Praca przez internet – wady i zalety

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie możliwość zarobkowania przez internet. Wykonywanie określonego zawodu wiąże się według nich z codziennym wychodzeniem z domu i 8-godzinnym czasem pracy w mniejszym lub większym gronie ludzi. Tymczasem praca w domu, w zaciszu własnego pokoju i bez towarzystwa innych współpracowników oraz przełożonych, staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form zatrudnienia. Korzystają z niej głównie ludzie młodzi, choć tak naprawdę wykonywanie pracy w domu przez internet jest do opanowania przez każdego niezależnie od wieku.

Jakie są główne zalety i wady takiej pracy? Osoby, które podjęły zatrudnienie przez internet, zazwyczaj wymieniają szereg zalet takiego rozwiązania. Praca zdalna daje przede wszystkim możliwość lepszego zarządzania swoim czasem. Mając nienormowane godziny pracy możemy wygodniej gospodarować czasem przeznaczonym na pracę i na wypoczynek. Nie musimy też trzymać się trybu 8-godzinnego czasu pracy. Jeśli na przykład wykonamy nasze obowiązki w okresie o połowę krótszym, to pozostałe godziny możemy wykorzystać w dowolny sposób – chociażby dorabiając sobie na dodatkowych zleceniach. W ten sposób łatwo podreperujemy domowy budżet. 

W związku z nienormowanymi godzinami pracy możemy też lepiej rozplanować wypoczynek – możemy kłaść się później spać i wstawać o późniejszych godzinach. Praca w domu jest też zwykle mniej stresująca. Odczuwamy mniejszą presję, a dzięki temu pracujemy zwykle znacznie bardziej wydajnie – w ciszy i spokoju łatwiej nam zebrać myśli i wykonywać swoje obowiązki znacznie sprawniej niż gdybyśmy musieli pracować pod dyktando przełożonych w biurze czy innym zakładzie pracy.

Zatrudnienie przez internet to także dobre rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędności. Korzystna umowa w połączeniu z możliwością pracy z domu to redukcja licznych kosztów, jakie zwykle wiążą się z pracą stacjonarną. Nie ponosimy regularnych kosztów związanych z podróżą do pracy, mniej płacimy za jedzenie czy ubiór. 

Wreszcie, w przypadku części osób praca zdalna pozwala cieszyć się bardziej życiem rodzinnym. Mamy ciągły kontakt z domownikami, możemy zajmować się dziećmi czy naszymi zwierzętami. 

Praca w domu ma jednak również istotne wady, które dla niektórych mogą być nie do zaakceptowania. Osoby ceniące sobie kontakt z ludźmi z trudnością odnajdą się w takiej formie zatrudnienia. Pracując zdalnie nie mamy wokół siebie znajomych i przyjaciół, a kontakt ze współpracownikami i przełożonymi ograniczamy do wymiany maili i telefonów, przez co większość czasu spędzamy tak naprawdę w samotności.

Innym istotnym czynnikiem, który często przesądza o tym, iż nie decydujemy się na pracę zdalną przez internet, są warunki i rodzaj umowy z pracodawcą. Wielu przedsiębiorców woli zatrudniać pracowników zdalnych na podstawie umów cywilnoprawnych. Takie umowy są dla wielu osób nie do zaakceptowania, nie chronią one bowiem w wystarczający sposób interesów pracownika (świadczenia zdrowotne i emerytalne, okres wypowiedzenia itd.).

Część osób pracujących zdalnie mierzy się również z innymi trudnościami. Wykonując swoje obowiązki z domu łatwiej wpadamy w rutynę i znudzenie, brakuje nam bodźców i motywacji do pracy. Nierzadko zdarza się, że możliwość swobodnego zarządzania czasem pracy staje się w istocie wadą – trudno nam bowiem poukładać sobie dzienny grafik i umiejętnie oddzielić sprawy domowe od życia zawodowego. 

Podsumowując, praca przez internet to świetne rozwiązanie, ale nie dla każdego – niektóre predyspozycje osobowościowe, nawyki i przyzwyczajenia mogą bowiem utrudniać wykonywanie pracy zdalnej.

Stała praca przez internet – co można robić?

Oferty pracy przez internet pojawiają się coraz częściej. Wiele wskazuje na to, że trend ten nie tylko się nie zatrzyma, lecz będzie jeszcze bardziej postępował. Taka forma pracy to w wielu wypadkach korzyść zarówno dla zatrudniającego, jak i dla pracownika. 

Wiele osób obawia się, że praca w domu jest mniej bezpieczna niż praca stacjonarna. Trudniej bowiem o skonstruowanie rzetelnej, dostosowanej do charakteru pracy umowy, kontakt z przełożonym i współpracownikami czy wyegzekwowanie wypłaty – zwłaszcza, jeśli siedziba firmy znajduje się daleko od miejscowości, w której aktualnie mieszkamy. Bezpieczna praca przez internet jest jednak jak najbardziej możliwa, a ryzyko związane z taką formą zatrudnienia wcale nie musi być większe niż w przypadku pracy stacjonarnej. 

Jakie są możliwości dla osób, które szukają stałej pracy przez internet? 

