Radamel Falcao: kariera, drużyna


Santa Marta to najstarsze kolumbijskie miasto oraz popularne miejsce wycieczek turystycznych. Urodził się w nim uznawany za jednego z najlepszych kolumbijskich zawodników- Carlos Valderrama. Rekordzista pod względem liczby występów w reprezentacji (111). 25 lat później, w tym samym mieście na świat przyszedł Radamel Falcao.

Początki kariery popularnego „El Tigre” sięgają 1999 roku. Zadebiutował wtedy w kolumbijskiej drużynie Lancerosa Boyaca, grającej w Primera B, drugim poziomie rozgrywkowym. Kluczowym aspektem tego debiutu jest fakt, że Radamel miał wtedy zaledwie 13 lat. Tym samym przeszedł do historii jako najmłodszy gracz w lidze kolumbijskiej.

W 2001 roku trafił do argentyńskiej drużyny River Plate, gdzie rozpoczął swój pierwszy epizod w poważnej piłce. Ze względu na młody wiek dopiero w 2005 roku udało mu się zadebiutować w pierwszej drużynie. Już w swoim pierwszym meczu zdobył dwie bramki. Jednak jego momenty chwały w argentyńskiej piłce nadeszły w sezonie 07/08 oraz 08/09. Na przestrzeni tych lat udało mu się zdobyć ponad 30 goli dla River Plate. Wtedy już było wiadome, że nadszedł czas na europejską piłkę.


Swoją przygodę w europejskiej piłce rozpoczął od Portugalii i klubu FC Porto. Jego dorobek w pierwszym sezonie w barwach popularnych Smoków wyglądał niesamowicie imponująco. Zdobył 34 gole w 43 występach. A wszystko to było przedsmakiem tego, co osiągnął w sezonie 2010/2011. Wraz z FC Porto sięgnął po potrójną koronę zdobywając mistrzostwo Portugalii, krajowy puchar oraz Ligę Europy. Na domiar wszystkiego w rozgrywkach europejskich zdobył 17 goli w 14 meczach ustanawiając nowy rekord.

Niesamowite osiągnięcia i wyniki Falcao sprawiły, że wówczas 25-letni napastnik stał się jednym z najbardziej pożądanych zawodników na rynku transferowym. Ostatecznie w 2011 roku trafił do Hiszpanii, do Athletico Madryt. W barwach Rojiblancos zdobył 70 goli w 91 spotkaniach. Jednak największym sukcesem było ponowne wygranie Ligi Europy z tytułem króla strzelców tych rozgrywek.

W 2013 roku bramkostrzelny, kolumbijski napastnik stał się głównym celem transferowym klubu z Księstwa Monako. Ówczesny beniaminek Ligue 1 był w stanie wyłożyć na stół kwotę rzędu 60 milionów euro. Tym samym przenosząc się do miasta położnego w Riwierze Francuskiej znalazł się na liście 10 najdroższych piłkarzy świata.

Pomimo wielu zapewnień ze strony Falcao, o słuszności transferu do Monako nie udało mu się spełnić pokładanych w nim nadziei. Po bardzo przeciętnym pierwszym sezonie w lidze francuskiej El Tigre postanowił na jakiś czas zmienić środowisko, aby ponownie odnaleźć swoją strzelecką formę. Wybór padł na Wyspy Brytyjskie.

Jego przygoda z angielskimi klubami nie należy do zbyt udanych. W pierwszej kolejności trafił na wypożyczenie do Manchesteru United. Jeden z głośniejszych transferów tamtego okienka okazał się całkowitym niewypałem. Falcao zdobył zaledwie 4 bramki w barwach czerwonych diabłów. Rok później przeniósł się do niebieskiej części Londynu. Okazało się, że w Chelsea poszło mu jeszcze gorzej. Niegdyś bramkostrzelny napastnik tylko raz umieścił piłkę w siatce w barwach The Blues.


Po nieudanej przygodzie w angielskiej piłce Radamel powrócił do AS Monaco. Rozegrał tam łącznie 140 spotkań, zdobywając 83 bramki. Jego bilans zdobyczy bramkowej w lidze francuskiej nie wygląda najgorzej. Warto jednak podkreślić, że transfer do Księstwa Monako był podyktowany głównie aspektami finansowymi. Klub sprzedający Falcao (Athletico Madryt) nie był w stanie zagwarantować tak wysokiej tygodniówki.

Ostatecznie w 2019 roku trafił do Galatasaray, klubu z ligi tureckiej. W ubiegłym sezonie zdobył 11 bramek w 22 spotkaniach. Jednak kariera 34-letniego Kolumbijczyka zmierza już ku końcowi.
 

Radamel Falcao: zarobki


Zarobki piłkarzy w obecnych czasach to bardzo kontrowersyjny temat. Milionowe kwoty, które są podawane w mediach, jednoznacznie pokazują, że w nowoczesnej piłce nożnej pieniądze odgrywają kluczową rolę. W przypadku Falcao aspekt finansowy również miał znacznie.

Gdy w 2013 roku przenosząc się z Athletico do Monaco jego pensja uległa ogromnej podwyżce. Według rankingu Forbes z 2014 odnośnie najlepiej zarabiających piłkarzy świata El Tigre znalazł się na 5. miejscu. Jego roczne dochody wynosiły 26 milionów dolarów. Wyprzedziły go jedynie takie gwiazdy jak Neymar, Ibrahimovic, Leo Messi czy też Cristiano Ronaldo.


Po 5 latach spędzonych w Monaco przeniósł się do Turcji, gdzie jego roczne zarobki miały oscylować w granicach 5,5 milionów euro rocznie. Warto podkreślić, że Falcao nigdy nie zdecydował przenieść się do Chin. Kluby z ligi chińskiej w ostatnich latach sprowadzały popularnych piłkarzy z Europy, aby zwiększyć prestiż i przyciągnąć wielu kibiców. Zawodnicy z Europy skuszeni zarobkami sięgającymi ponad 20 milionów euro rocznie decydowali się na takie transfery.
 

Radamel Falcao: życie prywatne i żona


Radamel Falaco Garcia Zarate został nazwany tak na cześć jednego z wielkich brazylijskich piłkarzy, Paulo Roberto Falcao. Jego imię pozostało takie samo, jak jego ojca- Radamela Garcia, który niegdyś grał jako środkowy obrońca w reprezentacji Kolumbii. W wieku 21 lat kolumbijski napastnik poślubił argentyńską piosenkarkę i modelkę Lorelei Taron. Poznał ją za czasów gry w Argentynie dla River Plate.

Falcao, razem ze swoją żoną, mają czwórkę dzieci: Dominique, Desirée oraz Annette to trzy córki, które urodziły się na przestani 2013, 2015 i 2017 roku. Niedawno, we wrześniu 2020 roku, narodził im się pierwszy męski potomek, Jebediah.


W swojej bogatej piłkarskiej karierze kapitan reprezentacji Kolumbii ma nieprzyjemny epizod związany z problemami z prawem. W 2017 roku na światło dzienne wypłynęły informację o oszustwach podatkowych jakich dokonał Falcao w latach 2012-2013 za czasów gry w Athletico. Został oskarżony o defraudację ponad 5 milionów euro dzięki kreatywnemu rozliczaniu umów dotyczących jego wizerunku. Ostatecznie w 2018 roku został skazany przez hiszpański sąd na 16 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i 9 milionów grzywny.
 

Radamel Falcao: Instagram, Twitter  

Falcao jest jednym z najpopularniejszych sportowców w Kolumbii. Jego profile na Twitterze i Instagramie obserwuje, w sumie, ponad 30 milionów osób. Radamel bardzo identyfikuje się z przywiązaniem do Boga i swojej rodziny. Na swoim profilach bardzo często udostępnia zdjęcia ze swoimi dziećmi i żoną.

Na swoim profilu na Instagramie promuję inicjatywę #SinHambreEnCasa, która została stworzona po to, aby Kolumbijczycy mogli przekazywać darowizny i pomagać ludziom najbardziej dotkniętych pandemią koronowirusa. Cała akcja wspierana jest przez fundację charytatywną samego piłkarza.
 

Radamel Falcao: ciekawostki


Najskuteczniejszy napastnik reprezentacji Kolumbii jest ostatnią nadzieją ludzkości na ratunek przez zagładą kosmitów. Brzmi to groteskowo i irracjonalnie, jednak taki scenariusz jest możliwy. Wystarczy ściągnąć grę „Falcao vs Aliens” na swój smartphone. W 2014 roku we współpracy z jedną z wytwórni gier Kolumbijczyk stał się bohaterem własnej gry.

Za czasów gry w AS Monaco Falcao grał razem z reprezentantem polski, Kamilem Glikiem w jednej drużynie. Polak okazał się być dobrym kolegą nie tylko na boisku, ale również poza nim. Pomagał Radamelowi załatwić sprawy w polskiej ambasadzie. Wszystko to związane jest z polskimi korzeniami żony Falaco. Jak się okazało, dziadek od argentyńskiej piosenkarki pochodził z Polski. Z tego względu Kamil Glik pomagał w załatwieniu polskiego obywatelstwa dla dzieci od Kolumbijczyka.


W 2019 roku w jednej z wypowiedzi dla France Football Radamel Falcao zadeklarował, że po zakończeniu kariery piłkarskiej chciałby spróbować swoich sił w baseballu. Odniósł się wtedy do czasów swojego dzieciństwa, kiedy wychowywał się w Wenezueli, gdzie baseball swego czasu był sportem narodowym.

Kto wie, jak dalej potoczyłaby się kariera Radamela Falcao, gdyby został w Athletico Madryt i grał dłużej w klubie z europejskiego topu. Pomimo całkiem niezłych liczb w AS Monaco może wydawać się, że transfer do ligi francuskiej był krokiem w tył w jego karierze. Dotychczas w swojej ligowej karierze w 490 spotkaniach zdobył 287 bramek, co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem. Poza boiskiem to postać, która udziela się charytatywnie i nie kryje się ze swoją ogromną miłością do dzieci i żony.