Prezerwatywa to bez wątpienia najtańszy, najbardziej dostępny i najczęściej stosowany środek antykoncepcyjny. Główną zaletą prezerwatywy jest to, że chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Innym atutem prezerwatyw jest ich różnorodność – mogą się różnić materiałem, z którego je zrobiono, kształtem, smakiem, kolorem czy dodatkowymi właściwościami. Pewne ulepszenia sprawiają, że seks może być nie tylko bezpieczniejszy, ale także przyjemniejszy. Zatem przejdźmy do rodzajów:

Rodzaje prezerwatyw: lateksowe

Najpowszechniejszy rodzaj prezerwatyw na rynku. Są wykonane z lateksu, czyli naturalnego kauczuku. Rozciągliwe, nieprzepuszczalne. Jednak nie każdemu mężczyźnie mogą przypaść do gustu z racji swojej grubości – wielu narzeka, że pogarsza to stosunek. Problemem jest też to, że potrafi wywołać silne reakcje uczuleniowe u kilku procent populacji mężczyzn.

Rodzaje prezerwatyw: nielateksowe

Ten rodzaj prezerwatywy jest dobry nie tylko dla mężczyzn, którzy są uczuleni na lateks, ale także dla tych, co chcą polepszyć swoje doznania podczas stosunku. Są cieńsze (kondom jest niemal niewyczuwalny), co sprawia, że seks odczuwa się bardziej naturalnie. Prezerwatywa wykonana jest z poliizoprenu.

Rodzaje prezerwatyw: kolorowe i o różnych kształtach

Panowie, którzy chcą zaskoczyć swoją partnerkę bardziej wyszukaną prezerwatywą, mogą uderzyć w te rejony. Do wyboru są różnego rodzaju kolory (czarny, złoty), ale też i kształty. Pomysłowość niektórych producentów zadziwia – jedna firma sprzedaje kondomy, które wyglądają jak smoking, a inna w formie dinozaura. Nie brakuje też świecących w ciemności prezerwatyw.

Rodzaje prezerwatyw: nawilżane

Takie prezerwatywy są pokryte lubrykantem na zewnątrz i w środku, co pomaga przy stosunku. Jest także bardzo użyteczną pomocą, gdy partnerka przejawia problemy z suchością pochwy.

Rodzaje prezerwatyw: rozgrzewające lub chłodzące

Te kondomy zawierają substancję, która pozwala uzyskać efekt rozgrzewający lub chłodzący na skórze. Żel sprawia, że doznania są intensywniejsze i mocno wychodzące poza rutynę.

Rodzaje prezerwatyw: z wypustkami

Prążkowana powierzchnia tych prezerwatyw sprawia, że doznania obojga partnerów są znacznie mocniejsze. Szczególnie warto sięgać po prezerwatywy z wypustkami u podstawy, które stymulują łechtaczkę, co ułatwia kobiecie osiągnięcie orgazmu.

Rodzaje prezerwatyw: smakowe i zapachowe

Nie brakuje też takich prezerwatyw, które oddziałują na zmysły węchu i smaku. Wersja np. ze smakiem owocowym sprawia, że seks oralny może być dla wybranych kobiet przyjemniejszym doświadczeniem. Miłość francuska może mieć swój smak. Podobnie jest z zapachem.

Rodzaje prezerwatyw: przedłużające stosunek

Panowie, którzy mają w zwyczaju kończyć szybciej mogą się zwrócić w stronę tej prezerwatywy, która za sprawą substancji o nazwie benzokaina opóźnia wytrysk. Jest ona umieszczona w zbiorniczku na końcu prezerwatywy.

Jak poprawnie założyć prezerwatywę? 

Zakładanie prezerwatywy nie jest szalenie skomplikowaną sprawą, ale niejedna osoba może mieć z tym problem. Szczególnie chodzi o mężczyzn, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z seksem. Ale nie ma sensu się zrażać – tę czynność można szybko opanować.

Przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania trzeba uważać, by jej nie uszkodzić – otwieramy ostrożnie od strony ząbkowanej. Raczej nie warto robić tego zębami, bo można uszkodzić kondom. Jak się już udało nam to zrobić, to rozwijamy zrolowany kondoma dopiero w trakcie nakładania na członek. Rzecz jasna musi odbywać się to w stanie pełnego wzwodu, przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Zrolowana część kondoma powinna znajdować się na zewnątrz. Jeśli chcesz się upewnić, że nie założysz go na lewą stronę, to lekko dmuchnij w niego.

Końcówkę kondoma należy ścisnąć tak, aby usunąć z niej powietrze i nie puszczając jej założyć prezerwatywę na penisa, rozwijając ją drugą ręką. Warto wspomnieć, że jeśli podczas stosunku prezerwatywa zaczyna się zwijać, to musisz ją od razu rozwinąć z powrotem.

Po ejakulacji należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy penisa i ostrożnie go wycofać, tak aby kondom nie pozostał na swoim miejscu.

Kiedy prezerwatywa może zaszkodzić?

Wspominaliśmy już, że prezerwatywy lateksowe mogą uczulać. Reakcja alergiczna na lateks przejawia się zazwyczaj w postaci wysypki na prąciu. U kobiet z kolei występuje silny świąd warg sromowych. Niewskazane jest również, by używali je panowie z zaburzeniami wzwodu.

Prezerwatywa nie jest idealnym środkiem antykoncepcyjnym, ale żaden inny nie ma zdolności zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, więc już z tego faktu warto z niego korzystać. Inna sprawa, że dzięki różnorodności, potrafi zaoferować wiele interesujących doznań.

ZOBACZ: Rozmiary prezerwatyw: jak dobrać odpowiedni dla siebie? Jak dopasować prezerwatywę do członka?

CZYTAJ TEŻ: Męski punkt G: gdzie jest i jak go stymulować?

WIĘCEJ O SEKSIE: Jak radzić sobie z przedwczesnym wytryskiem?