„M 39” Wojciecha Fangora to najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce. Dotychczasowy rekord na polskim rynku sztuki należał do Stanisława Wyspiańskiego. W ubiegłym roku jego „Macierzyństwo” sprzedało się w DESA Unicum za 4,366 miliona zł. Obraz został namalowany w 1969 roku na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum. Płótno jest niezwykłe, bo artysta stworzył tylko kilka obrazów, na których wykorzystał motyw rozety.


To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – powiedział Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum. 


Już 6 grudnia odbędzie się kolejna aukcja z cyklu Sztuka Współczesna. Tym razem zostaną zaprezentowane prace klasyków awangardy po 1945 roku. Na sprzedaż trafi m.in. praca Marii Jaremy, której obraz „Formy”, sprzedany na aukcji we wrześniu tego roku za 1 003 000 zł stał się zarazem najdrożej sprzedanym w Polsce obrazem stworzonym przez kobietę. Na aukcji 6 grudnia pojawią się również prace innych wybitnych artystów, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Jana Tarasina, Kazimierza Mikulskiego, Leona Tarasewicza czy Teresy Pągowskiej.