To czy posiadamy rzadki zarost czy bujną i gęstą brodę jest cechą zapisaną w naszych genach. Brak predyspozycji do zapuszczenia brody powinien być w naszej rodzinie widoczny. Jeżeli ojciec, dziadek czy wujek nigdy nie mogli pochwalić się obszernym zarostem, najprawdopodobniej i nam nie uda się oszukać natury. Jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. 

W większości przypadków rzadki zarost jest wynikiem niezdrowego trybu życia, bądź braku właściwej pielęgnacji zarostu. Czasami także jest to kwestia wieku. Broda nabiera finalnego kształtu w okolicach trzydziestego roku życia, jeżeli mamy więc około dwudziestu lat, być może będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. 

Rzadki zarost, czyli jak zagęścić brodę?

Rzadki zarost może być wynikiem zaniżonego poziomu testosteronu. Jeżeli chcemy więc zapuścić bujniejszą brodę warto wziąć pod uwagę ten czynnik. Pomocne będą odpowiednie ćwiczenia siłowe angażujące wiele partii mięśni naraz. Niezwykle ważna będzie tu regularność treningu. Podnieść testosteron możemy również poprzez odpowiednią dietę, a także suplementację ziołami czy tzw. „boosterami testosteronu”. Jako że poziom tego hormonu wpływa na rozwój owłosienia, zwiększenie jego ilości może wyraźnie poprawić wygląd naszej brody. Z odpowiednim poziomem testosteronu mamy dużo mniejszą szansę na rzadki zarost. 

Jak zapuszczać brodę, gdy zarost jest rzadki?

Istnieje kilka stylizacji i trików dla mężczyzn posiadających rzadki zarost. Jeżeli więc bardzo nam zależy na wyhodowaniu brody, a nie możemy spowodować jej wzrostu, ważna będzie odpowiednia stylizacja. Trzeba dokładnie przyjrzeć się zarostowi i ocenić które jego partie wyglądają najlepiej, a które najgorzej. Najczęściej u osób które mają rzadki zarost na twarzy, ubytki w brodzie dotyczą szyi, miejsca pod dolną wargą, a także policzków. Zwykle podbródek nie jest pozbawiony zarostu, więc pasować będzie nam stylizacja wykorzystująca tę zaletę. 

Doskonałym wyborem będzie kozia bródka, czyli zarost w dolnej części podbródka. Zapuszczając brodę w ten sposób warto zwrócić uwagę na to, by zachowała spływający kształt. Stylizacja ta jest dość prosta do wyhodowania i pielęgnacji. 

Często też mimo problemów z rzadkim zarostem uda nam się wyhodować wąs. Można go połączyć z kozią bródką lub jeżeli chcemy postawić na styl retro i zostawić go samego. Często wąs nie będzie chciał połączyć się z bródką. Nie musimy się tego jednak obawiać, kozia bródka nie wymaga takiego połączenia. Mimo, że posiadamy rzadki zarost, w ten sposób mamy gwarancję, że nasza stylizacja będzie wyglądała świetnie. 

Jak zwiększyć zarost na twarzy i co zrobić żeby broda była gęstsza?

W większości wypadków nie musimy się poddawać i możemy spróbować zagęścić rzadki zarost. Wbrew obiegowej opinii regularne golenie nie pobudza brody do szybszego rośnięcia – wręcz przeciwnie. Należy więc pozbawić się nadziei, że regularne korzystanie z maszynki sprawi, że nasz rzadki zarost zamieni się w bujną brodę. Żeby poprawić gęstość naszego zarostu musimy postawić na jego regularną pielęgnację i higienę. 

Dbanie o zarost składa się zasadniczo z trzech składowych. Pierwszym etapem będzie oczyszczanie twarzy i zarostu, które pomoże usunąć nadmiar sebum oraz niepotrzebny już martwy naskórek. Drugą kwestią jest odżywianie brody i wąsów oraz odpowiedni masaż, który pobudzi mieszki włosowe do pracy. Trzecią czynnością jest regularne szczotkowanie brody. 

Oprócz tego warto przypilnować oczywiście poziomu hormonów dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym i diecie. Należy pamiętać, że im zdrowszy będzie organizm, tym lepszej jakości i bujniejszy będzie zarost. 

