„Polacy wrócili do galerii handlowych, kupują, a więc konsumpcja i gospodarka się rozpędza. Wracamy do 70 proc. obrotów. Ze spokojem patrzymy na te dane.” zapewniała wicepremier podczas porannej rozmowy na antenie radia RMF. Jakich decyzji w sprawie odmrażania polskiej gospodarki możemy zatem spodziewać się na przestrzeni najbliższych dni? Zgodnie z rządowymi ustaleniami kolejny krok stanowić będzie przywrócenie funkcjonowania gastronomii i innych drobnych przedsiębiorstw. Zapytana o przybliżony termin otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych, Emilewicz odpowiada: 

„Mam nadzieję, że druga połowa maja to będzie ten czas, kiedy będziemy mogli wszyscy poprawić fryzurę." 

Wypowiedź ta wskazywałaby zatem na datę 18 maja. Równolegle miałyby zostać otwarte także punkty usług gastronomicznych. Stopniowy powrót do normalności wiąże się oczywiście z szeregiem nowych reguł i zasad bezpieczeństwa, które w porozumieniu z przedstawicielami poszczególnych branż na bieżąco aktualizowane są na stronie Ministerstwa Rozwoju. Jak donosi Polsat News, aby otrzymać zgodę na ponownie przyjmowanie klientów, właściciele lokali będą musieli spełnić trzy podstawowe warunki. 

  • Po pierwsze kawiarnie i restauracje muszą zapewnić obsługę kelnerską. Działalność samoobsługowa - poza jedzeniem na wynos - będzie niemożliwa.
  • Po drugie, stoliki, przy których będą siedzieć goście, mają być od siebie oddalone o dwa metry. 
  • Po trzecie, początkowo dopuszczalne będzie  przyjmowanie gości jedynie w ogródkach restauracyjnych

Podczas audycji padły także pytania o powrót dzieci do szkół oraz luzowanie limitu pasażerów w komunikacji miejskiej. Wg. wicepremier Jadwigi Emilewicz rozpoczęcie standardowych zajęć lekcyjnych przed końcem tego semestru będzie bardzo trudne, natomiast decyzja w drugiej sprawie ma zapaść już na początku przyszłego tygodnia.