Jaką rolę pełni prostata?

Prostata zwana bywa także sterczem lub gruczołem krokowm. To nieparzysty narząd wielkości orzecha włoskiego, który wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Jego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie mętnej, białej cieczy, będącym jednym ze składników nasienia i stanowiącej nośnik plemników. Za regulację czynności gruczołu krokowego odpowiada testosteron – męski hormon płciowy, produkowany w jądrach.
Przez prostatę przebiega część cewki moczowej, dlatego, gdy dochodzi nawet do łagodnego rozrostu tego narządu, na wskutek ucisku przewodów pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Aby móc w pełni cieszyć się zdrowiem nie należy lekceważyć pierwszych niepokojących objawów, świadczących o rozroście prostaty, a swoje obawy zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Jakie są objawy łagodnego rozrostu prostaty?

Warto mieć na uwadze fakt, że obserwując stan własnego zdrowia, możemy w porę reagować i przeciwdziałać rozwojowi wielu dolegliwości. Łagodny rozrost prostaty może się pojawić u mężczyzn po 45-50 roku życia. Towarzyszą mu charakterystyczne objawy, które z biegiem czasu stają się uciążliwe, gdyż powiększony narząd coraz bardziej uciska cewkę moczową, w niektórych przypadkach doprowadzając nawet do niekorzystnych zmian w pęcherzu i nerkach. Na jakie zatem objawy, mogące świadczyć o rozroście stercza, należy zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z pierwszych oznak, których nie powinno się bagatelizować, jest zwiększona częstość oddawania moczu, zarówno w dzień jak i w nocy, a także nieprzyjemne uczucie parcia na mocz, już wkrótce po wypróżnieniu. Może to oznaczać, że potrzeba wizyty w toalecie będzie pojawiać się nawet co godzinę, co w konsekwencji negatywnie wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Innym istotnym objawem jest problem z rozpoczęciem oddawania moczu oraz słaby strumień, co z kolei znacznie przedłuża czas spędzany w toalecie. Przy nieleczonej prostacie może dojść do nietrzymania moczu, a jego oddawaniu mogą zacząć towarzyszyć dyskomfort i ból.

Jak zadbać o swoją prostatę?

Przyczyny rozrostu prostaty nie są do końca jasne, ale wiadomo, że najważniejszymi czynnikami ryzyka jest wiek mężczyzny oraz produkowane w jądrach hormony, a zwłaszcza testosteron, od którego stan gruczołu krokowego jest zależny. Na rozwój choroby mogą także wpływać uwarunkowania genetyczne, a także prowadzenie niezdrowego trybu życia. Zaobserwowanych zmian nie warto ignorować – nieleczony rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do różnorodnych zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, a co za tym idzie niekorzystnie wpływa na psychikę mężczyzny. Problemy z gruczołem krokowym odbijają się także na życiu intymnym, prowadząc do zaburzeń czynności seksualnych.

Dbałość o swój stan zdrowia nie może stanowić powodu do wstydu, tym bardziej, że ignorowane problemy nie znikną same. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty oraz – w razie wystąpienia niepokojących objawów – konsultacje u urologa, który oceni stopień schorzenia i dobierze odpowiednią formę leczenia. Gdy rozrost prostaty jest łagodny, specjalista może zalecić przyjmowanie leków o właściwościach przeciwzapalnych, zmniejszających obrzęk oraz antyandrogennych (np. dostępny bez recepty lek Prostamol UNO), które skutecznie łagodzą najbardziej uciążliwe objawy jak częste oddawanie moczu, uczucie stałego parcia oraz zbyt słaby strumień moczu. W przypadku dużego zaawansowania choroby konieczne może się okazać leczenie operacyjne.

Warto wiedzieć, że ogromne znaczenie w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty ma odpowiednia profilaktyka i regularne wizyty u lekarza po ukończeniu 45-50 roku życia. W przypadku nadwagi warto dodatkowo zadbać o obniżenie masy ciała poprzez utrzymanie aktywności fizycznej., ponieważ otyłość prowadzi do osłabienia dna miednicy co bezpośrednio wpływa na problemy z trzymaniem moczu. Spory wpływ na prawidłową pracę gruczołu krokowego ma także wyeliminowanie używek oraz zbilansowana dieta, bogata w witaminy, antyoksydanty, selen i likopen, które można znaleźć w pomidorach, zbożach, owocach, warzywach oraz rybach morskich.

W dobie rosnącej świadomości na temat własnego zdrowia, metod leczenia i dostępnych bez recepty leków, problemy z prostatą nie muszą być tematem tabu. Warto mieć na uwadze fakt, że sposób, w jaki dbamy o swoje zdrowie, przekłada się na inne aspekty życia – sprawność fizyczną, poczucie pewności siebie i dobre samopoczucie!