Dobre wiadomości dla warszawianek. Miasto Stołeczne Warszawa wydało komunikat, że w 6 szpitalach miejskich pacjentki będą miały dostęp do lekarzy – ginekologów bez tzw. klauzuli sumienia, w tym w 2 przez całą dobę. Dzięki temu warszawianki będą miały dostęp do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych, w tym antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej. Z porad można skorzystać w przychodniach szpitalnych w godzinach pracy, zaś w godz. 15.00- 7.00 – w szpitalach Praskim i Solec. W tych dwóch szpitalach także w weekendy i święta. Porady są bezpłatne, a czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza nie będzie przekraczał dwóch godzin.

Żadna kobieta nie może być narażona na trudności czy nieprzyjemności związane z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych. We wskazanych szpitalach i gabinetach nikt nie będzie prawił pacjentkom kazań czy je pouczał, tylko udzieli oczekiwanej porady. Taki powinien być standard - napisał na Facebooku Paweł Rabiej,  zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, w ubiegłym roku Deklarację Wiary Lekarzy Katolickich, czyli tzw. klauzulę sumienia, podpisało ok. 4 tys. osób, w tym były minister zdrowia w rządzie PiS Łukasz Szumowski.