Jarmuż jest jednym z najstarszych warzyw z rodziny kapustowatych. Mimo że wywodzi się z rejonów Morza Śródziemnego, szczególnie popularny jest dziś w Holandii i Portugalii. Na straganie i w sklepie rozpoznać go można dzięki charakterystycznym kędzierzawym liściom, choć odmian tego warzywa jest wiele. Oprócz wersji ciemnozielonej, kupić można także jarmuż fioletowy bardzo ciekawie prezentujący się w sałatce.

Sałatka z jarmużem – składniki

Jak zrobić sałatkę z jarmużu? Możliwości jest wiele. Na bazie tego warzywa przygotować można na przykład bardzo lekką fit przekąskę, w skład której wchodzić będzie surowy jarmuż, różne rodzaje sałat, pomidory czy papryka. Sałatka z jarmużu z pomidorem lub innymi warzywami sprawdzi się solo lub jako dodatek do obiadu czy grilla. Jej przygotowanie zajmie dosłownie chwilę. Ciekawym pomysłem jest połączenie jarmużu z jabłkiem i lekkim dressingiem.

Jeśli sałatka z jarmużu ma stanowić drugie śniadanie lub pożywny posiłek w ciągu dnia, dobrze jest dorzucić do niej ser, jajko, kawałki kurczaka lub indyka, pestki i nasiona roślin. Nie tylko podniesiemy tym sposobem kaloryczność, ale także dostarczymy do organizmu białko. Całość warto zwieńczyć dressingiem.

Jak przygotować jarmuż do sałatki?

Aby przygotowana na bazie jarmużu sałatka była apetyczna, najlepiej będzie jeśli wybierzemy młode i świeże warzywo. Im delikatniejsze, tym smaczniejszy efekt końcowy. Jeśli dysponujemy wyłącznie starszymi i większymi liśćmi, dobrym pomysłem jest ich obgotowanie i usunięcie twardszych części. Nie jest to konieczne, jednak szybka obróbka termiczna nie spowoduje utraty wartości odżywczych, a warzywo nie będzie już tak ciężkostrawne.

Jarmuż można także zmiękczyć, polewając go sokiem z cytryny z odrobiną oleju, a następnie ugniatając. Podobnie jak w przypadku różnego rodzaju sałat, liście jarmużu polewa się  dressingiem na kilka minut przed podaniem, aby liście nie zmiękły nadmiernie.

Sałatka z jarmużem – przepis

Sałatka z jarmużem i fetą wzbogacona świeżym pomidorem to doskonały pomysł na drugie śniadanie do pracy, lekką kolację albo przekąskę w ciągu dnia. Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą:

  • kilka liści jarmużu
  • 10 dag sera feta
  • 1 pomidor
  • 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
  • garść pestek dyni
  • oliwa
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz

Liście jarmużu pozbawić twardych części, a następnie porwać na kawałki. Pomidor pokroić w kostkę, a fetę pokruszyć. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić solą i pieprzem, polać oliwą wymieszaną z ziołami prowansalskimi. Gotową sałatkę posypać pestkami dyni.

Sałatka z jarmużem – pomysły na dressing

Warto, by sałatka z jarmużu na zimno wzbogacona została o dressing. Nie tylko doda on smaku, ale również ułatwi przyswajanie przez organizm cennych substancji odżywczych. Wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczu, dodatek oliwy ma więc znaczenie strategiczne. Z kolei sok z cytryny sprzyja wchłanianiu żelaza.

Poszukując idealnego dressingu do jarmużu, warto zwrócić uwagę na winegret przygotowany klasycznie z oliwy, octu, soli i pieprzu. Można eksperymentować także z różnymi jego odmianami, w których dodatkowy element stanowi wspomniany sok cytrynowy lub limonkowy, musztarda, zioła czy drobno posiekana cebula.

Sałatka z jarmużu znakomicie komponuje się z bardziej ciężkimi dodatkami. Może to być chociażby prowansalski sos aioli z żółtek, oliwy i czosnku albo dressingi wykorzystujące jogurt naturalny.

Sałatka z jarmużem – właściwości odżywcze

Jarmuż to wartościowe warzywo. Znajdziemy w nim więcej witaminy C niż w pomarańczy, więcej wapnia niż w mleku oraz więcej witaminy A niż w jakimkolwiek innym zielonym warzywie. Dodatkowo jest niskokaloryczny, chętnie więc włączają go do swojego jadłospisu osoby na dietach redukcyjnych oraz wegetarianie.

Jarmuż to źródło błonnika, witamin z grupy B, witaminy K oraz składników mineralnych, w tym żelaza i wapnia. Znajdziemy w nim również przeciwutleniacze oraz zbawienne dla alergików polifenole. Cenne są także związki siarki oraz kwas alfa-linolowy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.