Czy mogę uprawiać seks w ciąży?

Wiele pacjentek a także partnerów pacjentek pyta wielokrotnie podczas wizyty: "Czy seks może uszkodzić dziecko?". Otóż nie, nie może. Trzeba pamiętać o tym, że płód w macicy otoczony jest błonami płodowymi i zanurzony jest w płynach owodniowych. Poniżej macicy znajduje się zaś szyjka macicy zatkana czopem śluzowym i a pochwa, czyli miejsce penetracji, jest jeszcze poniżej. Członek nie ma bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Istnieją jednak przeciwskazania do aktywności seksualnej w ciąży. Oczywiście tej związanej z penetracją, czyli klasycznym stosunkiem seksualnym. Wśród nich są:

•    patologie w obrębie szyjki macicy
•    łożysko przodujące
•    ciąża zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym
•    poronienia w wywiadzie
•    przedwczesne odpływanie płynu owodniowego
•    infekcje w obrębie narządu rodnego
•    choroba weneryczna własna lub partnera
•    infekcje dróg moczowych
•    ciąża mnoga (według niektórych specjalistów)

Jeśli nie ma medycznych przeciwskazań, możesz w czasie ciąży w pełni cieszyć się seksem, a nawet urozmaicić dotychczasową rutynę. Dobór pozycji seksualnej uzależniony jest od samopoczucia kobiety i okresu ciąży w jakim się znajduje. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w pierwszym trymestrze ciąży skutecznie mogą zniechęcić do współżycia. Czy będziesz w stanie myśleć o seksie wisząc nad toaletą lub gdy dopadnie cię całodobowa śpiączka? Raczej mało prawdopodobne. Gdy jednak jesteś w gronie szczęśliwych kobiet, którym nie doskwierają wymioty i czujesz się całkiem rześko, możesz kochać się jak chcesz, kiedy chcesz i w każdej możliwej pozycji. Możesz nawet zauważyć, że seks staje się przyjemniejszy a Ty odczuwasz dużo więcej niż dotychczas – to efekt przekrwienia narządow miednicy małej.

Jeżeli jednak wymiotujesz i śpisz na okrągło ulgę poczujesz około II trymestru ciąży. W II trymestrze do głosu znów dochodzą estrogeny. Większa ilość tego hormonu sprawia, że libido rośnie. Seks jest coraz przyjemniejszy, orgazmy silniejsze a dobór pozycji wciąż odpowiednio duży.

W III trymestrze rosnący brzuch powoduje, ociężałość, kłopoty z oddychaniem, opuchliznę całego ciała. W III trymestrze unikamy pozycji w których może dojść do uciśnięcia dużych naczyń (aorty i żyły głównej dolnej) aby nie doszło do omdlenia i niedotlenienia. Niewskazane są pozycje w których leżysz na plecach.

Poniżej kilka przykładów pozycji, którymi możesz się cieszyć na poszczególnych etapach ciąży.

Pozycje seksualne w ciąży

Pozycja klasyczna (misjonarska) + odmiana z nogami położonymi na ramionach partnera – odpowiednia dla I trymestru i połowy II trymestru – brak brzucha lub jego niewielki rozmiar nie utrudniają oddychania, nie uciśnięte są duże naczynia, oddychanie nie jest utrudnione. Możliwość kontaktu wzrokowego pogłębia intymność.

Pozycja na łyżeczki – odpowiednia dla każdego trymestru ciąży, dość płytka penetracja może utrudnić dojście do orgazmu ale… partner może stymulować łechtaczkę i piersi, co może orgazm ułatwić.

Pozycja na jeźdźca  - odpowiednia dla każdego trymestru ciąży. W tej pozycji kobieta decyduje o głębokości i kącie penetracji a także o tępie samego stosunku. Partner ma możliwość stymulowania łechtaczki i piersi, utrzymanie kontaktu wzrokowego pogłębia poczucie więzi i… daje przyjemne poczucie kontroli.

Pozycja odwrócona kowbojka – odmiana pozycji na jeźdźca w której kobieta siedzi odwrócona tyłem do partnera. Odpowiednia dla każdego trymestru. Kobieta ma możliwość kontroli nad tempem, kątem penetracji i jej głębokością.

Pozycja kolankowo – łokciowa (na pieska) – odpowiednia w drugiej połowie II trymestru i III trymestrze z powodu nie uciskania brzucha, dużych naczyń jak i bezproblemowego oddychania. Głębokość i kąt penetracji możesz regulować poprzez zwiększanie lub zmniejszanie przodopochylenia miednicy.

Pozycja na pieska z oparciem  - przedramionami opierasz się o łóżko, partner klęczy za Tobą. Odpowiednia dla II i III trymestru.

Pozycje na stojąco (z oparciem o stabilny przedmiot) – kąt i głębokość penetracji możesz regulować poprzez ugięcie nóg i zwiększanie bądź zmniejszanie przodopochylenia miednicy.

Pozycje na siedząco tylna – odpowiednie dla II i III trymestru (najlepsza dla kobiet, które mają mocne mięśnie ud). 

Pozycja na siedząco przednia – odpowiednia dla I i II trymestru, niestety w III trymestrze coraz większy brzuszek może uniemożliwić aktywne współżycie w tej pozycji.

Pozycja boczna przednia - kobieta kładzie się na plecach, partner na boku ze zgiętymi w kolanach nogami. Partnerka kładzie nogi na uda partnera. Partner może stymulować piersi i łechtaczkę partnerki, jeżeli ona delikatnie rozchyli uda.

Pozycja nożyce – partnerzy siadają na przeciwko siebie na łóżku, kobieta przerzuca swoje nogi nad biodrami partnera obejmując go, odchyla się delikatnie do tyłu wsparta na rękach. Partner ma możliwość pieszczenia jej rękoma. Jest to pozycja odpowiednia dla każdego trymestru ciąży.

Pamiętajmy jednak, że seks to nie tylko penetracja. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie możecie współżyć istnieją rożne formy aktywności seksualnej, którym możecie się poddać. 

 

archiwum Infemini Medi Home

Joanna Głogowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna i seksuolożka z kliniki Infemini Medi Home