Prada oczyszcza morza we współpracy z rybakami

Żeglarska drużyna dyrektora generalnego Prada, Patrizia Bertelliego, nawiązała trzyletnią współpracę z Ogyre - globalną platformą rybaków zbierających śmieci. Marka zobowiązała się do oczyszczenia mórz z 6 ton śmieci i plastiku, jednocześnie zwiększając świadomość konsumentów i podejmując konkretne działania, mające na celu ochronę ekosystemów morskich. W ramach tego porozumienia, Ogyre zostało oficjalnym partnerem Luna Rossa Prada Pirelli w zakresie zrównoważonego rozwoju mórz.

Prada: kolekcja Re-Nylon

To nie pierwszy raz, kiedy Prada pokazuje, jak bardzo zależy jej na ochronie środowiska. Na szczycie G7, jako jedna z 32 marek, podpisała Pakt na rzecz Mody, w którym dom zobowiązał się do realizacji trzech kluczowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju: wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, ograniczenia jednorazowych tworzyw sztucznych do 2030 roku oraz wspierania innowacji w celu wyeliminowania zanieczyszczeń mikrowłóknami.

Marka stała się także pierwszą firmą luksusową, która podpisała kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem, co oznacza, że poniesie straty finansowe, jeśli nie zrealizuje swoich ekologicznych celów. W ostatnich latach Prada zainwestowała również w plan wydajności energetycznej, a także odsłoniła trzy nowe fabryki-ogrody we Włoszech, zaprojektowane przez Guido Canaliego, podkreślając w ten sposób znaczenie natury.

Kto mówi „sprawdzam” odzieżowym markom eko? Oto wiarygodne certyfikaty ekologiczne, których warto szukać na metkach>>

Pierwszym wielkim przedsięwzięciem marki było wypuszczenie w 2019 roku kapsułowej kolekcji torebek Prada Re-Nylon. Linię poszerzono także o ubrania ready-to-wear, akcesoria oraz obuwie.

„Zrównoważony rozwój jest jednym z najbardziej palących problemów w modzie - a luksusowa włoska marka Prada zwraca na to uwagę. Projekt Prada Re-Nylon łączy się z inicjatywami upcyklingowymi na całym świecie, aby przekształcić szkodliwe odpady - od starych dywanów po sieci rybackie - w kultowe ubrania Prady przy użyciu regenerowanego nylonu ECONYL” - możemy przeczytać na stronie marki.

"Nasze zaangażowanie w Prada Re-Nylon podkreśla nasze ciągłe wysiłki na rzecz promowania odpowiedzialnego biznesu. Ta kolekcja pozwala nam wnieść swój wkład i tworzyć produkty bez zużywania nowych zasobów”- mówił Lorenzo Bertelli, Dyrektor Marketingu Grupy Prada i Szef Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Prada i UNESCO łączą siły, aby edukować o ochronie oceanu

Prada wraz z Międzyrządową Komisją Oceanogfraficzną (IOC) UNESCO, stworzyła również program edukacyjny SEA BEYOND, dedykowany dla uczniów. Celem projektu jest podniesienie świadomości o ochronie oceanu. "Morze jest naszym domem i każdego dnia angażujemy się w jego poszanowanie i ochronę, nie tylko poprzez aktywizację projektów zrównoważonego rozwoju, takich jak ten, ale także poprzez inwestycje mające na celu poprawę naszych wewnętrznych praktyk, z wykorzystaniem bardziej zrównoważonych włókien do produkcji odzieży technicznej i wprowadzeniem alternatywnych rozwiązań dla jednorazowych tworzyw sztucznych” - możemy przeczytać na stronie Prada.

Filmy o ekologii: co warto obejrzeć? Które filmy ekologiczne zmieniają perspektywę?>>

Prada - działania dla lepszego jutra 

Skąd więc bierze się ten wzmożony nacisk na zdobywanie bardziej ekologicznych referencji? Przede wszystkim ze świadomości, że dla konsumentów sprawy ekologii są dzisiaj szalenie istotne. Chodzi tutaj o potrzebę szerszej zmiany kulturowej, tak aby móc w pełni zająć się kwestiami zrównoważonego rozwoju oraz ważnym tematem zmian klimatycznych. "Dziś musimy przyczynić się do zmiany kultury ludzi. Zdecydowana większość młodego pokolenia opowiada się za zrównoważonym rozwojem. Wkrótce cała populacja będzie podzielać tę wartość. Jeśli chcemy pozostać kreatywną i innowacyjną firmą, musimy zrozumieć naszych klientów i to, co może być następne; to, co uważają za ważne w swoim życiu” - wyjaśnił Carlo Mazzi, prezes Prada.

Prada Group, w skład której wchodzi także Miu Miu, zrezygnowała również ze stosowania naturalnych futer. „Skupianie się na innowacyjnych materiałach, pozwoli firmie poszerzać nowe granice designu, ale też zaspokoi potrzebę etycznego pozyskiwania materiału” - powiedziała dyrektor kreatywna Miuccia Prada.

Te rzeczy będą modne w 2022 roku. Oto najważniejsze nowe trendy według Pinteresta>>

___

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.