Róża chińska może być wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu i wbrew wielu stereotypom nie jest wcale trująca. Wprawdzie jest to wymagająca roślina, jednak jeśli trochę się postaramy, odwdzięczy się niesamowitymi, barwnymi kwiatami, które już z daleka przyciągają uwagę. Przeczytaj jak pielęgnować różę chińską i dowiedz się skąd się wzięły przesądy na jej temat.

Ketmia, róża chińska, albo jeszcze inaczej hibiskus to różne nazwy tej samej rośliny. Należy ona do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Azji, jednak obecnie nie rośnie w stanie dzikim, jedynie w uprawie. Różę chińską można hodować zarówno w doniczce na parapecie, jak i w ogrodzie, na tarasie czy w oranżerii. Największą ozdobą tej rośliny są duże, kolorowe kwiaty o trąbkowatym kształcie. Są one niezwykle delikatne i zazwyczaj utrzymują się tylko jeden, maksymalnie dwa dni, jednak odpowiednio pielęgnowana róża chińska kwitnie na tyle intensywnie, że zachwyca swoimi kwiatami od wiosny aż do jesieni. Kwiat hibiskusa jest symbolem narodowym Korei Południowej, pojawia się w godle Hawajów i jest także symbolem Malezji. W tradycji hinduistycznej jest jednym z ziół wykorzystywanych w ofiarach ogniowych.

Róża chińska – charakterystyka, odmiany, cena

Hibiskus to roślina, która może przyjąć formę krzewu lub małego drzewka. Egzemplarze uprawiane w doniczkach zazwyczaj nie rozrastają się tak bardzo jak te wysadzone do ogrodu. Róża chińska ma błyszczące, ciemnozielone liście. Mogą mieć one różne kształty - koliste, lancetowate, gładkie lub ząbkowane na końcach. Największą ozdobą rośliny są piękne, delikatne kwiaty. Mogą być jednobarwne lub plamiste. Ich słupek i pręciki są ze sobą zrośnięte.

W zależności od odmiany róże chińskie mogą mieć kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, białym, żółtym czy nawet błękitnym. Do często spotykanych odmian róży chińskiej należy Red Heart o białych kwiatach, które u nasady są intensywnie bordowe. Pięknie prezentuje się Ardens, który ma pełne, różowe kwiaty o falbaniastych płatkach. Rzadziej spotykane są hibiskusy niebieskie lub fioletowe jak np. odmiana Lavender Chiffon.

Ceny hibiskusów są bardzo zróżnicowane. Niewielkie odmiany doniczkowe można kupić w sklepach ogrodniczych lub w kwiaciarniach za około 30-50 zł. Nieco mniej (od 10 do 20 zł) zapłacimy za sadzonki tej rośliny przeznaczone do posadzenia w ogrodzie. Można też spotkać całkiem spore i okazałe hibiskusy w dużych donicach, których ceny sięgają nawet ponad 200 zł.

Róża chińska – pielęgnacja

Róża chińska jest bardzo wrażliwa. Niekorzystne dla niej warunki - zimno, przeciągi, wahania temperatur, a nawet zmiany takie jak np. przeniesienie w inne miejsce, powodują opadanie kwiatów i pąków. Roślina potrzebuje obfitego podlewania, jednak przelanie może sprawić, że jej korzenie zaczną gnić. Zakurzone liście hibiskusa doniczkowego można przecierać wilgotną szmatką, bardzo dobrze robi im także spryskiwanie. Używamy do tego zwykłej wody, nie należy stosować żadnych chemicznych nabłyszczaczy. Co pewien czas roślinę trzeba nawozić. Wystarczą do tego podawane regularnie, niewielkie ilości płynnego nawozu do roślin doniczkowych, a w okresie kwitnienia do roślin kwitnących. Ketmii nie nawozimy zimą ani, przez jakiś czas po przesadzeniu.

Hibiskus musi mieć odpowiednie stanowisko - spokojne i osłonięte. To roślina, która wymaga dużo miejsca i dobrego oświetlenia. Młodym egzemplarzom pełne słońce może zaszkodzić, ale te starsze, które aktualnie są w okresie kwitnienia, potrzebują go bardzo dużo. Ważne jest jednak, aby światło było rozproszone. Zbyt silne promienie słoneczne skoncentrowane w jednym punkcie, mogą spowodować poparzenie liści.

Aby ketmia pięknie zakwitała co rok, trzeba zadbać o zapewnienie jej odpowiednich warunków zimą. Hibiskus domowy w okresie po kwitnieniu potrzebuje nieco niższej temperatury. Idealnie będzie postawić go w jasnym miejscu gdzie jest 12-15°C. Gdy jest za ciepło liście stają się żółte i zaczynają opadać. W tym okresie róży chińskiej wystarczy podlewanie raz na tydzień. Aby roślina przetrwała zimę w ogrodzie, konieczne jest jej okrycie, które zabezpieczy ją przed mrozem.