Zagęszczenie zarostu – sposoby na zarost

Na rynku dostępna jest cała masa balsamów i olejków, które warto wykorzystać przy pielęgnacji brody. Są one pełne składników odżywczych, których prawidłowe stosowanie wzmacnia owłosienie twarzy. Jeżeli zależy nam, by nasz rzadki zarost nabrał obszerniejszych kształtów i zagęścił się, zdecydowanie warto kupić dobry olejek. Niestety wadą takich kosmetyków jest z pewnością cena, nie należą one do najtańszych. Warto jednak zainwestować w olejek lub balsam. 

Regularnie stosowane kosmetyki do pielęgnacji dogłębnie nawilżą zarost i odżywią go. Te włoski, które są w nieco gorszym stanie zostaną zregenerowane. Broda będzie wygładzona, nabierze sprężystości, zaś wszelkie podrażnienia zostaną ułagodzone. Przy zakupie olejku do brody należy także zwrócić uwagę, by był on zrobiony z naturalnych składników. Wybór ręcznie przygotowanego olejku, najlepiej od niewielkiej firmy produkującej swoje kosmetyki z zaangażowaniem, gwarantuje najwyższą jakość produktu. 

Jeżeli naszym problemem jest rzadki zarost, ważne jest również szczotkowanie brody. Warto w tym celu zakupić kartacz – specjalną szczotkę do brody. Jej regularne stosowanie dba o skórę twarzy, niweluje swędzenie, a także pobudza krążenie krwi i pomaga rozprowadzić wcześniej zastosowane olejki lub balsamy po zaroście i skórze pod nim. 

Szampon do brody zagęści rzadki zarost?

Przy pielęgnacji rzadkiego zarostu, warto korzystać z dobrego szamponu do brody, który daje szanse na jej zagęszczenie. Zarost oczyszczamy jeszcze zanim przejdziemy do pielęgnacji olejkami czy szczotkowania. Nie warto stosować popularnych i ogólnodostępnych kosmetyków, jeżeli mamy rzadki zarost i chcemy zwiększyć jego gęstość. Należy zaopatrzyć się w specjalny szampon do brody, którego skład i właściwości skutecznie zadbają o nasz zarost. 

Dzięki lżejszej konsystencji od standardowych szamponów, te do brody skutecznie wnikają w zarost dokładnie oczyszczając skórę. Nie zawierają one zwykle soli, ani sztucznych substancji, które mogłyby blokować produkcję sebum. Dzięki temu pozwalają naszemu zarostowi rosnąć i gęstnieć jednocześnie dobrze usuwając zanieczyszczenia. 

Czy jedzenie wpływa na jakość zarostu?

Dieta jest ważnym czynnikiem u osób posiadających rzadki zarost. Układając dietę pod kontem zagęszczania brody, warto mieć na uwadze to, by zawierało się w niej kilka niezwykle ważnych dla rozwoju zarostu składników. Obowiązkowo należy spożywać większą ilość owoców i warzyw, a ograniczyć żywność wysoko przetworzoną. 

Jeżeli posiadamy rzadki zarost, który chcielibyśmy nieco zagęścić, musimy w diecie posiadać źródła białka, najlepiej z białych mięs oraz ryb, a także warzyw strączkowych.

Do wzmocnienia włosów na twarzy potrzebować będziemy następujących składników: 

  • witamina A (jaja, ser, mleko), 
  • beta-karoteny (marchewka, jarmuż, szpinak czy dynia), 
  • witaminie C (cytrusy, brokuły, natka pietruszki), 
  • witamina B (orzechy, mleko, drób), 
  • witamina E (szpinak, pestki słonecznika). 

Składniki te odpowiedzialne będą zarówno za wzmocnienie włosów, zapobieganie ich przerzedzeniu, a także zadbają o to, by broda była błyszcząca i dobrze się prezentowała. 

Olej kokosowy dobrze wpływa na rzadki zarost?

Olej kokosowy jak najbardziej pomaga przy rzadkim zaroście. Pobudza on brodę do wzrostu, zapobiega ubytkom i dba o ogólną jakość włosów w naszym zaroście. Co ciekawe, nie musimy jednak inwestować w słoik tego specyfiku. Większość specjalistycznych kosmetyków do brody posiada w swoim składzie olej kokosowy. Przed wyborem odpowiedniego olejku czy balsamu warto zapoznać się ze składem produktu.

Ciekawą opcją jest przygotowanie samemu olejku na bazie oleju kokosowego. Mieszając ze sobą olejek jojoba, lawendowy i rozmarynowy, a także dodając olej kokosowy, można samemu przygotować świetny kosmetyk do dbania o zarost na twarzy. Przepisy na przygotowanie własnego olejku bez problemu znaleźć można w internecie lub poznać u swojego barbera.