O pszczołach i innych zapylaczach mówi się coraz więcej. W końcu to dzięki nim możemy cieszyć się smakiem owoców i nie tylko (trzy czwarte tego, co jemy, zależne jest od pracy tych owadów), to im zawdzięczamy ukwiecone łąki czy parki, a ponad 200 z 470 gatunków pszczół jest zagrożone wyginięciem. W sieci prężnie działa akcja społeczna Greenpeace - Adoptuj Pszczołę, organizowane są też sadzenia kwiatów przyjaznym pszczołom i rozdawanie dla rolników bezpłatnych nasion roślin, które tworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających. Nie tak dawno pisałyśmy o najmniejszym McDonald's na świecie w Szwecji - zamiast hamburgerów czy frytek pszczoły znajdą w nim ramki z plastrami miodu (zobaczcie>>>). Już kilka lat temu głośno było o hotelach dla pszczół zaprojektowanych przez Pawła Jasiewicza. Teraz do ratowania zapylaczy dołączyła także marka Soplica.

Projekt Soplicy „Pszczele azyle” powstał we współpracy z  Rob in Wood – Niepokorną Stolarką i jednym z najbardziej znanych stolarzy w Polsce - Darkiem Stolarzem. W efekcie stworzono drewniane konstrukcje, które rozmieszcono na terenie Warszawy i okolic. Do ich wykonania użyto drewna z polskich lasów, a wnętrze wypełniono trzciną, drewnem z odpowiednio nawierconymi otworami i cegłą dziurawką, drobnymi gałązkami oraz szyszkami modrzewiowymi, w których dzikie pszczoły mogą budować swoje gniazda. Jak podkreślają ich twórcy, wykorzystanie tak różnorodnych materiałów sprzyja zasiedlaniu hoteli przez owady, a dodatkowo w każdym domku zaaranżowano specjalną przestrzeń dla trzmieli. "Niezwykle istotne było również, aby po kilku latach funkcjonowania hotele uległy naturalnemu procesowi rozkładu i nie stały się kłopotliwym odpadem. Użyliśmy, więc do ich stworzenia wyłącznie naturalnego, polskiego drewna oraz przyjaznych owadom i całemu środowisku preparatów impregnujących" – powiedział Maciej Kupś z Rob in Wood.

Hotele dla pszczół / mat. prasowe

Hotele wykorzystywane w projekcie „Pszczele Azyle” zostały pozytywnie zaopiniowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, które od lat angażuje się w działania na rzecz pszczół. Wraz z budową domków ruszyła kampania "Pszczele azyle" - jej celem jest edukacja na temat roli zapylaczy. Soplica namawia do wsparcia owadów - niewielkim kosztem możemy im pomóc. Jak? Na przykład poprzez wystawienie na balkonach poidełek czy sadzenie w naszych ogródkach miododajnych kwiatów.

Więcej o akcji przeczytacie na stronie na www.pszczeleazyle.pl.