Róża chińska – przycinanie

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku róży chińskiej, jest jej odpowiednie przycinanie. Obcięcie starych pędów wzmacnia hibiskusa, zapewnia mu ładny, zwarty pokrój i sprawia, że roślina obficiej kwitnie. O ile w przypadku ketmii w doniczce wystarczy tylko usuwanie uschniętych pędów, dla róży chińskiej w ogrodzie konkretne i regularne przycinanie jest koniecznością.

Dobrym momentem na przycięcie ketmii jest jej przesadzanie. Młodym roślinom przycinamy lekko pędy, aby zdrowo rosły i ładniej rozkrzewiły. Starsze egzemplarze można przycinać silniej w celu ukształtowania. Odpowiednio formowana i przycinana róża chińska może przyjąć kształt drzewka. Starsze pędy z czasem drewnieją i pokrywają się korą. Pamiętajmy, że róża chińska nie kwitnie na zdrewniałych częściach.

Róża chińska ogrodowa, która ma ponad dwa lata, koniecznie musi być przynajmniej raz do roku przycinana. Najlepiej jest robić to wiosną, zanim jeszcze roślina zacznie wypuszczać nowe pędy. Ogólnie obowiązuje zasada, że stare pędy skraca się o połowę.

Róża chińska – rozmnażanie

Rozmnażanie róży chińskiej nie jest trudne. Sadzonki pobiera się z wierzchołków rośliny w okresie od maja do czerwca. Ukorzenia się je w wodzie lub w piasku zmieszanym z podłożem i z dodatkiem ukorzeniacza. Żeby roślinka wypuściła korzenie potrzebuje temperatury 24-26°C. Podłoże musi być wilgotne, powinno się też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza.

Jeśli przykryjemy pojemnik z młodymi sadzonkami ketmii, ukorzenią się one szybciej, trzeba jednak pamiętać, że folia lub szklana pokrywa nie mogą dotykać listków. Po około 3-4 tygodniach powinny pojawić się młode pędy. Roślinę można wtedy przesadzić do doniczki.

Hibiskus można też rozmnażać poprzez nasiona. Zbiera się je późną jesienią, kiedy zrobi się już chłodniej - dzięki temu będą lepiej kiełkować kiedy znajdą się w cieple. Nasiona róży chińskiej dobrze jest przed zasadzeniem włożyć na chwilę do ciepłej wody. Następnie umieszczamy je w ziemi na głębokość około 1-2 cm. Doniczka powinna mieć około 10 cm średnicy.

Róża chińska – choroby

Róża chińska jest bardzo podatna na choroby i ataki różnych szkodników. Białe lub czerwonawe plamy pojawiające się na kwiatach i młodych pędach ketmii to szara pleśń, natomiast skupiska malutkich, zielonych owadów, oznaczają, że roślinę zaatakowały mszyce.

Jeśli pojawią się żółte plamy na liściach i delikatna pajęczynka od spodu, oznacza to, że naszego hibiskusa zaatakowały przędziorki. To malutkie pajęczaki, które trudno dostrzec gołym okiem. Zaatakowane przez nie liście usychają i opadają.

Do szkodników, które często pojawiają się na róży chińskiej należą też wciornastki. To smukłe, niezwykle ruchliwe owady, które żerują na spodniej stronie liści. O obecności tych szkodników świadczą srebrno-żółtawe przebarwienia na liściach, pojawiające się wzdłuż nerwów.

Róża chińska – przesądy

Przez wiele lat hibiskusy nie cieszyły się dobrą sławą. Twierdzono, że róża chińska jest trująca, powoduje raka i inne choroby, a trzymanie jej w domu przynosi pecha. Przesądy te były szczególnie rozpowszechnione w latach 60. XX wieku i sprawiły, że pomimo niezwykłej urody hibiskusa, mało kto decydował się na jego hodowlę. Skąd wzięły się takie przekonania na temat tej rośliny?

Na korytarzu jednego ze szpitali rosła piękna i okazała róża chińska, która zachwycała pacjentów i ich gości do tego stopnia, że co chwilę ktoś obrywał roślince gałązki na sadzonki. Pracownicy szpitala ustawili wiec przy hibiskusie tabliczkę z ostrzeżeniem, aby go nie dotykać, gdyż jest to roślina trująca i szkodliwa dla zdrowia.

W taki właśnie sposób kwiat ten zyskał negatywną opinię, która rozniosła się do tego stopnia, że nawet jeszcze dziś niektórzy wolą nie trzymać róży chińskiej w swoim mieszkaniu. Warto jednak wiedzieć, że badania naukowe całkowicie zaprzeczają, jakoby hibiskus miał mieć jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie.