Pstrąg ma bladoróżowe, delikatne w smaku i chude mięso. W porównaniu do innych ryb słodkowodnych - dostarcza cennych kwasów omega-3, ważnych w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Jest to także jedyna ryba słodkowodna rekomendowana przez dietetyków osobom z problemami krążeniowymi. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią tłustych gatunków morskich. Pstrąg dostarcza pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka przy stosunkowo niewielkiej kaloryczności (pstrąg strumieniowy ma 97 kcal w 100 gramach mięsa, tęczowy zaś – 160 kcal w takiej samej ilości).

Pstrąg pieczony w piekarniku - przepis

Przepisy na pstrąga pieczonego w piekarniku różnią się między sobą dodatkami, jednak podstawowe zasady pozostają takie same. Poniższa wersja jest na tyle uniwersalna, że łatwo ją modyfikować pod kątem własnych upodobań.

Aby przygotować pstrąga pieczonego w piekarniku, należy przygotować:

  • 4 wypatroszone pstrągi
  • 1 cytrynę
  • olej lub masło
  • natkę pietruszki lub koperek
  • sól i pieprz

Wypatroszone ryby należy dokładnie umyć z zewnątrz i w środku zimną wodą. Do pstrągów włożyć kawałek masła lub natrzeć wnętrze oliwą, a także doprawić solą oraz pieprzem. Dołożyć również gałązkę natki pietruszki w całości. Cytrynę pokroić w plastry, włożyć kilka kawałków do każdej ryby. Tak przygotowaną posmarować tłuszczem, oprószyć solą i pieprzem również z zewnątrz. Za pomocą bardzo ostrego noża wykonać niewielkie nacięcia na skórce w poprzek. Miejsca te dodatkowo zabezpieczyć oliwą albo masłem.

Pstrągi ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i włożyć do piekarnika. Przyjmuje się, że średniej wielkości ryby wystarczy piec przez około 30 minut w temperaturze 250 stopni.

Jak zrobić pstrąga?

Przygotowanie pstrąga z piekarnika będzie znacznie prostsze w przypadku ryby już wypatroszonej. Czasem trzeba ją dodatkowo oczyścić, a zawsze starannie wypłukać. Rybę w całości uzupełniać można różnymi dodatkami. W przepisie wyżej do środka trafił tłuszcz, cytryna i natka pietruszki, ale z powodzeniem można użyć innych ziół, czosnku, limonki. Ważne, aby natrzeć rybę solą: zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Ciekawym pomysłem jest włożenie do tuszki masła ziołowego. Wystarczy miękkie masło wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i posiekanym koperkiem, dokładnie wtłaczając składniki w tłuszcz. Taką masę można włożyć do środka oraz poukładać w nacięcia na wierzchu ryby. Skórkę dodatkowo można posmarować stopionym masłem.

Miłośnicy intensywniejszych, ziołowych smaków polubią z pewnością pstrąga zamarynowanego przed pieczeniem. Wystarczy wymieszać około 4 łyżek oleju rzepakowego, 5 łyżek sosu sojowego słodkiego, 3 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i 2 łyżeczki estragonu lub koperku. Po połączeniu składników marynata powinna odstać kilkadziesiąt minut, aby wszystkie smaki dobrze się połączyły. Oczyszczoną z łusek i ości rybę standardowo trzeba umyć i osuszyć, a następnie ułożyć skórą do góry w żaroodpornym naczyniu. Niektórzy wolą w tym wariancie podzielić tuszkę na kawałki. Niezależnie od wersji, mięso ryby należy zalać marynatą i odstawić na pół godziny w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki. Po tym czasie można piec! Najlepiej robić to przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Taka marynata sprawdzi się nie tylko w przypadku pstrąga z piekarnika. Można ją również wykorzystać do ryby grillowanej.

Piekąc rybę w całości, warto dorzucić do niej młode ziemniaki przekrojone na połówki oraz warzywa korzeniowe jako dodatek. Do takiego dania doskonale pasują też ziemniaki z wody, ryż lub bagietka oraz wszelkiego rodzaju surówki.

Jak upiec pstrąga?

Dobry pstrąg z piekarnika to taki, który jest soczysty, delikatny i lekki. Mięso z łatwością powinno oddzielać się od skóry i ości.

Najczęściej spotykane w przepisach instrukcje zakładają, że rybę w całości należy piec w wysokiej, sięgającej 220-250 stopni Celsjusza temperaturze. Sprawi to, że danie gotowe będzie stosunkowo szybko, ryba zachowa chrupiącą skórkę, ale - dzięki obecności tłuszczu - nie wyschnie. W przypadku podzielenia pstrąga na kawałki czas można skrócić, a temperaturę obniżyć do 180 stopni.

Ryby najlepiej jest piec na środkowej półce piekarnika: duże nawet przez około 40 minut od czasu, gdy temperatura w środku ponownie wzrośnie po wstawieniu blachy, średnie nieco krócej - 30 minut. W każdym przypadku trzeba jednak kontrolować sytuację, aby nie przypalić lub nie przesuszyć mięsa.

Niektóre przepisy sugerują, aby pstrąga piec szczelnie owiniętego folią aluminiową. Jeśli jednak skórka ma się ładnie zarumienić, znacznie lepiej jest zrezygnować z tego pomysłu na rzecz uformowania z folii korytka dookoła. Skórkę można w takiej sytuacji dodatkowo posmarować przed pieczeniem stopionym masłem.

Jak podawać pstrąga z piekarnika?

Świetnie wygląda w wersji minimalistycznej, na białym półmisku ozdobiony gałązką ziół lub cytryną. W wariancie rustykalnym można postawić go na stole w blasze lub naczyniu żaroodpornym, w którym ryby się piekły. To znakomita propozycja na co dzień, ale także na spotkanie z przyjaciółmi czy na świąteczny obiad.