Marta Szarejko, fot. Zosia Promińska

Najpierw ostrzeżenie: to nie jest książka o dzikim seksie, niebotycznej ilości orgazmów i namiętnych romansach. A jej bohaterki nie szukają w swojej pracy sensacji. I choć bardzo przyjemnie byłoby się zgodzić z tym, że Polki przychodzą do nich z błahymi problemami, to po prostu nieprawda. Wystarczy przyjrzeć się pytaniu, które zadają na samym początku, przekraczając próg gabinetu: - Czy ja jestem nienormalna? 


W ciągu ostatnich pięciu dekad życie seksualne Polek zmieniło się bardzo. I nie zmieniło się wcale. Z jednej strony stałyśmy się bardziej śmiałe i niezależne - zaczęłyśmy oglądać porno, używać gadżetów erotycznych, umawiać się przez internet nie tylko na randki, ale coraz częściej na one night standy. Z drugiej wciąż mamy mnóstwo kompleksów (właściwie coraz więcej). Księża i politycy nadal (coraz bardziej) chcą decydować o naszych ciałach. A do specjalistów prawie tak często jak ze swoimi przychodzimy z problemami naszych partnerów. Albo dzieci. Wciąż nie przyjmujemy, że nikomu nie pomożemy, jeśli same nie jesteśmy bezpieczne. 


Wszystko to zrozumiałam podczas rozmów z bohaterkami mojej książki: nikt nie opowiada o seksualności Polek lepiej niż one. Mają w sobie wrażliwość i siłę. I to, co dla mnie bardzo ważne: poczucie humoru, także na własny temat. 


Najpierw robiłam z nimi wywiady do gazet. Czasami zatrzymywałam się nad drobiazgami. Jedna mówiła: „Znam pary, które liczą sobie orgazmy w Exelu”. Inna: „Ten kto ma mniejsze potrzeby w związku, ma władzę”. Kolejna: „Lesbijki osiągają orgazm znacznie częściej niż kobiety hetero i geje”. Takie zdania mnie wciągały, postanowiłam dowiedzieć się więcej.

Z jakimi problemami dziś przychodzą do nich Polki? Co je martwi? Czego się boją? Czego wstydzą? Jak zmieniały się ich problemy przez ostatnich 50 lat? Czy są podobne do kłopotów ich matek i babć? I wreszcie: Jak zmieniał się język, którym o nich opowiadają? 

Ale koloryzowałabym, gdybym napisała, że od razu wiedziałam, jaki te rozmowy będą miały kształt – myślałam, że napiszę frywolną, wesołą, pełną anegdot książkę na lato. Taką, z którą każda dziewczyna interesująca się życiem innych dziewczyn rzuci się na hamak i zapomni o obiedzie. Książkę zapewniającą w środku sierpnia przyjemność i śmiech, całkowite zanurzenie. Ale tę wizję szybko zweryfikowałam. Okazało się, że Polki borykają się z bólem, przemocą, lękami. Jeśli zdradzi je partner – biorą winę na siebie. Jeśli je opuści też. Czasami nie uprawiają seksu przez kilkanaście lat z powodu bólu, do którego wstydzą się przyznać. Z powodów, które pozostają dla mnie niejasne oceniają swój wygląd najgorzej z wszystkich Europejek. I coraz częściej, bez biologicznych powodów uznają, że lepiej być chłopakiem, więc chcą zmienić płeć. Jeśli któraś pada ofiarą gwałtu, najczęściej obwinia siebie. I nie ujawnia sprawcy. Zresztą, zobaczcie same. Nic was nie przygotuje na to, co mówią o kobietach, o nas, seksuolożki. Myślałam, że w trakcie pisania mój zachwyt nad nimi minie, ale nic z tego. Czego i wam życzę! 

 

Z kim i o czym w książce "Seksuolożki. Sekrety gabinetów" rozmawia Marta Szarejko?


1. Z Izabelą Jąderek o tym, dlaczego kobieta, która przychodzi do seksuologa zawsze najpierw zadaje pytanie, czy jest nienormalna.
2. Z Aleksandrą Józefowską o tym, jaka jest seksualność polskich nastolatek.
3. Z Alicją Długołęcką o tym, czego można się nauczyć od kobiet wyrzuconych z mainstreamu.
4. Z Katarzyną Bajszczak o dziewczynkach, które z różnych powodów nie chcą, albo nie mogą być kobietami.
5. Z Agatą Loewe o braku orgazmu.
6. Z Martą Niedźwiecką o tym, że polskie dziewczyny od lat (według badań WHO) oceniają swój wygląd najgorzej z wszystkich Europejek (i jak to wpływa na ich zachowania w łóżku).
7. Z Izą Dziugieł o bólu.
8. Z Katarzyną Klimko-Damską o ofiarach gwałtów.
9. Z Izą Fornalik o seksualności kobiet z niepełnosprawnością intelektualną.
10. Z Martą Dorą o problemach lesbijek.
11. Z Beatą Wróbel o seksualności kobiet w okresie okołomenopauzalnym i w dojrzałym wieku.
12. Z Katarzyną Waszyńską o zdradach.
13. Z Moniką Łukasiewicz o seksie podczas ciąży i po porodzie.
14. Z Prof. Marią Beisert o kobietach uwikłanych w przemoc i pedofilkach.

"Seksuolożki. Sekrety gabinetów" - rozmówczynie Marty Szarejko / mat. prasowe

"Seksuolożki. Sekrety gabinetów" - rozmówczynie Marty Szarejko / mat. prasowe