Rozgrzewka powinna rozpoczynać każdy trening, niezależnie od tego jaki sport uprawiasz. Jeśli wydaje ci się, że to nie ma znaczenia, jesteś w wielkim błędzie. Rozgrzewka przyśpiesza gotowość naszego ciała do intensywniejszego wysiłku. Przygotowuje mięśnie do pracy i chroni przed kontuzjami. I co najważniejsze - sprawia, że trening jest znacznie berdziej efektywny, a ty podczas właściwych ćwiczeń spalasz więcej kalorii.

Rozgrzewka - przygotuj mięśnie do pracy

To jak efektywnie pracują mięśnie, zależy od ich temperatury. Nic nie podniesie jej szybciej, niż dobrze przeprowadzona rozgrzewka. Zwiększa się ciepłota ciała – a co za tym idzie mięśnie stają się lepiej ukrwione, sprawniejsze i zdolne do szybszego skurczu. Niska temperatura obniża pobudliwośc i wydolność mięśni. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Rozgrzewka wprowadza zmiany w tkance mięśniowej oraz w układzie więzadłowo-stawowym. Zwiększona elastyczność tkanki mięśniowej i więzadeł ochroni cię przed kontuzją. 

Rozgrzewka - co się dzieje w organizmie?

Nasz organizm działa jak jeden wielki mechanizm. Jeden trybik pociąga za sobą zmiany w całym ciele. Rozgrzewka sprawia, że pobudzane są ośrodki korowe i układ kierujący czynnościami narządów wewnętrznych. Oznacza to, że zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, przyśpiesza krążenie i szybciej oddychamy. Sygnały te docierają do wątroby, która w efekcie wydziela do krwi więcej cukrów, polepszając w ten sposób zaopatrywanie pracujących tkanek w substancje odżywcze.

Rozgrzewka - dwie części

Rozgrzewka powinna składać się z dwóch części. Pierwsza - ogólna, przygotowuje do wysiłku, podnosi temperaturę ciała oraz pobudza do działania mięśnie, stawy i narządy wewnętrze. Powinna trwać około 5 minut. Najlepiej postaw na lekki bieg i wymachy rąk oraz nóg. Druga część - specjalistyczna jest uzależniona od wysiłku jaki cię czeka. To do niego dopasowujesz właściwe ćwiczenia. Niezależnie od tego co robisz podczas rozgrzewki, powinnaś rozruszać wszystkie stawy i nie przesadzać z rozciąganiem. Tą część zostaw na zakończenie treningu.

Rozgrzewka - co robić?

Podczas ogólnej części postaw na bieg, następnie przejdź do tzw. skip A (bieg z wysokim unoszeniem kolan w górę, oraz skip C (biegu z wykopem nóg mocniej w tył) i pajacyki. Potem nieco zwolnij. Stań i rozgrzej wszystkie stawy. Zacznij od szyi (każda rozgrzewka przeprowadzana jest od góry). Następnie wymachy rąk w przód i w tył, krążenia przedramion, aby rozgrzać staw łokciowy. Kolejno przechódź do krążenia bioder, rozruszania stawów kolanowych i skokowych. Nie omijaj żadnego stawu! Na zakończenie rozgrzewki możesz delitaknie się rozciągnąć, nie przedłużając tego etapu i nie doprowadzając do "ostygnięcia" ciała. Nie zapominaj, że dobra rozgrzewka to absolutna podstawa. Poświęć na nią przynajmniej 10 - 15 minut.

 ĆWICZ BEZPIECZNIE - UBEZPIECZENIA SPORTOWE >>

Czytaj także:

Sekrety urody Alessandry Ambrosio>>

Interwały - najlepsze na odchudzanie?