresso (30 mililitrów),
  • wódka (20 mililitrów),
  • Sheridan’s (40 mililitrów).

Samo przygotowanie tego drinka jest proste. Wszystkie jego składniki umieszczamy shakerze, a następnie mocną wstrząsamy. Gdy te już się wymieszają, przelewamy je do kieliszka typu martini glass. Taki koktajl będzie nie tylko smaczny, ale też skutecznie postawi was na nogi. Smacznego!

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak pić rum? Poznaj rodzaje trunku i sposoby jego serwowania