Już 3 października rozpocznie się 11. edycja Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk, jedno z największych, a na pewno najbardziej znane wydarzenie tego typu w Polsce. Hasło przyświecające tegorocznego forum to „AI – Cyber Creative". Podczas otwarcia zaprezentowana zostanie wystawa „Björk Digital”. Projekt wybitnej artystki, pionierki w dziedzinie sztuki, muzyki i technologii to seria prac zrealizowanych w technice VR.

Innowacyjna wystawa „Björk Digital”, to wizja Björk i współpracującego z nią artysty, Jamesa Merry’ego. W poznańskim Starym Browarze zobaczymy serię innowacyjnych prac w wirtualnej rzeczywistości, które pokazywane w kilku odsłonach, mają stanowić zapis emocjonalnej podróży artystki przez jej twórczość. Zobaczymy m.in filmy w reżyserii m.in. Michela Gondry’ego, Spike’a Jonze’a i Alexandra McQueena, a także "Stonemilker VR" - film nakręcony w Islandii przez wielokrotnie nagradzanego reżysera Andrew Huanga. Produkcja zaprezentuje Björk wykonującą pierwszy utwór z jej rekordowego albumu „Vulnicura”. "Mouth Mantra" w reżyserii Jesse’ego Kandy przeniesie widza w niezwykłe miejsce: wewnątrz ust Björk wykonującej utwór z albumu Vulnicura. Za to "Black Lake VR" w reżyserii Thomasa Huanga, został stworzony na zamówienie nowojorskiego muzeum MoMa. Wystawę „Björk Digital” będzie można oglądać do 31 października.

Oprócz wystawy, w ramach AFF tradycyjnie odbędą się warsztaty New School, otwarte wykłady Open University oraz New Market – targi młodych twórców. Motywem przewodnim jest hasło „AI – Cyber Creative”. Pomysłodawcą tegorocznej idei przewodniej i dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest już po raz trzeci W P Onak, Art.&Creative Director, multidyscyplinarny artysta, twórca agencji kreatywnej OCR Creation.

Każda kolejna edycja Art&Fashion Forum to ogromne wyzwanie. To wydarzenie dla tych, którzy chcą do świata wnieść coś nowego, mają w sobie młodzieńczy impuls, bezczelność, świeżość, przygodę. Nie podążają za trendami, ale mają odwagę, talent i pracowitość, by tworzyć coś własnego, bez oglądania się na wzorce. (...) Technologia, tak mocno wpływająca dziś zarówno na modę, jak i sztukę, w sposób naturalny przewija się od kilku lat. W tym roku idziemy o krok dalej – sztuczna inteligencja to zupełnie nowy poziom bytu, niosący tyleż ogromnych możliwości, co zagrożeń. Większa wolność wyboru, demokratyzacja dostępu do informacji czy nowe środki wyrazu, a z drugiej strony – odwieczne pytanie czy zdołamy kontrolować technologię na tyle, by cały czas służyła człowiekowi zamiast mu zagrozić… , mówi Grażyna Kulczyk, twórczyni Art&Fashion Forum.

P.S. Będziemy miały okazję zobaczyć wystawę „Björk Digital” już dziś! Śledźcie nasz profil @ellepolska na Instagramie!