Nie wyobrażamy sobie lata bez słodkich, owocowych deserów! Ciasta, tarty, ale przede wszystkim lody - kto im się oprze? Nie musisz już kupować sorbetów. Spróbuj zrobić je sama - przepisy na lody są dziecinnie proste. Jedyne czego potrzebujesz to specjalne pojemniczki. Reszta zależy tylko od ciebie!

Od kilku sezonów trwa boom na lody nie-owocowe. Próbowaliście już ogórkowe, paprykowe albo marchewkowe? Ze smakami możesz również pooeksperymentować w kuchni. Specjalnie dla was ziołowa marka Baziółka przygotowała przepisy na lodyananasowe z czerwoną bazylią, rukolowe z truskawką, rozmarynowe, bazyliowe z jagodami, kokosowe z kolendrą, trawą cytrynową i limonką oraz na tymiankowe z oliwą z oliwek, miodem i cytryną.

Lody ananasowe z czerwoną bazylią

• 400 ml soku ananasowego
• kawałek świeżego ananasa
• listki czerwonej bazylii oberwane z 1 doniczki

Ananasa pokrój na małe kawałeczki. Do pojemniczków na lody wlej sok, do 3/4 wysokości. Wrzuć kawałki owocu i listki bazylii. Zamrażaj przez kilka godzin.

Lody rukolowe z truskawkami

• 2 doniczki rukoli
• garść świeżych truskawek
• 400ml wody
• 3 łyżki brązowego cukru

Zmiksuj rukolę z wodą i cukrem. Truskawki pokrój na małe kawałeczki i powkładaj na dno pojemniczków do lodów. Uzupełnij rukolową wodą i włóż do zamrażarki na kilka godzin.

 fot. Kamil Zieliński

Lody rozmarynowe
250g cukru
500g śmietanki
500g mleka
12 żółtek
3 gałązki rozmarynu

Zaparz gałązki rozmarynu w ciepłym mleku i śmietance. W osobnej misce połącz żółtka z cukrem. Usuń rozmaryn i powoli dolewaj ciepłą miksturę do żółtek. Podgrzej całość do 85 st.C. Przecedź i ostudź. Napełnij pojemniczki na lody i wstaw do zamrażarki na kilka godzin.

Lody bazyliowe z jagodami

500g ulubionych lodów waniliowych,
doniczka bazylii,
skórką z połowy cytryny,
mała garść mrożonych jagód

Zmiksuj lody z bazylią i skórką z cytryny. Wmieszaj jagody i napełnij pojemniczki do lodów. Zamrażaj przez kilka godzin.


Lody kokosowe z kolendrą, trawą cytrynową i limonką

400ml mleczka kokosowego
doniczka kolendry
1 małe kłącze trawy cytrynowej
skórka z 1 limonki
2 łyżeczki miodu

Obierz trawę cytrynową z twardych liści, zostawiając jedynie białą część. Rozgnieć trzonkiem noża lub tłuczkiem i posiekaj bardzo drobno. Wmieszaj w mleczko kokosowe razem z listkami kolendry, startą skórką z limonki i miodem. Napełnij pojemniczki do lodów i zamrażaj, najlepiej przez noc.

Lody tymiankowe z oliwą z oliwek, miodem i cytryną

500g ulubionych lodów śmietankowych lub waniliowych
listki tymianku oberwane z 3/4 doniczki
3 łyżki oliwy z oliwek
łyżka miodu
skórka z 1/2 cytryny

Lody zmiksuj z oliwą, miodem i skórką z cytryny. Wmieszaj listki tymianku i przelej masę do pojemniczków na lody. Zamrażaj przez kilka godzin.