  1. Programista: to bardzo dochodowy zawód, który w wielu przypadkach można wykonywać z domowego zacisza. Programiści specjalizują się w różnych językach programowania i stosunkowo łatwo odnajdują się na współczesnym rynku pracy, gdzie ich kompetencje są w cenie. Programiści zazwyczaj bardzo dobrze zarabiają i cieszą się dużym prestiżem. Są oni jednak zobligowani do ciągłej nauki oraz poszerzenia zakresu swojej wiedzy i umiejętności.
  2. Dziennikarz/pracownik redakcji: jeśli bardzo dobrze władasz językiem, świetnie poruszasz się w sieci, komunikatywność jest twoją mocną stroną, a w dodatku specjalizujesz się w jakimś obszarze życia społecznego, to warto rozważyć pracę jako dziennikarz lub jako współpracownik w zespole redakcyjnym. Bardzo wiele obowiązków związanych z pisaniem artykułów czy korektą językową możesz wykonywać z domu. Zarobki dziennikarzy i współpracowników w redakcjach bywają bardzo zróżnicowane i są uzależnione od wielu czynników. Jest to jednak zajęcie idealne dla osób, które rozważają możliwość pracy przez internet.
  3. Tłumacz: osoby, które świetnie władają językami obcymi i posiadają kompetencje w zakresie tłumaczenia tekstów mogą rozważyć pracę jako tłumacz. To zwykle dochodowe zajęcie, które w dodatku niekoniecznie musi wiązać się z ciągłą pracą przed komputerem. Bez wychodzenia z domu można jednak realizować wiele zleceń i uczynić z tłumaczenia stałe źródło dochodów.
  4. Architekt: wykonywanie zawodu architekta jest uzależnione od ukończenia odpowiednich studiów. Po kilku latach nauki wielu architektów zakłada jednoosobową działalność i wykonuje zlecenia z domu. Zwykle jest to bardzo dochodowy interes – architekci są cenionymi pracownikami, na których jest duże zapotrzebowanie społeczne. 
  5. Sprzedawca internetowy: prowadzenie handlu w dzisiejszych czasach nie musi wiązać się z koniecznością wynajmowania powierzchni sklepowej i korzystania z tradycyjnych form marketingu. Interes można równie dobrze przenieść w całości do sieci. Sklepy internetowe cieszą się dziś bardzo dużą popularnością i generują znacznie mniejsze koszty niż stacjonarne punkty sprzedaży. Jeśli masz smykałkę do interesów, to warto rozważyć założenie sklepu i handel właśnie przez internet. Bez wychodzenia z domu możesz też zadbać o skuteczne działania promocyjne dla twojego sklepu. 

Dodatkowa praca przez internet – co można robić?

Jeśli zależy ci na tym, aby tylko dorobić sobie przez internet, to również znajdziesz odpowiednie rozwiązania, dostosowane do twoich potrzeb i możliwości: 

  1. Copywriter: to jedno z najbardziej popularnych zajęć dla osób, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze. Copywriter zajmuje się przygotowaniem treści na strony internetowe. Pisze teksty o zróżnicowanej tematyce dla klientów indywidualnych i dla firm. Zarobki copywriterów są bardzo różne, dlatego niektórzy tylko dorabiają sobie na tworzeniu tekstów, podczas gdy inni uczynili z tego główne źródło dochodu.
  2. Osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych: coraz częściej można spotkać się z ofertami pracy dla osób, dla których nie jest problemem digitalizacja danych, wypełnianie umów czy aktualizacja różnych arkuszy. Takie zajęcia można wykonywać z domu przez internet, dlatego pracodawcy coraz chętniej decydują się na zdalne zatrudnianie osób odpowiedzialnych za wprowadzanie danych. 
  3. Bloger: wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach decyduje się na prowadzenie bloga internetowego, niekiedy w połączeniu z prężną działalnością w mediach społecznościowych. Zdarza się, że na blogowaniu można całkiem nieźle dorobić, o ile zgromadzi się wokół siebie odpowiednią liczbę sympatyków. Blogerzy internetowi zarabiają na reklamach, a niekiedy także otrzymują środki finansowe bezpośrednio od swoich fanów. W niektórych przypadkach zarobki blogera mogą być tak wysokie, że dodatkowe źródło dochodu może zastąpić pracę na pełen etat. 
  4. Korepetytor: zawód ten od lat uchodzi za jeden z najbardziej popularnych, jeśli chodzi o dodatkową pracę. Korepetytorzy zwykle pracują bezpośrednio z uczniami, jednak w ostatnich latach ich działalność często przenosi się do sieci. Pracując przez internet można prowadzić rozmowy online z uczniem, a nawet z całą grupą uczniów. Wiele złożonych kwestii związanych z dyscyplinami sprawiającymi trudności - jak fizyka, matematyka, chemia, geografia czy języki obce - można wykładać za pomocą narzędzi internetowych. Jeśli zatem jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie wiedzy, to warto rozważyć udzielanie korepetycji w formie zdalnej. 
  5. Osoba odpowiedzialna za przepisywanie tekstów: w zakresie obowiązków takich pracowników jest zwykle transkrypcja nagrań, przepisywanie różnych notatek, artykułów czy książek. Zajęcie to wymaga dużej sprawności związanej z pracą na klawiaturze oraz umiejętności zachowania ciągłej koncentracji. Jest to jednak ciekawa opcja dla osób, które chciałyby sobie dorobić po godzinach, pracując w zaciszu domowym. 

ZOBACZ TEŻ: Pracujesz zdalnie? Barbados zaprasza do siebie na roczny pobyt!

CZYTAJ TEZ: Eryk Szymański: Dobry agent to ktoś, kto ma ciągle otwarty umysł [ZAWÓD MODA]