Sennik egipski – skąd się wziął?

Sennik egipski, dla starożytnej cywilizacji zamieszkującej ten kraj, był księgą o ogromnym znaczeniu. Wynika to z faktu, że sny stanowiły istotną część wiary Egipcjan.

Nie jest do końca jasne, kiedy powstała egipska księga snów. Pierwszy odnaleziony sennik pochodzi z czasów panowania faraona Ramzesa II (1279-1213 p.n.e.). Archeolodzy natknęli się na to fascynujące znalezisko w osadzie Deir el-Medina. W starożytności, była ona zamieszkana przez wybitne jednostki, zwłaszcza przez rzemieślników i budowniczych, którzy tworzyli grobowce wielkich władców Egiptu. 

W księdze, zawartych jest 108 interpretacji snów, przy czym należy zaznaczyć, że Egipcjanie opisywali też emocje, które pojawiają się w trakcie snu. Opisy nocnych marzeń odnoszą się przede wszystkim do widzianych w snach symboli, takich jak kot czy szczur. Nie brakuje też interpretacji czynności, które są wykonywane we śnie. Dotyczy to m.in. jedzenia i picia. Dziś, tę starożytną księgę można podziwiać w londyńskim British Museum.

W senniku egipskim, sny dzielą się na dwie kategorie - pomyślne i niepomyślne. Te drugie były spisywane kolorem czerwonym. Charakterystyczna jest też konstrukcja zdań, które interpretowały marzenia senne. Przy każdym symbolu lub motywie, znajdowały się dwa zdania wyjaśnienia, z których pierwsze zaczynało się słowami: "jeżeli widzisz we śnie...". Dalej, sennik wyjaśniał, co oznacza dany sen. Drugie doprecyzowało interpretację, wskazując czy określony symbol lub motyw jest zły czy dobry. 

Dlaczego Egipcjanie spisali znaczenie snów w wielkiej księdze? Taka potrzeba wynikła bezpośredni z wierzeń tej cywilizacji. Jej przedstawiciele byli przekonani, że w snach, siła wyższa przesyła im cenne wskazówki. Przekaz ten mógł pochodzić od ich przodków, ale także od bogów. Symbole senne miały zawierać wiele cennych informacji, w tym jak postępować, żeby żyć dobrze. 

Należy także wspomnieć o innych przekonaniach Egipcjan, dotyczących marzeń nocnych. Wierzyli oni, że sny są formą kontaktu między bogami i boginiami a śmiertelnikami. W trakcie snu, najwyżsi mieli przekazywać konkretne żądania i ostrzeżenia.

O tym, jak ważne dla mieszkańców Egiptu były sny, najlepiej świadczy fakt, że wielu z nich próbowało wywoływać konkretne wizje nocne, w celu skomunikowania się z danym bóstwem. W tym celu, udawali się do świątyń, które służyły wyłącznie sennym rozmowom z najwyższymi. Spędzali w nich noc, przebywając w wyznaczonym obszarze. Żeby mieć pewność, że bóstwo odwiedzi ich w sennej projekcji, pisali jego imię na kawałku płótna, które następnie spalano w specjalnej lampie. Materiał płonął przez cały pobyt wiernego w świątyni.

Do takich obiektów miał dostęp każdy Egipcjanin, jednak nie można było wejść tam ot tak. Najpierw, wierny musiał zachowywać czystość, poprzedzoną okresem postu. 

Sennik egipski – znaczenie snów

Wielki sennik egipski miał pomóc zrozumieć przedstawicielom tej niezwykłej cywilizacji wszystko to, co chcą im powiedzieć ich przodkowie i bogowie. Symbole w nim zawarte są przez cały czas aktualne, co dowodzi, że w kwestii snów, tysiące lat rozwoju cywilizacyjnego nie zmieniły zbyt wiele. Poniżej przedstawiamy egipską interpretację motywów, które najczęściej pojawiają się w nocnych projekcjach.

Pies - interpretacja snu

Interpretacja snu o psie nie jest jednoznaczna. Jeżeli śniący widzi zabawę z psem lub szczekającego psa, może spodziewać się, że w jego życiu zagości zgoda i radość. Jeżeli jednak widzi psa, który się łasi, powinien przygotować się na złe wydarzenia - ktoś próbuje wpędzić go w pułapkę.

Kot - interpretacja snu

Kot śniący się mężczyźnie symbolizuje potrzebę kontaktu z kobietą, jednak nie dotyczy to sfery intymnej. Sennik kategoryzuje to jako podświadomą potrzebę czułości i opieki.  Trzeba jednak pamiętać, że kot ostrzega też przed fałszywymi ludźmi, a gdy go głaszczemy, symbolizuje niewdzięczność.

Szczur - interpretacja snu

Sen o szczurze, który biegnie, oznacza zagrożenie. Gdy widzimy szczura w pułapce, możemy spodziewać się zdrady. Jeżeli we śnie zabijamy szczura, pojawią się kłopoty w miłości. Strach przed szczurem wyraża niepewność.

Dziecko - interpretacja snu

Widziane we śnie dziecko oznacza, że próbujemy wybrnąć z trudnej sytuacji. Chude dziecko symbolizuje nastanie trudnego czasu, a upadające dziecko - niepowodzenia zawodowe. Umierające dziecko to zwiastun sukcesu.

Ciąża - interpretacja snu

Jeżeli kobieta śni, że jest w ciąży, wkrótce otrzyma dobrą wiadomość. Jeżeli komuś śni się kobieta w ciąży, oznacza to, że nastaną dla niego szczęśliwe dni.

Krew - interpretacja snu

Czerwona krew symbolizuje szczęście i radość, czarna lub zakrzepła - chorobę. Kąpiel w krwi to zapowiedź utraty całego majątku. Jeżeli widzisz krew płynącą z nosa, możesz spodziewać się poprawy stosunków z osobą, z którą łączą cię trudne relacje.

Woda - interpretacja snu

Czysta woda symbolizuje harmonię, ład i wewnętrzny spokój. Zmącona woda to z kolei chaosu i braku pewności siebie. Zamarznięta woda oznacza natomiast emocjonalną obojętność. 

Zęby - interpretacja snu 

Sen o utracie zębów zwiastuje śmierć bliskiej osoby. Jeżeli są to lewe zęby, odejdzie kobieta, jeżeli prawe - mężczyzna. Zęby trzonowe symbolizują śmierć kogoś ze starszego pokolenia, a siekacze - młodej osoby. Sen o utracie górnych zębów odnosi się do najważniejszych osób w rodzinie, dolnych - do pozostałych. 

Wąż - interpretacja snu

Wąż symbolizuje kłody, które los rzuci pod nogi śniącego. Jeżeli gad pręży się, uda się uniknąć zagrożenia. Jeżeli wąż atakuje, unikaj fałszywych przyjaciół. Gdy we śnie zabijesz węża, uda ci się zatriumfować nad wrogami. 

Pająk - interpretacja snu

Pająk to dobry symbol. Jego widok zwiastuje szczęście, a zabicie pająka - zwycięstwo nad wrogami.