Różnica w smaku 

W poradnikach dotyczących wyboru idealnego ekspresu, jako podstawowy czynnik rozróżniający od siebie urządzenia, podaje się smak naparu, jaki przygotowują. Brzmi dość oczywiście, ale czy jeśli nie jesteśmy wybrednymi kawoszami, to ta różnica też będzie ona tak wyczuwalna? Marcin Rusnarczyk, Mistrz Polski Baristów i ekspert marki Nivona twierdzi, że może być kolosalna. "Ten sam rodzaj kawy zaparzony w innych typach ekspresów może mieć odmienny smak i aromat. Kluczowy jest czas kontaktu kawy z gorącą wodą. W przypadku ekspresów przelewowych czas parzenia jest najdłuższy i wynosi od 3 do 6 minut. Warto pamiętać, że im ten czas jest krótszy, tym lepiej, bo dzięki temu do naszego naparu nie przedostaną się między innymi zbyt duże ilości goryczy.  Dla tych, którzy szukają bardziej intensywnych aromatów polecam ekspresy ciśnieniowe. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia skraca się czas parzenia kawy i dzięki temu otrzymamy zbalansowany i aromatyczny napar. W każdym przypadku podstawą dobrego smaku jest przygotowanie naparu ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego smak kawy z kapsułek jest dla niektórych niewystarczający" - mówi. 

Które ziarna? 

Ich wybór jest ogromny, a skoro odgrywają największą rolę w procesie przygotowywania kawy, to warto byłoby wiedzieć, które będą najlepsze. Najlepszym wyborem będzie 100-procentowa Arabica, ale Marcin Rusnarczyk rozróżnia jeszcze wybór odpowiednich ziaren pod typ konkretnego ekspresu: "Do ekspresów przelewowych powinniśmy stosować kawy jasno lub średnio palone. Przy tej metodzie nie polecam ciemno palonych ziaren, bo po zaparzeniu uzyskamy nieprzyjemny smak goryczy. Na rynku są już dostępne kawy specjalnie przygotowane pod ekspresy przelewowe. Pamiętajmy też, że kawa z przelewu ma prawie dwa razy więcej kofeiny niż kawa z ekspresu ciśnieniowego". 

W przypadku ekspresu ciśnieniowego poleca używanie kawy średnio lub ciemno palonej. "Proces wstępnego zaparzania, wysokie ciśnienie i prędkość przepływu kawy przez wodę zapewnią zbalansowanie smaków i aromatów kryjących się w ziarnach: słodycz, kwasowość, goryczkę czy owocowość." 

Co z kapsułkami? 

Są małe i poręczne. Korzystając z nich, nie musimy zastanawiać się czy mamy w lodówce "mleko do kawy". Może wydawać się więc, że ekspresy kapsułkowe mają więcej plusów, niż minusów - ale tylko do momentu, w którym nie zaczniemy tego przeliczać i zastanawiać się nad skutkami ekologicznymi. "Mimo że zyskujemy wygodny sposób przygotowania kawy, to jesteśmy ograniczeni do jednego producenta, a cena jednej porcji kawy jest nawet kilkukrotnie wyższa od porcji dobrej jakości kawy ziarnistej. Nie można też pominąć kwestii środowiskowych i związanych z kapsułami odpadów. Przydatność do spożycia kawy w kapsułkach wynosi 2 lata. Proces wietrzenia i tracenia związków lotnych jest nieubłagany, szczególnie w przypadku kaw mielonych. Dlatego przy ograniczonym budżecie polecam zakup młynka i ekspresu przelewowego lub kawiarki, dzięki czemu będziemy mogli próbować nowych smaków i mieć pewność, że nasza kawa jest świeża i aromatyczna" - mówi nasz ekspert. 

Decyzja 

Jak ją ostatecznie podjąć? Marcin Rusnarczyk, Mistrz Polski Baristów i ekspert marki Nivona sugeruje, żeby dostosować ją do rodzaju kawy, jaki lubimy najbardziej:

  • Długa, czarna kawa – ekspres przelewowy będzie dobrym rozwiązaniem
  • Espresso i kawy mleczne przygotowane na jego bazie - ekspres ciśnieniowy 

"Niezależnie od decyzji warto postawić na uznaną markę specjalizującą się w produkcji tych urządzeń. Za wyższą cenę będziemy mogli oczekiwać wysokiej jakości komponentów, niezawodności i trwałości. Ja od lat polecam urządzenia marki Nivona, niemieckiego producenta, który ma w ofercie szeroki wybór wysokiej klasy ekspresów" - dodaje.